Artykuł aktualny | data dodania: 07.05.2024
Sprzedaż energii elektrycznej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 stycznia 2024 r.
Artykuł aktualny | data dodania: 07.05.2024
Nie trzeba być dużym bankiem czy ubezpieczycielem, aby mieć do czynienia z usługami finansowo-ubezpieczeniowymi. Pojawiają się one również w codziennej działalności firm. Mimo że zasadniczo korzystają ze zwolnienia z VAT, jednak jest wiele problemów z ich rozliczeniem.
Artykuł aktualny | data dodania: 23.04.2024
Podatnicy, w ramach prowadzonej działalności, przyznają premie pieniężne, bonusy i bonifikaty. Coraz więcej firm decyduje się również na organizowanie programów motywacyjnych. Każda z tych czynności ma swoje konsekwencje w podatku dochodowym oraz w VAT.
Artykuł aktualny | data dodania: 19.04.2024
Od 1 stycznia 2024 r. część sprzedawców ma obowiązek pobierać opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. W opracowaniu omawiamy ten obowiązek oraz podatkowe skutki pobierania takich opłat wraz z ich ewidencją księgową.
Artykuł aktualny | data dodania: 18.04.2024
Błędne przeniesienie wartości z deklaracji VAT-7 za miesiąc poprzedni do deklaracji VAT-7 za miesiąc bieżący może być kwalifikowane jako oczywista omyłka, co wyłącza dodatkowe zobowiązanie podatkowe w VAT.
Artykuł aktualny | data dodania: 10.04.2024
1 lipca 2024 r. mają wejść w życie przepisy zobowiązujące operatorów platform cyfrowych do gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem tych platform. Rząd przyjął projekt ustawy nakładający na nich te obowiązki.
Artykuł aktualny | data dodania: 08.04.2024
Otrzymanie zaliczki powoduje najczęściej konieczność rozliczenia VAT. Po stronie sprzedawców skutkuje to powstaniem obowiązku podatkowego. Towarzyszy temu obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej lub zaewidencjonowania otrzymanej kwoty za pomocą kasy rejestrującej.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
Kalendarium wydarzeń kwiecień 2024 r. Nie zmieniła się natomiast składka wypadkowa w ryczałtowej wysokości (dla płatników rozliczających składki za nie więcej niż 9 ubezpieczonych, a więc i tych opłacających składki wyłącznie za siebie).
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
Przedsiębiorcy mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT w zakresie całej swojej sprzedaży, o ile spełniają warunek związany z wysokością obrotu. Kryterium obrotu nie jest jedynym warunkiem, aby z takiego zwolnienia skorzystać.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. w sprawie C‑606/22 stwierdził, że należy uznać za zakazaną praktykę, zgodnie z którą podatnik nie może skorygować zawyżonego VAT tylko z tego powodu, iż sprzedaż została udokumentowana paragonami.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
21 marca 2024 r. odbyło się podsumowanie konsultacji na temat wprowadzenia KSeF. Nadal nie podano terminu, kiedy obowiązkowy KSeF wejdzie ostatecznie w życie. Minister Finansów zapowiedział, że termin ten poznamy na przełomie kwietnia i maja, po zakończeniu audytu.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
Popularną formą inwestowania w nieruchomości jest tzw. flipping (flippowanie nieruchomości). Polega on na nabywaniu lokali (najczęściej lokali mieszkalnych) i – rzadziej – budynków w niskiej cenie, podnoszeniu ich wartości (np.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
Sprzedaż za pośrednictwem platformy odzieży używanej, gdy nie jest możliwa dokładna identyfikacja osoby kupującej, podlega ewidencjonowaniu na kasie rejestrującej. Sprzedawca nie może korzystać ze zwolnienia przewidzianego dla sprzedaży internetowej.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
W dzisiejszej rzeczywistości gospodarczej spotkać się można z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Pojawia się w związku z tym pytanie, czy karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT jak bony oraz czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
Wydanie nieruchomości na podstawie umowy zamiany jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Stosuje się wówczas zasady analogiczne do obowiązujących przy standardowej dostawie towarów. Strony umowy muszą zatem określić podstawę opodatkowania oraz właściwą stawkę VAT, ewentualnie zastosować zwolnienie od podatku.
Artykuł aktualny | data dodania: 04.04.2024
MF przygotowało projekt zmian w zakresie obowiązkowego e-fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). Projektowana jest też likwidacja obowiązku integracji kas z terminalami płatniczymi oraz odroczenie drugiego etapu elektronizacji WIS, WIA, WIP i WIT.
Artykuł aktualny | data dodania: 27.03.2024
Usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 r. korzystają z opodatkowania stawką 8%. Nie dotyczy to jednak każdej usługi wykonywanej w salonie kosmetycznym. W rozliczeniu VAT nic się nie zmieniło dla podatników, którzy korzystali ze zwolnienia ze względu na obrót.
Artykuł aktualny | data dodania: 19.03.2024
Od 1 kwietnia 2024 r.obowiązuje obniżona stawka VAT (8%) na większość usług kosmetycznych. Zmiany wynikają z nowelizacji rozporządzenia w sprawie stawek obniżonych VAT.
Artykuł aktualny | data dodania: 12.03.2024
Podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na najem lokali mieszkalnych dla swoich pracowników i współpracowników – wyrok NSA z 12 grudnia 2023 r., sygn. akt I FSK 281/23.
Artykuł aktualny | data dodania: 06.03.2024
Jednymi z najczęściej wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej urządzeń są samochody. W niniejszym dodatku przedstawione zostaną odpowiedzi na najczęstsze pytania odnoszące się do możliwości odliczania VAT z faktur dotyczących samochodów, jak również skutków w VAT sprzedaży, wycofywania z działalności gospodarczej czy złomowania.
Artykuł aktualny | data dodania: 06.03.2024
To, czy polski podatnik, nabywając usługę od zagranicznego podmiotu, musi rozliczyć import usług, zależy przede wszystkim od rodzaju zakupionych usług. Nie można automatycznie przyjmować, że zakup od zagranicznego podmiotu zawsze zobowiązuje polskiego podatnika do rozliczenia importu usług.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.03.2024
W lutym 2024 r. odbywały się w MF konsultacje dotyczące zmian w KSeF. Wynikiem tych konsultacji będzie przedstawienie projektu ustawy zmieniającej ustawę o VAT w drugiej połowie marca 2024 r.(prawdopodobnie 18 marca).
Artykuł aktualny | data dodania: 05.03.2024
Ustawodawca przewidział różne sposoby rozliczenia importu towarów. Różnią się one zasadniczo od przypadków, gdy rozliczamy zakup towarów w innym kraju UE. Najpopularniejszym sposobem jest złożenie zgłoszenia celnego i zapłata podatku bezpośrednio do urzędu.
Artykuł aktualny | data dodania: 04.03.2024
Od 1 kwietnia 2024 r. VAT na artykuły spożywcze wyniesie 5% zamiast 0%. Ważność stracą WIS-y dotyczące tych towarów, na które zostanie podwyższona stawka VAT. To oznacza, że podatnicy stracą ochronę. Ponadto MF obniży VAT na usługi kosmetyczne.
Artykuł aktualny | data dodania: 23.02.2024
Skutkiem zakończenia okresu stosowania stawki VAT 0% na żywność będzie konieczność przeprogramowania kas rejestrujących. Podatnicy powinni też przypomnieć sobie, jak prawidłowo ustalić stawkę VAT w przypadku transakcji dokonywanych w okresie obejmującym zmianę stawek.