Odliczenie VAT z faktury za okulary pracownika
W sytuacji, gdy faktura za okulary została wystawiona na pracownika, firmie nie przysługuje prawo do odliczenia VAT. Wystawca faktury powinien sporządzić korektę, w której jako nabywca będzie wskazana firma. Wówczas będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT.
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 marca 2012 r. (sygn. IPTPP1/443-3/12-4/MW) czytamy:
Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupu okularów korekcyjnych dla pracowników, wystawionych na Wnioskodawcę w takiej wysokości, w jakiej Wnioskodawca faktycznie pokrył ww. wydatki, pod warunkiem, że są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Natomiast w sytuacji, gdy zakup okularów udokumentowany jest fakturą wystawioną na pracownika, Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z takiej faktury.
Przekazanie pracownikom okularów, których zakup jest udokumentowany fakturą wystawioną na Wnioskodawcę, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast zwrot kosztów pracownikowi za zakup okularów, gdy faktura jest wystawiona na pracownika, jest czynnością wyłączoną spod regulacji ustawy o podatku od towarów usług.
Problemy związane z odliczeniem VAT naliczonego szczegółowo wyjaśniamy także w Biuletynie VAT
Aby być na bieżąco zamów prenumeratę Biuletynu VAT »
Od tego roku można spotkać interpretacje podatkowe, w których organy podatkowe odbierają prawo do odliczenia, nawet gdy faktura jest wystawiona na pracodawcę. Przykładowo takie stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z 17 lutego 2014 r. (sygn. IPPP/443-1068/13-4/ MKw). Dlatego najrozsądniej jest wystąpić o interpretację podatkową.
Odpowiedzialność księgowych. Cywilna, pracownicza i karna
Publikacja kompleksowo przedstawia zakres i zasady odpowiedzialności związanej z wykonywaniem zawodu księgowego. Jest niezbędna nie tylko osobom uczestniczącym w prowadzeniu księgowości firmy, lecz także menedżerom zarządzającym biznesem. Jej atutem są przystępne wyjaśnienia oraz zbiór ponad 140 kazusów sądowych z ostatnich lat. Przejrzysty i szczegółowy podział zagadnień pozwala łatwo odnaleźć zwięzłe omówienie poszczególnych kwe