data dodania: 11.09.2015
Jesteśmy spółką obowiązkowo tworzącą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2015 r. Pierwszą ratę odpisów podstawowych przekazaliśmy na rachunek funduszu w maju. Czy możemy dokonać korekty odpisu na etapie ustalania wysokości II raty we wrześniu, czy musimy poczekać z tym do końca roku?
data dodania: 11.09.2015
Aby uniknąć wypłacania pracownikom wynagrodzenia i dodatków za nadgodziny, pracodawcy często celowo komplikują strukturę organizacyjną firmy lub tworzą powiązane kapitałowo spółki córki, w których zatrudniają tych samych pracowników na podstawie różnych umów.
data dodania: 11.09.2015
Nasza firma zgłosiła wolny etat na stanowisko handlowca. Na rozmowie kwalifikacyjnej zapytaliśmy jedną z pań, czy ma małe dzieci. Kandydatka odpowiedziała, że nie jest zobowiązana do udzielenia nam odpowiedzi na to pytanie.
data dodania: 11.09.2015
Prowadzę szkołę językową i zatrudniam osoby do prowadzenia zajęć głównie w ciągu roku szkolnego. W zależności od potrzeb i poziomu nauczania nauczyciele otrzymywali umowy o pracę na czas określony na kilka miesięcy, najczęściej na jeden kwartał.
data dodania: 11.09.2015
Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym, należy udzielić mu tego urlopu najpóźniej do 30 września kolejnego roku. Aby zachować termin udzielenia zaległego urlopu, wystarczy, że pracownik rozpocznie jego wykorzystywanie 30 września.
data dodania: 11.09.2015
Pracodawca ma obowiązek ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Nie oznacza to jednak konieczności finansowania przez zatrudniającego kursów, szkoleń czy innej formy edukacji. Decyzja pracodawcy w tym zakresie jest bowiem uznaniowa.
data dodania: 11.09.2015
Zgodnie z procedurą pracodawca przed nałożeniem na pracownika kary porządkowej wysłuchał jego wyjaśnień. Z rozmowy sporządzono notatkę służbową. Co zrobić z tym dokumentem?
data dodania: 11.09.2015
Mamy problem z ustaleniem, od kiedy liczyć termin przedawnienia prawa do urlopu wypoczynkowego. Sprawa dotyczy urlopu za 2010 r. Czy w tym przypadku termin przedawnienia liczymy od 30 września 2014 r.?
data dodania: 11.09.2015
Jedna z naszych pracownic przebywa na urlopie macierzyńskim. Stara się o zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że jej stan zdrowia nie pozwala na sprawowanie opieki nad dzieckiem. Jak szybko pracownica może zrezygnować z części swojego urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka?
data dodania: 11.09.2015
Od kilku lat pobieram rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Naukę w liceum zakończyłem w czerwcu 2015 r. ZUS wypłacił mi rentę za lipiec i sierpień. Czy wypłaci mi również rentę za wrzesień 2015 r., skoro od 1 października 2015 r. zamierzam kontynuować naukę na studiach wyższych?
data dodania: 11.09.2015
Od 15 września 2015 r. zatrudniliśmy na podstawie umowy zlecenia 23-letnią osobę, która w czerwcu 2015 r. ukończyła studia licencjackie (umowa jest zawarta na czas nieokreślony). Zawierając umowę nasz zleceniobiorca okazał zaświadczenie o przyjęciu go na 2-letnie studia uzupełniające (magisterskie), które rozpoczynają się 1 października 2015 r.
data dodania: 11.09.2015
Od 2 stycznia 2016 r. zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących urlopów macierzyńskich, rodzicielskich i ojcowskich. W przypadku pracowników sfery budżetowej kwestie związane z uprawnieniami rodzicielskimi nie są jednak, w przeważającej części, regulowane przepisami szczególnymi.
data dodania: 11.09.2015
Od 1 października 2015 r. prawo do refundacji składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne i rentowe) z PFRON otrzymają m.in. niepełnosprawni przedsiębiorcy, którzy nie opłacili w terminie tych składek.
