Artykuł aktualny | data dodania: 06.09.2024
Usługi prywatnego nauczania świadczone przez nauczycieli są zwolnione z VAT. Niezbędne jest jednak posiadanie kierunkowego wykształcenia, a także świadczenie usług nauczania na podstawie umowy zawartej z uczniem (lub opiekunem prawnym ucznia).
Artykuł aktualny | data dodania: 06.09.2024
Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną podlega takim samym regułom rozliczania VAT jak każdy inny podatnik. Dlatego może być zobowiązana do ewidencjonowania sprzedaży na kasie, nawet jeśli działalność nierejestrowana korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT, to powinna nabyć kasę i rozpocząć ewidencjonowanie w określonych przepisami terminach.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.09.2024
Gdy prowadzimy działalność gospodarczą i podróżujemy służbowo do innych krajów UE, płacąc tam m.in. za paliwo, przejazdy autostradą, parkingi czy wstępy na targi lub konferencje, to mamy prawo wystąpić o zwrot zagranicznego VAT.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.09.2024
MF opublikowało projekt rozporządzenia, który określa zakres zwolnień z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej na lata 2025–2026. Niektórzy podatnicy stracą prawo do korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.09.2024
Po konsultacjach publicznych Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało nową wersję projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami oraz odpadami opakowaniowymi, który zawiera również zmiany w rozliczaniu VAT od opakowań kaucyjnych.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.09.2024
Szef KAS zmienił z urzędu dwie interpretacje indywidualne dotyczące stosowania zwolnienia z VAT dla usług dietetycznych świadczonych online. Szef KAS przyznał, że tego rodzaju usługi również korzystają ze zwolnienia z VAT, jak stacjonarne, gdy porady są udzielane osobom chorym.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.09.2024
Dyrektor KIS zmienił wiążące informacje stawkowe (WIS) dotyczące klasyfikacji PKWiU i stosowania stawki VAT do usług udostępniania obiektów sportowych. Wyjaśnił, kiedy mamy do czynienia z udostępnianiem obiektów sportowych, a kiedy z ich najmem, gdyż ma to decydujące znaczenie przy ustalaniu stawki VAT.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.09.2024
Od wielu lat toczy się spór o możliwość wystąpienia o zwrot nadpłaconego VAT z paragonu, gdy nadwyżka nie została zwrócona konsumentowi. Sprawa trafiła do TSUE, który potwierdził prawo do korekty, gdy nie dochodzi do uszczerbku u konsumentów.
Artykuł aktualny | data dodania: 23.08.2024
W wyroku z 22 lutego 2024 r. w sprawie C‑674/22 TSUE orzekł, że organ podatkowy nie musi zwracać podatnikowi VAT-u z odsetkami naliczonymi od dnia wpłaty VAT, w sytuacji gdy VAT ten został pobrany z naruszeniem prawa Unii Europejskiej z powodu błędów księgowych podatnika lub zmiany przez podatnika zasad obliczania proporcji odliczenia VAT.
Artykuł aktualny | data dodania: 13.08.2024
Towary to składniki rzeczowych aktywów obrotowych wytworzone przez inne jednostki, nabyte w celu dalszej odsprzedaży w niezmienionej postaci. Towarami mogą być również własne produkty przedsiębiorstwa, jeśli są sprzedawane w sklepach fabrycznych należących do producenta.
Artykuł aktualny | data dodania: 13.08.2024
Badaniu sprawozdań finansowych za 2024 r. podlegają jednostki, które ze względu na formę prawną lub przekroczenie limitów zgodnie z ustawą o rachunkowości mają taki obowiązek.
Artykuł aktualny | data dodania: 06.08.2024
Kalendarium wydarzeń sierpień 2024 r.
Artykuł aktualny | data dodania: 08.07.2024
Pracodawcy dokonują na rzecz swoich pracowników różnego rodzaju świadczeń. Na sposób rozliczenia VAT z tego tytułu wpływa m.in. to, czy obowiązek spełnienia danego świadczenia wynika z odrębnych przepisów (głównie prawa pracy), czy też jest to świadczenie wynikające z dobrej woli pracodawcy.
Artykuł aktualny | data dodania: 08.07.2024
Ładowarka teleskopowa to mechaniczny pojazd kołowy o napędzie silnikowym, stosowany w transporcie bliskim i magazynowaniu, używany głównie do prac załadunkowych i rozładunkowych. Dlatego nie ma podstaw do tego, aby zakupioną ładowarkę teleskopową uznać za środek transportu.
Artykuł aktualny | data dodania: 08.07.2024
Podatnikowi przysługuje prawo odliczenia VAT z faktury dokumentującej otrzymanie wkładu niepieniężnego. Wkład niepieniężny, którego przedmiotem były działki przeznaczone pod zabudowę, został objęty 23% stawką VAT, natomiast podatnik VAT czynny będzie wykorzystywał ten wkład do wykonywania czynności opodatkowanych.
Artykuł aktualny | data dodania: 08.07.2024
Istnieją wątpliwości co do tego, czy import usług medycznych od zagranicznych podmiotów jest zwolniony z VAT. Otóż sądy administracyjne najczęściej orzekają, że wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT zwolnienie może być stosowane do usług świadczonych przez podatników zagranicznych.
Artykuł aktualny | data dodania: 08.07.2024
Spółdzielnia nie ma prawa wystawiać faktur dokumentujących obciążenie z tytułu opłat eksploatacyjnych na rzecz osób trzecich – najemców lokali użytkowych od ich właścicieli. Spółdzielnię nie łączy żaden stosunek prawno-gospodarczy z najemcą lokalu użytkowego oraz mieszkalnego, dlatego nie można uznać, że dokonuje ona dostawy albo świadczy usługę na rzecz tych osób.
Artykuł aktualny | data dodania: 08.07.2024
Aby doszło do opodatkowania VAT, konieczne jest istnienie bezpośredniego związku między wykonywanym świadczeniem a otrzymywanym za nie ekwiwalentem. W przypadku odszkodowań związek taki najczęściej nie istnieje, dlatego nie dochodzi do czynności podlegających VAT.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.07.2024
W codziennej rzeczywistości gospodarczej dość często i z różnych powodów dochodzi do nieodpłatnego wydania towarów (darowizny, przekazania na cele prywatne). W praktyce chodzi m.in. o cele promocyjne, charytatywne czy też ma to związek z planowanym zakończeniem działalności itp.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.07.2024
Usługi związane z zakwaterowaniem są opodatkowane stawką VAT w wysokości 8% na podstawie poz. 47 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Podatnicy mają wątpliwości, jakie usługi można uznać za usługi związane z zakwaterowaniem, podlegające opodatkowaniu obniżoną stawką VAT.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.07.2024
Obecnie większość lokali gastronomicznych ma w swojej ofercie sprzedaż posiłków na wynos, w tym z dowozem do domu. Do tej sprzedaży, mimo że jest traktowana jak dostawa towarów, stosujemy taką samą stawkę VAT jak do posiłków spożywanych na miejscu.
Artykuł aktualny | data dodania: 04.07.2024
Zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa co do zasady jest wyłączone spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Wątpliwości może budzić jednak rozstrzygnięcie, czy przedmiotem realizowanej czynności faktycznie jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Artykuł aktualny | data dodania: 24.06.2024
Minister Finansów wydał interpretację ogólną, w której określił zasady opodatkowania VAT usług świadczonych przez wykładowców będących podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. Według MF w pierwszej kolejności należy ustalić, czy usługa ta w ogóle podlega VAT jako działalność samodzielna.
Artykuł aktualny | data dodania: 24.06.2024
Od 1 lipca 2024 r. pisma w sprawie wiążącej informacji stawkowej (WIS), wiążącej informacji akcyzowej (WIA), wiążącej informacji o pochodzeniu (WIP) i wiążącej informacji taryfowej (WIT) można składać wyłącznie elektronicznie – za pośrednictwem odpowiednio konta w e-Urzędzie Skarbowym lub na PUESC.
Artykuł aktualny | data dodania: 24.06.2024
Podatnik może skorygować błędnie zastosowaną stawkę podatku (23%) na prawidłową stawkę obniżoną (8%) niezależnie od tego, czy sprzedaż była udokumentowana paragonem czy fakturą. TSUE uznał, że organ podatkowy może odmówić zwrotu nadpłaty tylko wtedy, gdy wykaże, że nienależny VAT zapłacony przez podatnika został całkowicie „zneutralizowany” – wyrok TSUE z 21 marca 2024 r.