Świadczenie interwencyjne dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi – komunikat ZUS
Uchwalona przez Sejm 1 października 2024 r. nowelizacja ustawy powodziowej przewiduje dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi nowy rodzaj pomocy – tj. świadczenie interwencyjne. Wnioski o to świadczenie można składać od 5 października 2024 r.
ZUS w komunikacie z 4 października 2024 r. wyjaśnił, że świadczenie interwencyjne przeznaczone jest dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na dzień 16 września 2024 r. Kierowane jest zarówno do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w tym wspólników spółek cywilnych, osób prawnych jak i jednostek organizacyjnych niebędących osobą prawną (której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną).
W celu otrzymania świadczenia interwencyjnego wymagane jest spełnienie następujących warunków:
przedsiębiorca bezpośrednio w wyniku powodzi poniósł szkodę materialną uniemożliwiającą dalsze prowadzenie działalności,
zobowiąże się do prowadzenia działalności gospodarczej przez co najmniej 6 miesięcy od dnia otrzymania świadczenia interwencyjnego,
zobowiąże się do utrzymania poziomu zatrudnienia przez 6 miesięcy od 16 września 2024 r.
Świadczenie przysługuje co do zasady w kwocie wskazanej przez przedsiębiorcę we wniosku. Nie może być jednak wyższe niż wysokość poniesionej szkody.
Świadczenie interwencyjne będzie przyznawane po złożeniu wniosku RSI - "Wniosek o świadczenie interwencyjne przeznaczone na wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy poszkodowanego w wyniku powodzi". Jest on dostępny na stronie ZUS.
Wniosek można złożyć drogą elektroniczną (przez PUE ZUS/eZUS), jak również w formie papierowej w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.
art. 1 ustawy z 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2024 r. poz. 1473
Oprac. Małgorzata Kozłowska na podstawie komunikatu ZUS z 4 października 2024 r. dostępnego na www.zus.pl
Korekta dokumentacji ZUS – zasady, przypadki i konsekwencje w zakresie rozliczeń składkowych (PDF)
Korekty dokumentów ubezpieczeniowych ZUS – zgłoszeniowych i rozliczeniowych, dokonuje większość płatników składek. Przyczyną korekty stają się najczęściej błędy zarówno zidentyfikowane przez płatnika składek, jak i wynikłe podczas kontroli ZUS. Następstwem korekty tych dokumentów są zazwyczaj zmiany w zakresie naliczania wynagrodzeń, zasiłków i podatków. Publikacja opisuje okoliczności, w jakich należy przygotować korektę dokumentów i ją rozliczyć.