Artykuł aktualny | data dodania: 20.09.2022
Podatnik, który nie skorzystał z prawa do odliczenia przed upływem terminu zawitego, nie może z niego skorzystać poprzez korektę. Nie sprzeciwia się temu dyrektywa VAT. Tak orzekł TSUE w wyroku z 7 lipca 2022 r. w sprawie C‑194/21.
Artykuł aktualny | data dodania: 19.09.2022
Płatnicy składek poszkodowani w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze otrzymają wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3010 zł. Świadczenie to będzie wypłacane przez ZUS. Aby je otrzymać, należy złożyć stosowny wniosek i spełnić określone warunki.
Artykuł aktualny | data dodania: 19.09.2022
Podatnik może skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej (ulga B+R) co do tworzonych lub rozwijanych programów komputerowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółki, wzlędem których korzysta również z ulgi IP BOX.
Artykuł aktualny | data dodania: 19.09.2022
Nie są wyłączonymi z kosztów podatkowych wydatkami na reprezentację koszty związane z działaniami, które mają na celu dostarczenie informacji o produktach oferowanych przez podatnika do sprzedaży. Takie wydatki są bowiem nakierowane na zainteresowanie potencjalnych klientów konkretnymi przedmiotami
Artykuł aktualny | data dodania: 19.09.2022
W przypadku rozwiązania spółki poprzez podział majątku między wspólników po stronie spółki powstanie przychód do opodatkowania. Odpowiednio na spółce będzie spoczywał obowiązek odprowadzenia i zapłaty podatku z tego tytułu.
Artykuł aktualny | data dodania: 18.09.2022
Ogólne zasady sporządzania oraz podpisywania sprawozdania finansowego wynikają z art. 52 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem kierownik jednostki zapewnia sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawia je właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy.
Artykuł aktualny | data dodania: 18.09.2022
Polska Agencja Nadzoru Audytowego w wyniku konsultacji przeprowadzonych z Ministerstwem Finansów przedstawiła stanowisko[1] w sprawie ustalania wysokości przychodów z tytułu usług atestacyjnych i pokrewnych stanowiących podstawę do wyliczenia opłaty z tytułu nadzoru w trakcie prowadzonych działań nadzorczych.
Artykuł aktualny | data dodania: 18.09.2022
Polska Izba Biegłych Rewidentów opublikowała informacje na temat procederu prania brudnych pieniędzy, sposobów ich identyfikacji oraz postaw, jakimi powinni kierować się główni księgowi w sytuacjach wskazujących na możliwość pojawienia się takiego zagrożenia.
Artykuł aktualny | data dodania: 18.09.2022
Jak wynika z art. 69 ustawy o rachunkowości, kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z badania, jeżeli podlegało ono badaniu, odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku jednostek, o których mowa w art.
Artykuł aktualny | data dodania: 16.09.2022
Na 61 posiedzeniu Sejm podjął decyzję o przedłużeniu do końca 2022 r. tzw. tarczy antyinflacyjnej. Przedłużenie dotyczy m.in. obniżki akcyzy na prąd, zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe, oraz stawek VAT na żywność czy gaz ziemny.
Artykuł aktualny | data dodania: 16.09.2022
Pracodawca, którego pracownik krytykuje w sposób niedozwolony, może go pociągnąć do odpowiedzialności pracowniczej, cywilnoprawnej i karnej. W zależności od charakteru krytyki ma prawo rozwiązać z nim stosunek pracy, zażądać zadośćuczynienia pieniężnego albo oskarżyć o przestępstwo zniesławienia lub zniewagi.
Artykuł aktualny | data dodania: 15.09.2022
Sprzedawcy często umożliwiają nabywcom płacenie za nabywane towary i usługi w ratach, zwłaszcza w przypadku zakupów towarów i usług o znacznej wartości. W raporcie omawiamy na przykładach skutki podatkowe i rachunkowe takiej sprzedaży.
