data dodania: 09.06.2016
Osoba niewidoma ma od niedawna psa przewodnika. Czy do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej konieczne jest gromadzenie paragonów dokumentujących wyżywienie psa?
data dodania: 09.06.2016
Podatnik prowadzący pkpir wziął samochód osobowy w kilkuletni leasing operacyjny. Jak podatkowo potraktować uiszczoną przez niego opłatę wstępną?
data dodania: 09.06.2016
Podatnik został członkiem rad nadzorczych aż w trzech firmach. W jakiej wysokości przysługują mu koszty uzyskania przychodu? Czy jest jakiś limit tych kosztów?
data dodania: 09.06.2016
W okresie wakacyjnym pracodawcy często zatrudniają przy pracach sezonowych uczniów i studentów. Zawarcie z nimi umowy zlecenia jest bardzo korzystne ze względu na brak obowiązku opłacania składek ZUS. Studenci i uczniowie do 26.
data dodania: 09.06.2016
Podatnicy, którzy skorygują dobrowolnie deklaracje i wpłacą zaległości podatkowe w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, mogą zapłacić odsetki za zwłokę według stawki obniżonej do 50% stawki podstawowej.
data dodania: 09.06.2016
Poczynając od 1 lipca 2016 r., na "dużych przedsiębiorców" został nałożony obowiązek przesyłania do MF informacji o ewidencji prowadzonej dla celów VAT. Ewidencja ta ma być przekazywana w wymaganej przez fiskusa formie elektronicznej, umożliwiającej organom podatkowym automatyczną kontrolę przekazywanych danych.
data dodania: 08.06.2016
Ustalenie zmiany stanu produktów dla celów sporządzenia rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym często sprawia kłopoty. Pojawiają się pytania, jak ująć w rachunku zysków i strat takie transakcje, jak np.
data dodania: 08.06.2016
Obowiązek gwarantowania rzetelności sprawozdawczości finansowej ciąży na członkach organów spółek. W zakresie tej odpowiedzialności mają oni zagwarantować, aby dokumentacja sprawozdawczo-finansowa została sporządzona zgodnie z ustawą o rachunkowości.
data dodania: 08.06.2016
Spółka akcyjna ma status jednostki mikro. Czy w tej sytuacji będzie zwolniona z obowiązku badania przez biegłego rewidenta sprawozdania finansowego?
data dodania: 08.06.2016
Czy mała jednostka objęta obowiązkiem badania sprawozdania finansowego musi sporządzać zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych?
data dodania: 08.06.2016
Firma zobowiązana do przeprowadzenia badania rocznego sprawozdania finansowego chce dokonać podziału zysku przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający. Czy takie działanie jest zgodne z prawem?
data dodania: 31.05.2016
Z początkiem 2016 r. nastąpiły zmiany w akcyzie. Niektóre nadal wzbudzają wiele wątpliwości u podmiotów, które muszą stosować nowe regulacje. Jedną z takich kwestii jest ewidencjonowanie sprzedaży tzw.
data dodania: 31.05.2016
Otrzymaliśmy fakturę bez VAT za wynajem stoiska na targach we Włoszech, w tym za stojaki itp. Czy musimy rozliczyć import usług?
data dodania: 31.05.2016
Otrzymałam z Londynu fakturę w złotówkach za usługę druku. Na fakturze nie ma NIP UE dostawcy ani odbiorcy. Czy mam traktować tę transakcję jako krajową i nie naliczać VAT należnego i naliczonego?
data dodania: 31.05.2016
Polski obywatel ponad 10 lat temu wyjechał do Irlandii, gdzie obecnie mieszka wraz z rodziną. Nie zamierza wracać do Polski. Kupił w Polsce lokal użytkowy, który chce wynająć. Czy może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego i nie naliczać VAT?
data dodania: 31.05.2016
Wystawienie biletów przez przewoźnika lotniczego jest opodatkowane VAT, nawet jeżeli wystawione bilety nie zostały wykorzystane przez pasażerów i nie mogą oni otrzymać zwrotu zapłaty za te bilety. Natomiast gdy osoba trzecia sprzedaje bilety przewoźnika lotniczego na jego rzecz w ramach umowy franczyzy
data dodania: 31.05.2016
Czynny podatnik VAT kupił w styczniu materiał na fakturę z oznaczeniem "metoda kasowa", którą otrzymał 20 stycznia. Część zapłacił w styczniu, część w lutym, a resztę w maju 2016 r. Czy może odliczyć VAT dopiero w deklaracji za maj?
data dodania: 31.05.2016
Podstawowa zasada w ustawie o VAT przewiduje, że podatnik, który otrzymuje zaliczkę, musi rozliczyć VAT i wystawić fakturę zaliczkową. Od tej zasady występuje kilka wyjątków. W niektórych sytuacjach to podatnik decyduje, czy wystawi fakturę zaliczkową.
data dodania: 31.05.2016
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą i jest z tego tytułu zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. W ramach prowadzonej działalności osoba ta m.in. świadczy dla towarzystw ubezpieczeniowych usługi polegające na dokonywaniu oceny technicznej pojazdów objętych ubezpieczeniem i przygotowaniu pełnej dokumentacji dotyczącej szkody.
data dodania: 31.05.2016
Firma - jako podwykonawca - świadczy usługi montażu rolet i żaluzji wewnętrznych. Czy jest uprawniona do stosowania do świadczonych usług stawki 8%?
data dodania: 31.05.2016
Z okazji Dnia Dziecka będzie zorganizowany w naszej firmie piknik rodzinny. Pracownik, który będzie uczestniczył w pikniku z rodziną, ma obowiązek zgłosić liczbę osób. Za zorganizowanie tej imprezy otrzymamy fakturę od firmy, która się tym zajmuje na nasze zlecenie.
data dodania: 31.05.2016
Gmina zarejestrowana jako czynny podatnik VAT ponosi od 2014 r. wydatki inwestycyjne na budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Po zakończeniu inwestycji wybudowana infrastruktura zostanie wydzierżawiona gminnej spółce.
data dodania: 31.05.2016
Spółka prowadzi działalność w zakresie wynajmu lokali użytkowych. Czy koszty wywozu śmieci oraz część opłat za użytkowanie wieczyste mogą być refakturowane na najemców?
data dodania: 31.05.2016
W 2010 r. kupiliśmy w komisie w Niemczech samochód osobowy, który był u nas w firmie w ewidencji środków trwałych. Nie rozliczaliśmy WNT, bo samochód był kupiony na fakturę VAT marża. Teraz chcemy go sprzedać osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.
data dodania: 31.05.2016
Jestem pełnomocnikiem prawnym mojej córki. Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną VAT. Chcę wynająć jej mieszkanie jako jej pełnomocnik. Najemcą będzie firma, której będę wystawiała faktury.