data dodania: 28.05.2015
Jako pracodawca dostarczamy naszym pracownikom podczas godzin ich pracy podstawowe artykuły spożywcze, takie jak kawa, herbata, mleko, woda czy cukier. W kuchni pracowniczej dostępne są słodycze (ciastka, batoniki, wafelki), które na bieżąco mogą być przez nich spożywane.
data dodania: 28.05.2015
Jesteśmy deweloperem, który podpisuje z częścią klientów umowy rezerwacyjne. Wpłata wynikająca z takiej umowy wynosi zazwyczaj 2000 zł, do której wystawiamy fakturę zaliczkową. Nie wszyscy klienci przystępują po tym do podpisania umowy deweloperskiej, a my zatrzymujemy połowę kwoty, tj.
data dodania: 28.05.2015
7 maja klient wpłacił zaliczkę na usługę, która nie została zrealizowana. 1 czerwca zaliczka została mu zwrócona. Nie wystawiliśmy żadnej faktury ani paragonu, gdyż nie prosiliśmy o zaliczkę, a klient dokonał przelewu bez uprzedzenia. Jak z tego wybrnąć? Klient to osoba nieprowadząca działalności.
data dodania: 28.05.2015
Prawie każdy przedsiębiorca (podatnik) spotkał się z sytuacją, gdy "przenosił" koszty na inny podmiot (podatnika lub osobę prywatną), którego te koszty faktycznie dotyczyły. Jeśli brać pod uwagę skutki w VAT, to obciążanie kosztami wcale nie należy do najłatwiejszych zadań.
data dodania: 28.05.2015
Podatnik zgłosił do urzędu skarbowego tylko jedną kasę rejestrującą. Po jej awarii kupił dodatkową kasę rezerwową. Czy na nią też przysługuje ulga na zakup kasy?
data dodania: 28.05.2015
Podatnik będzie świadczył usługę restauracyjną (wyżywienie). Wraz z posiłkami klienci dostaną też napoje (kawę, herbatę). Jaką stawkę VAT podatnik powinien zastosować w tej sytuacji?
data dodania: 28.05.2015
Dostaliśmy fakturę przesłaną za pomocą poczty elektronicznej. Czy datą otrzymania tej faktury jest dzień, w którym została do nas wysłana, czy raczej dzień, w którym otworzyliśmy e-mail z fakturą w załączniku?
data dodania: 28.05.2015
Od 1 lipca 2015 r. zostanie wdrożona tzw. centralizacja rozliczeń finansów w Służbie Celnej. Jej skutki dotkną również podatników i importerów. Zmiany te będą dla nich ułatwieniem.
data dodania: 28.05.2015
Ustawa zmieniająca z 9 kwietnia 2015 r. wprowadza również zmiany w ustawie - Prawo zamówień publicznych. Określa, od jakiej kwoty ma być naliczany VAT, gdy podatnikiem będzie nabywca, oraz wskazuje nowe obowiązki informacyjne dla sprzedawców.
data dodania: 28.05.2015
Od 1 lipca 2015 r. zmieniają się zasady korzystania z ulgi na złe długi przez wierzycieli i dłużników. Prawo do skorzystania z tej ulgi będzie miał wierzyciel, gdy nie otrzyma płatności za fakturę, która dokumentuje transakcję między podmiotami powiązanymi, i to niezależnie od tego, czy powiązania miały wpływ na ustalenie ceny.
data dodania: 26.05.2015
data dodania: 26.05.2015
Kupując towary od unijnych dostawców, krajowi przedsiębiorcy często stoją przed koniecznością wpłacenia zaliczki na poczet przyszłej dostawy towarów dokonanej w ramach WNT. Jej przekazanie wywołuje u podatników wątpliwości związane z rozliczeniem VAT oraz wyceną dla celów podatku dochodowego i dla celów bilansowych.
data dodania: 26.05.2015
data dodania: 26.05.2015
Podatnicy wykorzystujący karty paliwowe mogą odliczać VAT naliczony z faktur otrzymanych od wystawców tych kart tylko wtedy, gdy transakcje te można uznać za tzw. transakcje łańcuchowe. Nie zawsze warunek ten jest spełniony, czego skutkiem może być utrata prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakupy opłacane kartą paliwową.
data dodania: 26.05.2015
W przypadku usług związanych z nieruchomościami miejscem ich świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości. Za takie usługi należy uważać również usługi związane z nieruchomościami pokrytymi wodą (np.
data dodania: 26.05.2015
Usługi obiektów sportowych i klubów fitness zwykle są sprzedawane w formie kart wstępu lub karnetów, uprawniających do korzystania z różnych obiektów, jak np. z hali sportowej czy basenu, oraz umożliwiających korzystanie z różnego rodzaju form aktywności fizycznej, takich jak siłownia, joga, aerobic, zumba itp.
data dodania: 14.05.2015
data dodania: 14.05.2015
data dodania: 14.05.2015
data dodania: 01.05.2015
Prowadzimy sieć hurtowni ze specjalistycznym sprzętem elektronicznym. Nasza spółka jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zdecydowana większość oferowanych przez nas produktów jest z Niemiec lub Wielkiej Brytanii.
data dodania: 01.05.2015
Sprzedajemy wykonane przez naszą firmę urządzenia kontrahentowi UE zarejestrowanemu do VAT w Polsce. Siedzibą nabywcy jest Słowacja. Urządzenia nie przekroczą granic UE, będą zamontowane w Polsce w zakładzie, w którym słowacka firma jest głównym wykonawcą modernizacji linii produkcyjnej.
data dodania: 01.05.2015
Czy wykonywanie prac związanych z BHP przy dokładnym wyszczególnieniu, na których obiektach będą świadczone, może warunkować określenie miejsca świadczenia usług na podstawie art. 28e ustawy o VAT? Będę świadczyła usługi na rzecz podatnika z UE, ale nieruchomość jest w Polsce.
data dodania: 01.05.2015
Wycofuję z rynku żywność (owoce) w ramach wsparcia niektórych producentów owoców i warzyw. Owoce będą przekazane do banku żywności, a także są utylizowane w biogazowni. Dostanę za to refundację. Jestem podatnikiem VAT czynnym. Czy za to przekazanie muszę naliczyć VAT tak jak od sprzedaży?
data dodania: 01.05.2015
Prowadzę hurtownię oraz sprzedaż towarów za pośrednictwem sklepu internetowego. Często zdarza się, że klient, który kupił towar w sklepie, korzystając z prawa przysługującego konsumentowi, chce zwrócić towar, ale zgubił paragon.
data dodania: 01.05.2015
Spółka kupiła samochód w listopadzie 2013 r. od nievatowca (osoba ta nie prowadziła działalności). Teraz go sprzedaje. Czy może zastosować stawkę zwolnioną?