Opublikowano tekst jednolity ustawy o wynagrodzeniu minimalnym
W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, który określa m.in. rodzaje świadczeń nieuwzględnianych przy naliczaniu płacy minimalnej. Dokument obejmuje zmiany przepisów ogłoszonych przed dniem 27 listopada 2024 r.
Opublikowany tekst uwzględnia zmiany wprowadzone ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1667) oraz zmiany wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem 27 listopada 2024 r.
Tekst jednolity ustawy nie obejmuje niektórych przepisów przejściowych dotyczących emerytur pomostowych.
Jak wskazano w ustawie, do obliczenia wysokości wynagrodzenia przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy. Natomiast do naliczania wysokości wynagrodzenia nie uwzględnia się: nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, dodatku za staż pracy oraz dodatku za szczególne warunki pracy.
„Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu, biorąc za podstawę wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalonego na podstawie niniejszej ustawy” – wskazano.
Ustawa określa też zasady naliczania minimalnego wynagrodzenia w przypadku zleceń oraz wskazuje wyłączenia stosowania tych przepisów m.in. w przypadku niektórych umów dotyczących usług opiekuńczych realizowanych poprzez prowadzenie rodzinnego domu pomocy na podstawie art. 52 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
Tekst ustawy dostępny w INFORLEX >>>
SSPAP
Przeczytaj również:
Jak obliczyć minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia 2025 r. >>>
Minimalne wynagrodzenie w 2025 r. i świadczenia od niego zależne >>>
Odpowiedzialność księgowych. Cywilna, pracownicza i karna
Publikacja kompleksowo przedstawia zakres i zasady odpowiedzialności związanej z wykonywaniem zawodu księgowego. Jest niezbędna nie tylko osobom uczestniczącym w prowadzeniu księgowości firmy, lecz także menedżerom zarządzającym biznesem. Jej atutem są przystępne wyjaśnienia oraz zbiór ponad 140 kazusów sądowych z ostatnich lat. Przejrzysty i szczegółowy podział zagadnień pozwala łatwo odnaleźć zwięzłe omówienie poszczególnych kwe