Jak rozliczać wydatki ponoszone z funduszu remontowego mienia spółdzielni – zmiana stanowiska MF
Dyrektor KIS wydał interpretację zmieniającą, w której potwierdził, że wydatki z funduszu remontowego mienia spółdzielni, zasilanego z jej nadwyżki bilansowej mogą być kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów na zasadach ogólnych. W tym przypadku nie znajdzie zastosowania wyłączenie z kosztów podatkowych przewidziane w art. 16 ust. 1 pkt 15a updop. Tym samym, Dyrektor KIS za nieprawidłowe uznał swoje wcześniejsze stanowisko w tej sprawie.
Spółdzielnia mieszkaniowa zgodnie z zapisami jej statutu tworzy fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych. Jak wynika z uchwalonego przez radę nadzorczą regulaminu funduszu remontowego, spółdzielnia tworzy fundusz remontowy w podziale na:
1) fundusz remontowy poszczególnych nieruchomości z przeznaczeniem na sfinansowanie kosztów remontów części wspólnych tych nieruchomości, oraz
2) fundusz remontowy mienia spółdzielni.
Fundusz remontowy mienia spółdzielni, zgodnie z zapisami regulaminu funduszu remontowego, przeznaczony jest na pokrycie kosztów remontów i modernizacji zasobów stanowiących mienie spółdzielni, w szczególności: budynek administracyjny, parkingi, czy garaże stanowiące mienie spółdzielni.
Jak wynika z uchwał dotyczących podziału zysku za poszczególne lata bilansowe fundusz remontowy mienia spółdzielni jest zasilany (tworzony) z nadwyżki bilansowej spółdzielni. Fundusz ten nie jest tworzony ze świadczeń członków i innych osób, które mają lokale w zasobach spółdzielni.
Spółdzielnia wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej zadając następujące pytania:
1) Czy odpis na fundusz remontowy mienia spółdzielni stanowi koszt uzyskania przychodów?
2) Czy wydatki sfinansowane z funduszu remontowego mienia spółdzielni powinny być kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów na zasadach ogólnych?
Zdaniem spółdzielni:
odpis na fundusz remontowy mienia spółdzielni nie stanowi kosztu uzyskania przychodów,
wydatki sfinansowane z funduszu remontowego mienia spółdzielni mogą być kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów na zasadach ogólnych.
Dyrektor KIS za prawidłowe uznał stanowisko spółdzielni tylko w pierwszej kwestii. Nie zgodził się natomiast z drugim z nich. Spółdzielnia wniosła skargę do WSA.
Po ponownym przeanalizowaniu sprawy, Dyrektor KIS uwzględnił w całości skargę wniesioną przez spółdzielnię. Zmienił z urzędu zaskarżoną interpretację indywidualną, stwierdzając że stanowisko, które spółdzielnia przedstawiła we wniosku o interpretację jest w całości prawidłowe. Odnosząc się ponownie do drugiego z pytań spółdzielni, Dyrektor KIS stwierdził, że:
MF (…) w art. 16 ust. 1 pkt 15a ustawy o CIT, ustawodawca zdecydował się wykluczyć możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kwot wypłacanych tytułem podziału (rozliczenia) wyniku finansowego jednostki (zysku netto). Zatem, biorąc pod uwagę treść ww. przepisu, stwierdzić należy, że odnosi się on do kwot wypłaconych przez podatnika, a zatem ograniczenie w nim wskazane dotyczy sytuacji, w której dany podmiot wypłaca z wypracowanego zysku m.in. nagrody i premie pracownikom.
Literalna wykładnia art. 16 ust. 1 pkt 15a ustawy o CIT, prowadzi do wniosku, że wyłączeniu z kosztów podatkowych zawartym w tym przepisie podlega kwota wypłacona tytułem podziału zysku netto, a nie dowolny wydatek. Słowo „wypłacanie” stanowi rzeczownikową formę czasownika „wypłacać”, który zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN oznacza:
1. wydać komuś należne mu pieniądze,
2. odwzajemnić się komuś jakimś czynem.
W świetle powyższego, o „wypłacie” czegoś można mówić wówczas, gdy przedmiot wypłaty jest komuś należny, lub gdy wypłata jest czynnością odwzajemniającą. Opisane w zdarzeniu przyszłym wydatki na pokrycie kosztów remontów i modernizacji zasobów stanowiących mienie spółdzielni, w szczególności: budynek administracyjny, parkingi, na których jest prowadzona działalność gospodarcza, place zabaw usytuowane na działkach stanowiących mienie Spółdzielni, lokale użytkowe, garaże stanowiące mienie Spółdzielni nie spełniają takich przesłanek.
Posługując się w art. 16 ust. 1 pkt 15a ustawy o CIT, sformułowaniem „kwot wypłacanych tytułem podziału zysku netto”, Ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów jedynie te kwoty z zysku netto, które wypłacane są tytułem jego podziału, np. w formie premii, nagród lub innych postaci wynagrodzenia.
Mając na względzie powyższe, ograniczenie zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 15a ustawy o CIT, nie znajdzie zastosowania w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, bowiem Spółdzielnia z nadwyżki finansowej planuje sfinansowanie remontów i modernizacji zasobów stanowiących mienie spółdzielni, w szczególności: budynek administracyjny, parkingi, na których jest prowadzona działalność gospodarcza, place zabaw usytuowane na działkach stanowiących mienie Spółdzielni, lokale użytkowe, garaże stanowiące mienie Spółdzielni.
Nie ulega wątpliwości, że wskazane we wniosku, wydatki sfinansowane z „funduszu remontowego mienia spółdzielni” mogą być kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów na zasadach ogólnych.
Wobec powyższego, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.
Źródło:
Interpretacja zmieniająca Dyrektora KIS z 14 listopada 2024 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.384.2024.3.MR1 – opubl. na www.eureka.gov.pl
Katarzyna Wojciechowska
prawnik, ekspert w zakresie podatków dochodowych, redaktor „MONITORA księgowego”
Odpowiedzialność księgowych. Cywilna, pracownicza i karna
Publikacja kompleksowo przedstawia zakres i zasady odpowiedzialności związanej z wykonywaniem zawodu księgowego. Jest niezbędna nie tylko osobom uczestniczącym w prowadzeniu księgowości firmy, lecz także menedżerom zarządzającym biznesem. Jej atutem są przystępne wyjaśnienia oraz zbiór ponad 140 kazusów sądowych z ostatnich lat. Przejrzysty i szczegółowy podział zagadnień pozwala łatwo odnaleźć zwięzłe omówienie poszczególnych kwe