Od 2014 r. nowy wzór wniosku o opodatkowanie w formie karty podatkowej
Resort finansów przygotował nowy wzór wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej - PIT-16. Nowy formularz zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.
W nowym wzorze wniosku proponuje się ograniczenie zakresu danych identyfikacyjnych. Propozycja usunięcia wybranych pozycji ze wzoru wniosku związana jest z wejściem w życie z dniem 1 września 2011 r. przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 171, poz. 1016) oraz uruchomieniem Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników, a tym samym udostępnieniem organom podatkowym danych identyfikacyjnych i ewidencyjnych podatników i płatników zaewidencjonowanych w tym rejestrze.
Mając na uwadze, iż podatnicy mają obowiązek dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego i aktualizacji danych w nim zawartych (m.in. adresu siedziby/zamieszkania) zgodnie z przepisami ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, uznano, iż nie powinno się po raz kolejny żądać podawania ww. danych będących już w posiadaniu administracji podatkowej). Analogicznych zmian dokonano także przy podawaniu danych dotyczących osób zatrudnionych i wspólników.
Zmiany w danych identyfikacyjnych składanych we wniosku wpłyną na polepszenie wizerunku administracji podatkowej.
Ponadto zrezygnowano z wymogu podawania przez podatnika wysokości deklarowanej miesięcznej kwoty podatku, gdyż wysokość podatku w formie karty podatkowej ustalana jest decyzją konstytutywną, a informacja ta nie jest wykorzystywana przez organy podatkowe na potrzeby wymiaru podatku.
Jednocześnie, po dokonaniu analizy zasadności zamieszczania w opracowywanym przez Ministerstwo Finansów wzorze wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej zapisów dotyczących oświadczenia podatnika lub pełnomocnika o znajomości przepisów Kodeksu karnego skarbowego stwierdzono, iż żaden przepis Kodeksu karnego skarbowego nie uzależnia odpowiedzialności karnej za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością od złożenia oświadczenia o znajomości tych przepisów. Z uwagi jednak na fakt, iż zamieszczanie stosownej klauzuli można traktować jako przejaw zasady lojalności organów państwowych wobec obywatela, zdecydowano o zmianie formuły dotyczącej odpowiedzialności karnej skarbowej poprzez zastąpienie dotychczasowego oświadczenia o znajomości przepisów Kodeksu karnego skarbowego stosownym pouczeniem informującym o odpowiedzialności przewidzianej w tym kodeksie.
W związku z powyższym zaproponowano zmiany w tym zakresie we wzorze wniosku stanowiącym załącznik do projektu rozporządzenia w sprawie określenia wzoru wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. Zmiany we wzorze wniosku polegają na wykreśleniu treści tego oświadczenia, które zastąpione zostało odpowiedniej treści pouczeniem o wynikającej z Kodeksu karnego skarbowego odpowiedzialności podatnika/pełnomocnika za podanie nieprawdziwych danych we wniosku.
Proponuje się, żeby projektowane rozporządzenie weszło w życie od dnia 1 stycznia 2014 r.
www.legislacja.rcl.gov.pl
Odpowiedzialność księgowych. Cywilna, pracownicza i karna
Publikacja kompleksowo przedstawia zakres i zasady odpowiedzialności związanej z wykonywaniem zawodu księgowego. Jest niezbędna nie tylko osobom uczestniczącym w prowadzeniu księgowości firmy, lecz także menedżerom zarządzającym biznesem. Jej atutem są przystępne wyjaśnienia oraz zbiór ponad 140 kazusów sądowych z ostatnich lat. Przejrzysty i szczegółowy podział zagadnień pozwala łatwo odnaleźć zwięzłe omówienie poszczególnych kwe