Artykuł aktualny | data dodania: 15.09.2022
Pracownik może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. W takim przypadku pracodawca powinien zapewnić mu możliwość skorzystania z urlopu szkoleniowego i zwolnić go z całości lub z części dnia pracy, aby mógł uczestniczyć w zajęciach.
Artykuł aktualny do dnia 2023-06-30 | data dodania: 07.09.2022
Podatnicy, którzy ewidencjonują obrót na kasie, mają dodatkowe obowiązki dokumentacyjne. Niektóre z nich są uzależnione od tego, z jakim rodzajem kas fiskalnych mamy do czynienia.
Artykuł aktualny | data dodania: 07.09.2022
Kolejny projekt nowelizacji ustawy akcyzowej zapowiada wprowadzenie licznych uproszczeń dla małych producentów energii odnawialnej i dla samorządów korzystających z odnawialnych źródeł energii. Obowiązywanie zwolnienia od akcyzy dla samochodów osobowych stanowiących pojazdy hybrydowe zasilane energią pochodzącą z zewnątrz zostanie wydłużone do 31 grudnia 2029 r.
Artykuł aktualny | data dodania: 07.09.2022
W przypadku zarówno błędów w odprawie importowej, jak i braku jej dokonania, aby móc skorygować wysokość VAT importowego w deklaracjach podatkowych, należy zwrócić się do urzędu celno-skarbowego. Naczelnik UCS w odpowiedzi na wniosek wyda decyzję celną, którą albo poprawi te pomyłki i ich skutki dla VAT, albo ureguluje status celny towarów wraz z jednoczesnym określeniem podatków importowych we właściwej wysokości.
Artykuł aktualny | data dodania: 07.09.2022
Od wielu lat zwiększa się popularność sprzedaży wysyłkowej towarów. Nasuwa się pytanie, kiedy taka sprzedaż korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, a kiedy trzeba ją ewidencjonować za pomocą kas rejestrujących.
Artykuł aktualny do dnia 2023-09-30 | data dodania: 07.09.2022
Gdy prowadzimy działalność gospodarczą i podróżujemy służbowo do innych krajów UE, płacąc tam m.in. za paliwo, przejazdy autostradą, parkingi czy wstępy na targi, konferencje, to mamy prawo wystąpić o zwrot zagranicznego VAT.
Artykuł aktualny | data dodania: 07.09.2022
Od 2024 r. na poziome unijnym będą kontrolowane płatności dotyczące transakcji transgranicznych. Zostanie utworzony centralny elektroniczny system informacji o płatnościach (CESOP). Ma to pozwolić na kontrolę rozliczeń VAT z tytułu sprzedaży e-commerce.
Artykuł aktualny | data dodania: 07.09.2022
MF opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, tzw. SLIM VAT 3. W wyniku tej nowelizacji zostanie wprowadzonych wiele uproszczeń, m.in. dotyczących stosowania proporcji, odliczania VAT od WNT, korzystania ze statusu małego podatnika.
Artykuł aktualny | data dodania: 07.09.2022
Polscy przedsiębiorcy dokonują zakupów nie tylko w kraju, ale również za granicą. Rozliczenie zakupów zagranicznych jest bardziej skomplikowane. Wymaga podjęcia wielu czynności, najpierw, aby ustalić, czy rozliczenie jest konieczne, a jeśli jest - to dokonania tego rozliczenia.
Artykuł aktualny | data dodania: 07.09.2022
Podatnik prowadzący firmę może na swojej drodze spotkać nieuczciwych kontrahentów, pracowników czy osoby niezwiązane z firmą, ale których działania mogą mieć wpływ na rozliczenie VAT. Mimo że często podatnik nie ma świadomości nieuczciwych działań tych osób, ponosi ich konsekwencje, szczególnie gdy dopuścili się tego jego pracownicy.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.09.2022
Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 sierpnia do 2 września 2022 r. 3 sierpnia 2022 r. został opublikowany projekt zmiany przepisów dotyczących należności z tytułu podróży służbowych.
Artykuł aktualny | data dodania: 29.08.2022
Artykuł aktualny | data dodania: 27.08.2022