do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 31.05.2013
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

„Ozusowanie” umów pogorszy sytuację pracowników

W obowiązującym systemie zamówień publicznych, wykonawcy, którzy muszą zrealizować umowy poniżej minimalnych stawek (czyli większość kontraktów usługowych) nie będą mieli pieniędzy, aby pokryć dodatkowy wzrost kosztów „ozusowania" umów o 36 proc.

Komentarz Marka Kowalskiego, eksperta Konfederacji Lewiatan
Zgodnie ze starą maksymą, lepiej leczyć przyczynę choroby, a nie jej objawy. Tak właśnie należy postąpić w przypadku ochrony zatrudnienia, zwłaszcza obecnie - w okresie stagnacji gospodarczej i rosnącego bezrobocia. Jedną z ważnych przyczyn rosnącej lawinowo liczby umów cywilnoprawnych jest chory system zamówień publicznych - rynku wartego rocznie 144 mld zł! Jeśli zamawiający usługi w tym sektorze wycenia stawkę godzinową znacząco poniżej płacy minimalnej (czyli 13 zł) - w jaki sposób wykonawca może zatrudniać na umowę o pracę? Co więcej - dyktat najniższej ceny, rządzący zamówieniami publicznymi oraz wytyczne kontrolne, które obligują zamawiającego do wyboru najniższej ceny regularnie wzmacniają presję na obniżanie stawki godzinowej, która potrafi dochodzić nawet do 5 zł!

Czy rosnąca skala umów „śmieciowych" jest zatem w takich przypadkach decyzją pracodawcy? Nie - to rząd oraz system prawny jednoznacznie wytyczają sposób zatrudnienia i bynajmniej nie wspierają umów o pracę! Logicznie rozważając - „ozusowanie" umów cywilnoprawnych w obowiązującym systemie zamówień publicznych po raz kolejny pogorszy sytuację pracowników. Wykonawcy, którzy muszą zrealizować umowy poniżej minimalnych stawek zatrudnienia (czyli większość kontraktów usługowych w zamówieniach publicznych) - nie będą mieli środków, by pokryć dodatkowy wzrost kosztów o 36%. Zostaną postawieni w sytuacji bez wyboru: wejście w szarą strefę. Stracą na tym miliony Polaków i budżet państwa.

Przedsiębiorcy proponują proste i skuteczne rozwiązanie - nowelizację ustawy Prawo zamówień publicznych (PZP). Zamiast „ozusowania" umów zleceń - odejście od dyktatu najniższej ceny w zamówieniach publicznych, kalkulacja budżetów publicznych w oparciu o rzeczywistą stawkę płacy minimalnej oraz obowiązkowa rewaloryzacja kontraktów w toku o nowe regulacje prawne (art. 144 PZP). Rząd powinien jednoznacznie zachęcać pracodawców do zatrudniania na umowę o pracę i dawać im odpowiednie narzędzia prawne, które dziś spychają pracowników do „śmieciówek" i w szarą strefę.

Akty prawne
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759, Nr 161, poz. 1078 i Nr 182, poz. 1228, z 2011 r. Nr 5, poz. 13, Nr 28, poz 143, Nr 87, poz. 484, Nr 234, poz. 1386, Nr 240, poz. 1429, z 2012 r. poz. 769 i 1101) - tekst ujednolicony przez Urząd Zamówień Publicznych

Konfederacja Lewiatan

Odpowiedzialność księgowych. Cywilna, pracownicza i karna

Publikacja kompleksowo przedstawia zakres i zasady odpowiedzialności związanej z wykonywaniem zawodu księgowego. Jest niezbędna nie tylko osobom uczestniczącym w prowadzeniu księgowości firmy, lecz także menedżerom zarządzającym biznesem. Jej atutem są przystępne wyjaśnienia oraz zbiór ponad 140 kazusów sądowych z ostatnich lat. Przejrzysty i szczegółowy podział zagadnień pozwala łatwo odnaleźć zwięzłe omówienie poszczególnych kwe

Kup już za: 59.50 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK