data dodania: 02.11.2015
Jednego z naszych pracowników zwolniliśmy z dnia pracy na czas niezbędny do złożenia w sądzie zeznań. Oczekiwaliśmy, że pracownik jeszcze wróci do pracy. Jednak tego dnia nie pojawił się już w pracy, ponieważ po złożeniu zeznań musiał, na żądanie pełnomocnika procesowego, złożyć dodatkowo zeznania uzupełniające i skonfrontować je z innymi świadkami.
data dodania: 02.11.2015
Pracodawcy, którzy chcą obniżyć koszty pracy, mogą czasowo zawiesić wypłatę całości lub części niektórych dodatkowych składników wynagrodzenia należnych pracownikom, np. premii regulaminowych. Zawieszenie wypłaty może dotyczyć świadczeń zarówno przysługujących na podstawie przepisów wewnątrzzakładowych, jak i wynikających z umowy o pracę.
data dodania: 02.11.2015
Mamy zawartą z pracownicą umowę na zastępstwo. Umowa potrwa pewnie jeszcze rok. Pracownica zastępuje pracownicę, która przebywa na urlopie wychowawczym. Czy po 21 lutego 2016 r., czyli po zmianie przepisów w zakresie umów terminowych, umowa ta nadal będzie mogła zostać rozwiązana za 3-dniowym wypowiedzeniem?
data dodania: 02.11.2015
Zatrudniliśmy nowego pracownika na pół etatu. W pierwszym dniu pracy wręczyliśmy mu umowę o pracę. Zapomnieliśmy jednak wpisać liczby godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, po przekroczeniu których pracownik będzie otrzymywał dodatek taki jak za pracę w godzinach nadliczbowych.
data dodania: 02.11.2015
Od 2 stycznia 2016 r. pracownik będzie mógł dokonać wyboru, czy chce korzystać ze zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat w dniach czy godzinach. Zgodnie z nowymi przepisami pracownik będzie miał prawo do 2 dni lub 16 godzin takiego zwolnienia.
data dodania: 02.11.2015
Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe należy opłacać w roku kalendarzowym do czasu, aż podstawa ich wymiaru osiągnie roczny limit. Inaczej jest z podatkiem dochodowym od osób fizycznych, który jest progresywny.
data dodania: 02.11.2015
Pracodawca zażądał od kandydatów do pracy, by dostarczyli do działu kadr kopie swoich dowodów osobistych. Czy kopie dowodów mogą być przechowywane w dokumentacji pracowniczej?
data dodania: 02.11.2015
Pracodawca chce wprowadzić kontrolę toreb pracowników wychodzących z pracy. Jak należy to zrobić zgodnie z prawem?
data dodania: 02.11.2015
Pracownica korzystająca z urlopu rodzicielskiego wystąpiła do pracodawcy z wnioskiem o podjęcie u niego pracy na pół etatu. Czy pracodawca może odrzucić taki wniosek?
data dodania: 02.11.2015
Od 1 stycznia 2016 r. zostanie wprowadzony nowy sposób ustalania odsetek ustawowych wynikających z Kodeksu cywilnego od sumy pieniężnej w obrocie nieprofesjonalnym, np. w stosunku pracy. Jeżeli odsetki nie zostały określone w inny sposób, będą należne w wysokości równej sumie stopy referencyjnej NBP i 3,5% (lub 5,5% w przypadku odsetek za opóźnienie), chyba że wierzytelność jest oprocentowana według wyższej stopy.
data dodania: 02.11.2015
W listopadzie 2015 r. występują dwa święta (1 i 11 listopada), które różnie wpływają na wymiar czasu pracy pracowników. Święto 1 listopada przypada w niedzielę, zatem nie obniża wymiaru czasu pracy.
data dodania: 30.10.2015
Przywóz samochodów z innych krajów UE w celu ich złomowania nie tylko wymaga spełnienia odpowiednich wymogów związanych z transgranicznym przemieszczaniem odpadów. Czasami podlega również opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
data dodania: 30.10.2015
Podatnik, który korzysta ze zwolnienia, nie musi rozliczać VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia, dopóki wartość zakupów nie przekroczy ustalonego limitu. Limit ten jest jednak trzykrotnie mniejszy niż dla zwolnienia podmiotowego.
