Szkolenie z przedsiębiorczości bez zwolnienia z VAT
Jak podała w swojej interpretacji Izba Skarbowa w Łodzi szkolenia dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych dotyczące założenie własnej firmy, rozliczeń z fiskusem, księgowości w przedsiębiorstwie itp. nie są objęte zwolnieniem wynikającym z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT . Preferencja dotyczy usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, świadczonych w całości ze środków publicznych.
Interpretacja pojawiła się w związku z przedsiębiorcom, który świadczył takie usługi. Stawkę podatku wyliczył w ramach podatku od towaru i usług (23 proc.), ale chciał również skorzystać ze wspomnianej ulgi.
Izba skarbowa uznała, że takie zwolnienie nie przysługuje w przypadku w/w usług. Powołała się na art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. Wynika z niego, że do zwolnienia z VAT uprawnia tylko nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Tymczasem uczestnikami szkoleń prowadzonych przez przedsiębiorcę byli niepracujący jeszcze uczniowie gimnazjum.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 31 marca 2014 r., nr IPTPP1/443-20/14-4/AK »
Źródło: Związek Rzemiosła Polskiego
Odpowiedzialność księgowych. Cywilna, pracownicza i karna
Publikacja kompleksowo przedstawia zakres i zasady odpowiedzialności związanej z wykonywaniem zawodu księgowego. Jest niezbędna nie tylko osobom uczestniczącym w prowadzeniu księgowości firmy, lecz także menedżerom zarządzającym biznesem. Jej atutem są przystępne wyjaśnienia oraz zbiór ponad 140 kazusów sądowych z ostatnich lat. Przejrzysty i szczegółowy podział zagadnień pozwala łatwo odnaleźć zwięzłe omówienie poszczególnych kwe