data dodania: 24.03.2015
Jaką stawkę VAT powinnam zastosować do docieplenia bloku, w którym znajdują się lokale o powierzchni przekraczającej 150 m2? Czy częściowo powinnam zastosować stawkę 23%, czy do całości 8%?
data dodania: 24.03.2015
Spółka świadczy usługi najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wybudowała budynek mieszkalno-usługowy sklasyfikowany w grupowaniu 1110 "Budynki mieszkalne jednorodzinne". Projekt budowlany zakładał wyodrębnienie w budynku funkcji usługowej (120 m2) oraz mieszkalnej (260 m2).
data dodania: 24.03.2015
Mam klienta, który jest lekarzem. Prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi w szpitalach, oraz ma formalnie otwartą działalność w postaci wizyt domowych, których nie wykonuje.
data dodania: 24.03.2015
Podatnik wspólnie ze swoim ojcem kupił samochód osobowy. Na zasadzie użyczenia ojciec przekazał samochód do używania na potrzeby działalności gospodarczej. Podatnik wprowadził auto do ewidencji środków trwałych i wykorzystywał je do działalności opodatkowanej.
data dodania: 24.03.2015
Podatnikowi na dzień likwidacji sklepiku spożywczego pozostały towary, których nie sprzedał i już nie będzie próbował ich odsprzedać. Zrobił remanent. Czy ma obliczyć VAT od tego remanentu, tj. odszukać stawki na każdy asortyment i wyliczyć VAT?
data dodania: 24.03.2015
Mam klienta, który na rozpoczęcie działalności otrzymał z urzędu pracy dotację. Sfinansował nią zakup części środków trwałych w kwocie brutto. Od ich zakupu nie odliczył VAT, mimo że prowadził działalność opodatkowaną.
data dodania: 24.03.2015
Spółka z o.o. sprzedała osobie prywatnej nieruchomość, tj. działkę niezabudowaną. Teraz ta osoba prosi o fakturę, lecz wystawioną na spółkę cywilną, której jest wspólnikiem. Czy możemy wystawić taką fakturę?
data dodania: 24.03.2015
Czy możemy odliczyć cały VAT z faktury za udział w szkoleniu, gdy na fakturze są wyodrębnione usługi hotelowe i gastronomiczne?
data dodania: 24.03.2015
Ustawa o VAT nie zawiera żadnych szczególnych uregulowań określających moment, w którym należy korygować zagraniczne transakcje dokonane w ramach eksportu towarów, WDT lub WNT. Wobec tego trzeba zastosować ogólne zasady korekt.
data dodania: 24.03.2015
Firma startowała w przetargu na zakup nieruchomości. W związku z tym musiała wpłacić wadium w wysokości 10% wartości nieruchomości. Firma wygrała przetarg. Jak w tej sytuacji potraktować wpłacone wadium?
data dodania: 24.03.2015
Zgodnie z umową w ramach rękojmi jeden z naszych kontrahentów dokonał naprawy kupionej od nas maszyny. Naprawa odbyła się na nasz koszt. Czy takie obciążenie podlega VAT?
data dodania: 24.03.2015
Firma wypowiedziała najemcy umowę najmu lokalu użytkowego. Najemca nie chce się jednak wyprowadzić z tego lokalu. W związku z tym firma złożyła pozew do sądu i będzie naliczała najemcy opłaty za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Czy takie opłaty są objęte podatkiem od towarów i usług?
data dodania: 24.03.2015
Od 1 stycznia i 1 kwietnia 2015 r. nastąpiły zmiany w przepisach dotyczących zwrotu podatku akcyzowego od samochodów osobowych wywożonych za granicę Polski. Pierwsza zmiana polega na doprecyzowaniu kręgu podmiotów uprawnionych do wnioskowania o zwrot akcyzy.
data dodania: 18.03.2015
Jeden z naszych pracowników, który prowadzi również własną działalność gospodarczą, od listopada 2014 r. jest niezdolny do pracy. Z tytułu prowadzonej działalności nie przebywał na zwolnieniu lekarskim, ponieważ odprowadza tylko składkę zdrowotną i nie miałby prawa do zasiłku.
data dodania: 18.03.2015
Jeden z naszych pracowników uległ wypadkowi przy pracy. Dostarczył nam zwolnienie lekarskie od 13 stycznia do 12 lutego 2015 r. W czasie sporządzania dokumentacji powypadkowej okazało się, że pracownik nie ma szkolenia wstępnego ani okresowego bhp.
data dodania: 18.03.2015
Zakłady pracy, które są jednocześnie płatnikami zasiłków, wypłacają zasiłki w terminach przyjętych do wypłat wynagrodzenia, z tym że nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia przez pracownika dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.
data dodania: 18.03.2015
Nasz pracownik chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego konkubinę i ich wspólne dziecko jako członków rodziny. Czy konkubina pracownika może korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego pracownika jako członek rodziny? Z jakim kodem pokrewieństwa powinniśmy zgłosić konkubinę?
data dodania: 18.03.2015
Nasza pracownica przebywała w marcu 2015 r. na urlopie bezpłatnym we wszystkie dni robocze. Urlop bezpłatny był przerywany dniami wolnymi od pracy. Czy w tej sytuacji powinniśmy naliczyć za pozostałe dni podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, mimo że pracownica nie przepracowała żadnego dnia i nie uzyskała żadnego przychodu?
data dodania: 18.03.2015
Prokura nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi ani ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeśli więc prokurent otrzymuje wynagrodzenie za pełnienie obowiązków na podstawie uchwały zarządu, nie należy odprowadzać za niego żadnych składek na ZUS.
data dodania: 18.03.2015
Jedna z naszych zleceniobiorczyń jest obywatelką Ukrainy i czasowo przebywa na terytorium Polski (powyżej 183 dni w roku), gdzie studiuje. Jak powinniśmy naliczyć podatek od przysługującego jej wynagrodzenia?
data dodania: 18.03.2015
Pracownikom naszej firmy przysługują na podstawie umowy o pracę premie kwartalne. Wypłacamy je w ciągu 2 miesięcy od zakończenia danego kwartału. Ponadto w regulaminie premiowania jest zapis, zgodnie z którym pracownik ma prawo do tej premii, jeżeli w chwili jej wypłaty pozostawał w zatrudnieniu.
data dodania: 18.03.2015
Świadczenie nieodpłatne jest korzyścią otrzymaną bez ekwiwalentu. Podobnie jak w przypadku pracowników mogą je otrzymać zleceniobiorcy i wykonawcy. Pracodawca musi wówczas wykazać, że udostępnił zleceniobiorcy np.
data dodania: 18.03.2015
Pracownik o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności złożył wniosek o udzielenie mu 3 godzin zwolnienia z pracy na załatwienie sprawy osobistej. Chciałby to odpracować w kolejnym tygodniu, zostając dłużej o 3 godziny.
data dodania: 18.03.2015
Jeżeli wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia dokonała osoba do tego nieupoważniona, doprowadzi ono do rozwiązania umowy, jeśli było złożone zgodnie z wolą strony stosunku pracy, w imieniu której działała ta osoba.
data dodania: 18.03.2015
Pracodawca ma prawo podpisać z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji, która zabrania wykonywania pracy dla podmiotu prowadzącego działalność konkurencyjną. Taka umowa może być zawarta na czas trwania stosunku pracy, a także po jego zakończeniu.