Artykuł aktualny | data dodania: 16.04.2024
W działalności gospodarczej często zdarzają sytuacje, gdy zdarzenie gospodarcze dotyczące poprzedniego roku (lat) jest ujawniane po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok (lata), którego zdarzenie dotyczy.
Artykuł aktualny | data dodania: 16.04.2024
Każdy pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o jego warunkach zatrudnienia i w ciągu 7 dni od dnia dopuszczenia go do pracy. Jest również zobowiązany poinformować pracownika niezwłocznie o zmianie wskazanych w treści informacji warunków zatrudnienia, nie później jednak niż w dniu, w którym taka zmiana ma do niego zastosowanie.
Artykuł aktualny | data dodania: 10.04.2024
1 lipca 2024 r. mają wejść w życie przepisy zobowiązujące operatorów platform cyfrowych do gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem tych platform. Rząd przyjął projekt ustawy nakładający na nich te obowiązki.
Artykuł aktualny | data dodania: 08.04.2024
Otrzymanie zaliczki powoduje najczęściej konieczność rozliczenia VAT. Po stronie sprzedawców skutkuje to powstaniem obowiązku podatkowego. Towarzyszy temu obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej lub zaewidencjonowania otrzymanej kwoty za pomocą kasy rejestrującej.
Artykuł aktualny | data dodania: 08.04.2024
Lokal oddany w najem nie jest miejscem prowadzenia działalności wynajmującego, dlatego nie musi być wykazywany w zgłoszeniu NIP-8 – wyrok NSA z 1 grudnia 2023 r., sygn. akt III FSK 993/23.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
Kalendarium wydarzeń kwiecień 2024 r. Nie zmieniła się natomiast składka wypadkowa w ryczałtowej wysokości (dla płatników rozliczających składki za nie więcej niż 9 ubezpieczonych, a więc i tych opłacających składki wyłącznie za siebie).
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
Podatnik, wytwarzając wyroby nieakcyzowe, tj. suplement diety klasyfikowany do pozycji CN 2106, do którego produkcji wykorzystuje alkohol etylowy z zapłaconą akcyzą, nie jest zobowiązany do rozliczenia podatku akcyzowego.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
Przedsiębiorcy mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT w zakresie całej swojej sprzedaży, o ile spełniają warunek związany z wysokością obrotu. Kryterium obrotu nie jest jedynym warunkiem, aby z takiego zwolnienia skorzystać.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. w sprawie C‑606/22 stwierdził, że należy uznać za zakazaną praktykę, zgodnie z którą podatnik nie może skorygować zawyżonego VAT tylko z tego powodu, iż sprzedaż została udokumentowana paragonami.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
21 marca 2024 r. odbyło się podsumowanie konsultacji na temat wprowadzenia KSeF. Nadal nie podano terminu, kiedy obowiązkowy KSeF wejdzie ostatecznie w życie. Minister Finansów zapowiedział, że termin ten poznamy na przełomie kwietnia i maja, po zakończeniu audytu.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
Ponowny rozlew napojów alkoholowych, od których na wcześniejszym etapie obrotu zapłacono akcyzę w należnej wysokości, do mniejszych opakowań jednostkowych w miejscu ich sprzedaży detalicznej nie jest produkcją napoju alkoholowego.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
Nie ma obowiązku stosowania e-SAD w obrocie wewnątrzwspólnotowym wyrobami nieakcyzowymi zawierającymi w swym składzie alkohol etylowy o mocy objętościowej powyżej 1,2% całkowicie skażony. Natomiast jeżeli przedmiotem obrotu będą wyroby nieakcyzowe zawierające w swoim składzie alkohol nieskażony, to mamy możliwość stosowania do obrotu wewnątrzwspólnotowego takimi wyrobami dokumentów e-SAD.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
Popularną formą inwestowania w nieruchomości jest tzw. flipping (flippowanie nieruchomości). Polega on na nabywaniu lokali (najczęściej lokali mieszkalnych) i – rzadziej – budynków w niskiej cenie, podnoszeniu ich wartości (np.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
Sprzedaż za pośrednictwem platformy odzieży używanej, gdy nie jest możliwa dokładna identyfikacja osoby kupującej, podlega ewidencjonowaniu na kasie rejestrującej. Sprzedawca nie może korzystać ze zwolnienia przewidzianego dla sprzedaży internetowej.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
W dzisiejszej rzeczywistości gospodarczej spotkać się można z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Pojawia się w związku z tym pytanie, czy karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT jak bony oraz czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
Wydanie nieruchomości na podstawie umowy zamiany jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Stosuje się wówczas zasady analogiczne do obowiązujących przy standardowej dostawie towarów. Strony umowy muszą zatem określić podstawę opodatkowania oraz właściwą stawkę VAT, ewentualnie zastosować zwolnienie od podatku.
Artykuł aktualny | data dodania: 04.04.2024
MF przygotowało projekt zmian w zakresie obowiązkowego e-fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). Projektowana jest też likwidacja obowiązku integracji kas z terminalami płatniczymi oraz odroczenie drugiego etapu elektronizacji WIS, WIA, WIP i WIT.
Artykuł aktualny | data dodania: 02.04.2024
Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat, z którego wynika, że opłata pobierana od konsumentów za sprzedaż żywności i napojów pakowanych w opakowania plastikowe jednorazowego użytku nie jest ani przychodem ani kosztem sprzedawcy.
Artykuł aktualny | data dodania: 02.04.2024
Podatnicy PIT, którzy chcą zmienić formę opodatkowania na dany rok podatkowy, muszą złożyć oświadczenie w tej sprawie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali pierwszy przychód w roku, a więc zazwyczaj do 20 lutego.
Artykuł aktualny | data dodania: 27.03.2024
Usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 r. korzystają z opodatkowania stawką 8%. Nie dotyczy to jednak każdej usługi wykonywanej w salonie kosmetycznym. W rozliczeniu VAT nic się nie zmieniło dla podatników, którzy korzystali ze zwolnienia ze względu na obrót.
Artykuł aktualny | data dodania: 26.03.2024
Artykuł aktualny | data dodania: 21.03.2024
Artykuł aktualny | data dodania: 21.03.2024
Pracownik powinien wskazać we wniosku o zmianę rodzaju umowy o pracę, że chciałby zmienić rodzaj umowy na czas nieokreślony. Natomiast w przypadku wniosku o bardziej przewidywalne warunki pracy powinien podać, że chciałby np.
Artykuł aktualny | data dodania: 20.03.2024
Artykuł aktualny | data dodania: 20.03.2024