data dodania: 30.10.2015
Sprowadziliśmy towar z Chin, który został poddany procedurze celnej w Hamburgu. Procedury tej dokonał nasz polski przedstawiciel bezpośredni (polska firma spedycyjna), który wystawił nam fakturę za fracht, ubezpieczenie, dowóz ze stawką 0%.
data dodania: 30.10.2015
Rolnik otrzymał w darowiźnie gospodarstwo rolne. Jest czynnym podatnikiem VAT. Zamierza sprzedać jedną działkę, która ma status działki budowlanej. Czy od tej sprzedaży będzie musiał naliczać VAT?
data dodania: 30.10.2015
Do czerwca 2015 r. mieliśmy podpisaną umowę o najem należącego do nas lokalu użytkowego. Czynsz za każdy miesiąc był płatny do 10 dnia danego miesiąca. Od lipca do października 2015 r. najemca zajmował lokal bezumownie.
data dodania: 30.10.2015
Nasza kancelaria świadczy usługi prawnicze on-line. Czy powinniśmy ewidencjonować takie usługi na kasie fiskalnej? Jeśli tak, to co z paragonami?
data dodania: 30.10.2015
Często korzystamy ze skonta, które przyznają nam nasi kontrahenci. Jednak faktury pierwotne otrzymujemy na pełną kwotę i dopiero później, często nawet po kilku miesiącach, dostajemy fakturę korygującą.
data dodania: 30.10.2015
Klient wpłacił zaliczkę. Sprzedawca wystawił fakturę zaliczkową na projekt. Sprzedawca ze względu na to, że nie może dostarczyć projektu, na jaki się umówił, zaproponował dostarczenie innego projektu o zmienionych parametrach.
data dodania: 30.10.2015
Samorządowa jednostka budżetowa zamierza przekazać w nieodpłatne użytkowanie innej samorządowej jednostce budżetowej środki trwałe w postaci komputerów, drukarek i niszczarek dokumentów. Przy nabyciu tych urządzeń przysługiwało w całości lub w części prawo do odliczenia VAT.
data dodania: 30.10.2015
Podatnik rozpoczął świadczenie usług mediacji, czyli pośrednictwa w sporze, mających na celu ułatwienie stronom dojścia do porozumienia. Czy podlega to ewidencjonowaniu na kasie?
data dodania: 30.10.2015
Jako wykonawca inwestycji zostałem obciążony przez inwestora kosztami polisy ubezpieczeniowej na podstawie faktury ze stawką "ZW". Z kolei ja zawarłem odrębną polisę i ubezpieczyłem podwykonawcę. Czy chcąc przenieść na podwykonawcę koszty polisy poprzez ich refakturowanie, mogę zastosować stawkę "ZW"?
data dodania: 30.10.2015
Spółka świadczy usługi budowlane, korzystając z usług podwykonawców. Pracownikom podwykonawcy spółka opłaca zakwaterowanie w hotelu oraz miejsce parkingowe przed hotelem. Czy z faktur za parking można odliczać VAT? Czy należy sporządzić specjalną umowę bądź aneks do umowy?
data dodania: 30.10.2015
Podatnik zamierza sprzedawać zestawy składające się z telefonu komórkowego (smartfona) oraz zegarka typu smartwatch. Czy w przypadku sprzedaży w ramach jednej transakcji zestawów o łącznej wartości powyżej 20 000 zł należy zastosować odwrotne obciążenie?
data dodania: 30.10.2015
Podatnik, wnosząc aport do spółki, wystawia fakturę, w której podstawą opodatkowania jest wartość nominalna akcji pomniejszona o należny VAT, gdy wartość podatku nie jest mu dopłacana. Tak samo należy ustalić podstawę opodatkowania, gdy nadwyżka ceny emisyjnej udziałów spółki ponad ich wartość nominalną zostanie przekazana na jej kapitał zapasowy.