data dodania: 11.09.2015
Do zawieranych na czas określony umów o pracę z pracownikami samorządowymi podejmującymi pracę po raz pierwszy w jednostce samorządowej trzeba będzie stosować okresy wypowiedzenia właściwe dla umów na czas nieokreślony.
data dodania: 31.08.2015
Nasza firma ma siedzibę w Gdańsku i kilka oddziałów na terenie całego kraju. Podpisaliśmy umowę o wykonywanie profilaktycznych badań lekarskich z firmą medyczną z Gdańska. Nie ma ona żadnych oddziałów w kraju.
data dodania: 31.08.2015
Pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną 5000 zł i otrzymuje wynagrodzenie za pracę w nocy. Dodatkowo co kwartał wypłacamy mu dodatek za pracę w nocy wynoszący 500 zł. Pracownik chorował 2 tygodnie w sierpniu. Jak obliczyć mu zasiłek chorobowy?
data dodania: 31.08.2015
Od 14 sierpnia 2015 r. w wyniku nowelizacji ustawy zasiłkowej zmieniła się definicja członków rodziny. Za członka rodziny uważa się także osobę niepozostającą z ubezpieczonym w związku małżeńskim, ale będącą rodzicem jego dziecka - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym.
data dodania: 31.08.2015
Jeden z naszych pracowników został skierowany na tygodniowe szkolenie w zakresie marketingu i technik sprzedaży. Dofinansowujemy mu koszt samego szkolenia, a także zwracamy całość kwot wydanych na dojazd na szkolenie. Czy kwota dofinansowania dojazdu podlega zwolnieniu ze składek ZUS?
data dodania: 31.08.2015
Pracodawca, który przekazał do ZUS informację ZSWA o pracownikach zatrudnionych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, ma także obowiązek jej skorygowania - jeżeli w przesłanym druku ujawni błędy. Sposób korekty formularza ZSWA zależy od rodzaju danych wymagających poprawienia.
data dodania: 31.08.2015
Zamierzamy wypłacać jednemu z naszych pracowników ustalone w miesięcznych ratach odszkodowanie za powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej po ustaniu zatrudnienia. Pracownik podjął pracę u innego pracodawcy i twierdzi, że nie jest to firma konkurencyjna.
data dodania: 31.08.2015
Pracownik podczas 2-dniowej delegacji zagranicznej korzystał z jednego śniadania zapewnionego przez pracodawcę. Jaką wysokość diety pomniejszyć o zapewniony posiłek - pełną czy przysługującą za dobę, w której pracownik spożywał śniadanie?
data dodania: 31.08.2015
Podstawowy okres, z którego ustala się wysokość wynagrodzenia urlopowego ze składników zmiennych, wynosi 3 miesiące. Pracodawca może go jednak wydłużyć maksymalnie do 12 miesięcy w przypadku, gdy wysokość wypłaconych składników znacznie się waha w stosunku do pozostałych miesięcy.
data dodania: 31.08.2015
Zatrudniliśmy pracownika w formie telepracy. Zgodnie ustaliliśmy, że miejscem pracy będzie jego mieszkanie. Z przepisów wynika, że pracodawca ma prawo dokonywać kontroli telepracownika w zakresie wykonywania pracy, inwentaryzacji, konserwacji i naprawy sprzętu oraz w zakresie bhp.
data dodania: 31.08.2015
Chcemy zatrudnić osobę z lekkim stopniem niepełnosprawności na stanowisku instalator-konserwator. W dni wolne pracownicy na tych stanowiskach pełnią dyżury telefoniczne w domu. Czy na wniosek pracownika i za zgodą lekarza możemy zlecić takiej osobie dyżury na telefon?
data dodania: 31.08.2015
Pracownik pracuje u nas już 33 miesiące na podstawie umowy na czas określony. Czy po nowelizacji przepisów o umowach terminowych taka umowa przekształci się automatycznie w umowę na czas nieokreślony?