data dodania: 18.06.2015
data dodania: 18.06.2015
data dodania: 18.06.2015
Czy biuro rachunkowe ma obowiązek stosowania kas rejestrujących na takich samych zasadach jak firmy doradcze?
data dodania: 18.06.2015
Od 1 lipca 2015 r. przestaje obowiązywać zakaz odliczania VAT naliczonego od paliwa do samochodów osobowych. Podatnicy wykorzystujący na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochody osobowe oraz niektóre inne pojazdy samochodowe o niewielkiej ładowności (zob.
data dodania: 28.05.2015
W kwietniu kupiliśmy materiał z Niemiec. Otrzymaliśmy fakturę niemiecką za materiał i za transport. Przy rozliczeniu wewnątrzwspólnotowego nabycia tego materiału zastosowano błędny kurs euro. Jak to poprawić?
data dodania: 28.05.2015
Używam na potrzeby firmy GPS. Ostatnio kupiłam mapę, tzn. ściągnęłam z oficjalnej strony, zapłaciłam. Na potwierdzenie zakupu otrzymałam unijną fakturę (obie strony są zarejestrowane jako podatnicy VAT UE). Czy powinnam wykazać zakup jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?
data dodania: 28.05.2015
W Polsce odbyło się spotkanie, na którym zależało również zagranicznemu kontrahentowi. Teraz mam połowę kosztów cateringu refakturować za granicę. Jak refakturować catering na zagranicznego kontrahenta? Czy wykazać tę kwotę w deklaracji VAT?
data dodania: 28.05.2015
Kupując licencję za granicą, polski podatnik musi rozliczyć VAT z tego tytułu za sprzedawcę, chyba że jest do tego uprawniony sprzedawca. Rozliczenie to przysparza wielu problemów, gdyż nie jest do końca oczywiste, kiedy powstaje obowiązek podatkowy.
data dodania: 28.05.2015
Korekta podstawy opodatkowania oraz podatku należnego, realizowana w ramach tzw. ulgi na złe długi, może obejmować kwoty wynikające zarówno z wystawionych faktur, jak i z faktur korygujących. W przypadku faktur uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności przeważnie nie nastręcza większych problemów.
data dodania: 28.05.2015
Jako pracodawca dostarczamy naszym pracownikom podczas godzin ich pracy podstawowe artykuły spożywcze, takie jak kawa, herbata, mleko, woda czy cukier. W kuchni pracowniczej dostępne są słodycze (ciastka, batoniki, wafelki), które na bieżąco mogą być przez nich spożywane.
data dodania: 28.05.2015
Jesteśmy deweloperem, który podpisuje z częścią klientów umowy rezerwacyjne. Wpłata wynikająca z takiej umowy wynosi zazwyczaj 2000 zł, do której wystawiamy fakturę zaliczkową. Nie wszyscy klienci przystępują po tym do podpisania umowy deweloperskiej, a my zatrzymujemy połowę kwoty, tj.
data dodania: 28.05.2015
7 maja klient wpłacił zaliczkę na usługę, która nie została zrealizowana. 1 czerwca zaliczka została mu zwrócona. Nie wystawiliśmy żadnej faktury ani paragonu, gdyż nie prosiliśmy o zaliczkę, a klient dokonał przelewu bez uprzedzenia. Jak z tego wybrnąć? Klient to osoba nieprowadząca działalności.
data dodania: 28.05.2015
Prawie każdy przedsiębiorca (podatnik) spotkał się z sytuacją, gdy "przenosił" koszty na inny podmiot (podatnika lub osobę prywatną), którego te koszty faktycznie dotyczyły. Jeśli brać pod uwagę skutki w VAT, to obciążanie kosztami wcale nie należy do najłatwiejszych zadań.
data dodania: 28.05.2015
Podatnik zgłosił do urzędu skarbowego tylko jedną kasę rejestrującą. Po jej awarii kupił dodatkową kasę rezerwową. Czy na nią też przysługuje ulga na zakup kasy?
data dodania: 28.05.2015
Podatnik będzie świadczył usługę restauracyjną (wyżywienie). Wraz z posiłkami klienci dostaną też napoje (kawę, herbatę). Jaką stawkę VAT podatnik powinien zastosować w tej sytuacji?
data dodania: 28.05.2015
Dostaliśmy fakturę przesłaną za pomocą poczty elektronicznej. Czy datą otrzymania tej faktury jest dzień, w którym została do nas wysłana, czy raczej dzień, w którym otworzyliśmy e-mail z fakturą w załączniku?
data dodania: 28.05.2015
Od 1 lipca 2015 r. zostanie wdrożona tzw. centralizacja rozliczeń finansów w Służbie Celnej. Jej skutki dotkną również podatników i importerów. Zmiany te będą dla nich ułatwieniem.
data dodania: 28.05.2015
Ustawa zmieniająca z 9 kwietnia 2015 r. wprowadza również zmiany w ustawie - Prawo zamówień publicznych. Określa, od jakiej kwoty ma być naliczany VAT, gdy podatnikiem będzie nabywca, oraz wskazuje nowe obowiązki informacyjne dla sprzedawców.
data dodania: 28.05.2015
Od 1 lipca 2015 r. zmieniają się zasady korzystania z ulgi na złe długi przez wierzycieli i dłużników. Prawo do skorzystania z tej ulgi będzie miał wierzyciel, gdy nie otrzyma płatności za fakturę, która dokumentuje transakcję między podmiotami powiązanymi, i to niezależnie od tego, czy powiązania miały wpływ na ustalenie ceny.
data dodania: 26.05.2015
data dodania: 26.05.2015
Kupując towary od unijnych dostawców, krajowi przedsiębiorcy często stoją przed koniecznością wpłacenia zaliczki na poczet przyszłej dostawy towarów dokonanej w ramach WNT. Jej przekazanie wywołuje u podatników wątpliwości związane z rozliczeniem VAT oraz wyceną dla celów podatku dochodowego i dla celów bilansowych.
data dodania: 26.05.2015
data dodania: 26.05.2015
Podatnicy wykorzystujący karty paliwowe mogą odliczać VAT naliczony z faktur otrzymanych od wystawców tych kart tylko wtedy, gdy transakcje te można uznać za tzw. transakcje łańcuchowe. Nie zawsze warunek ten jest spełniony, czego skutkiem może być utrata prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakupy opłacane kartą paliwową.
data dodania: 26.05.2015
W przypadku usług związanych z nieruchomościami miejscem ich świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości. Za takie usługi należy uważać również usługi związane z nieruchomościami pokrytymi wodą (np.
data dodania: 26.05.2015
Usługi obiektów sportowych i klubów fitness zwykle są sprzedawane w formie kart wstępu lub karnetów, uprawniających do korzystania z różnych obiektów, jak np. z hali sportowej czy basenu, oraz umożliwiających korzystanie z różnego rodzaju form aktywności fizycznej, takich jak siłownia, joga, aerobic, zumba itp.