Odliczenie VAT z duplikatów faktur
Można dokonać odliczenia VAT z otrzymanych duplikatów faktur. Duplikat faktury czy faktury korygującej ma moc prawną równą fakturze pierwotnej. Dokumentuje to samo zdarzenie gospodarcze co faktura pierwotna i stanowi na równi z nią podstawę odliczenia podatku naliczonego.
Zatem, na podstawie otrzymywanych duplikatów faktur podatnicy mogą odliczać podatek naliczony. Jeśli faktura pierwotna nie dotrze do firmy odliczamy VAT z duplikatów na ogólnych zasadach.
Problemy związane z odliczeniem VAT naliczonego szczegółowo wyjaśniamy także w Biuletynie VAT
Aby być na bieżąco zamów prenumeratę Biuletynu VAT »
Takie stanowisko reprezentują także organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 czerwca 2012 r., aktualnej również w obecnym stanie prawnym, (sygn. IBPP3/443-225/12/KG) czytamy:
(…) duplikat jest ponownie wystawioną na wniosek nabywcy fakturą, zawierającą dane zawarte w kopii faktury, której oryginał uległ zniszczeniu albo zaginął, opatrzoną wyrazem „duplikat”. Duplikat faktury, jak i faktury korygującej, ma moc prawną równą fakturze pierwotnej, dokumentuje w ten sam sposób to samo zdarzenie gospodarcze, co faktura pierwotna i stanowi na równi z nią podstawę do odliczenia podatku naliczonego.
Odpowiedzialność księgowych. Cywilna, pracownicza i karna
Publikacja kompleksowo przedstawia zakres i zasady odpowiedzialności związanej z wykonywaniem zawodu księgowego. Jest niezbędna nie tylko osobom uczestniczącym w prowadzeniu księgowości firmy, lecz także menedżerom zarządzającym biznesem. Jej atutem są przystępne wyjaśnienia oraz zbiór ponad 140 kazusów sądowych z ostatnich lat. Przejrzysty i szczegółowy podział zagadnień pozwala łatwo odnaleźć zwięzłe omówienie poszczególnych kwe