Kodeks podatkowy przygotuje specjalna komisja
Ministerstwo Finansów wystąpiło z wnioskiem o powołanie komisji kodyfikacyjnej ds. prawa podatkowego, w której skład mają wejść m.in. przedstawiciele pracodawców.
Zadaniem komisji będzie przygotowanie założeń nowego Kodeksu podatkowego. Ma on zastąpić obecnie obowiązującą ustawę – Ordynację podatkową – która w polskim systemie prawnym stosowana jest od ponad 15 lat. Komisja kodyfikacyjna ma się składać z szerokiej reprezentacji eksperckiej, w tym z przedstawicieli pracodawców. Dzięki takiemu rozwiązaniu może powstać akt prawny, który będzie spełniał oczekiwania wszystkich zainteresowanych stron.
Niemniej jednak, aby zapewnić podstawową ochronę podatnika, warto byłoby prowadzić systematyczną, zaproponowaną przez Pracodawców RP Kampanię promującą poprawę relacji na linii przedsiębiorca – urzędnik. Pomysł ten został przedstawiony w połowie kwietnia przez Ministerstwo Gospodarki we wstępnym projekcie rekomendacji do nowej Ordynacji podatkowej. Kampania ta mogłaby polegać na wskazaniu problemów przedsiębiorców, które wynikają z biurokratycznego podejścia do nich organów podatkowych i które utrudniają właściwe funkcjonowanie przedsiębiorstw. W ramach kampanii warto byłoby poruszyć kwestię pomocy i zaufania urzędników skarbówki do przedsiębiorców, którzy powinni być traktowani przez przedstawicieli fiskusa jako potencjalni klienci usług, a nie potencjalni przestępcy.
Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP
Zobacz także: Przewodnik po zmianach przepisów kwiecień-maj 2014 r. »
Odpowiedzialność księgowych. Cywilna, pracownicza i karna
Publikacja kompleksowo przedstawia zakres i zasady odpowiedzialności związanej z wykonywaniem zawodu księgowego. Jest niezbędna nie tylko osobom uczestniczącym w prowadzeniu księgowości firmy, lecz także menedżerom zarządzającym biznesem. Jej atutem są przystępne wyjaśnienia oraz zbiór ponad 140 kazusów sądowych z ostatnich lat. Przejrzysty i szczegółowy podział zagadnień pozwala łatwo odnaleźć zwięzłe omówienie poszczególnych kwe