data dodania: 24.03.2015
Święta wielkanocne to okres, w którym wielu pracodawców decyduje się na obdarowanie swoich pracowników oraz kontrahentów prezentami. W związku z tym pracodawcy mają często wątpliwości, czy: ● powinni ich wartość doliczyć do przychodu obdarowanego, ● mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na nabycie przekazywanych prezentów,
data dodania: 17.03.2015
Ponoszone przez podatnika koszty czynszu z tytułu dzierżawy samochodu osobowego nie mieszczą się w pojęciu "kosztów używania". Nie podlegają więc one limitowaniu w ramach tzw. kilometrówki - wyrok NSA z 14 stycznia 2015 r., sygn. akt II FSK 3026/12.
data dodania: 17.03.2015
Przychody osiągane przez zagranicznych podatników z tytułu usług certyfikacji produktów nie zostały wymienione jako podlegające opodatkowaniu "podatkiem u źródła". Przychody te nie stanowią także przychodów ze świadczeń o charakterze podobnym do świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych itp.
data dodania: 17.03.2015
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 lutego 2015 r., sygn. IBPBI/2/423-1397/14/BG
data dodania: 17.03.2015
1 stycznia 2015 r. ustawodawca wprowadził do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych istotne zmiany w przepisach dotyczących niedostatecznej (cienkiej) kapitalizacji. Zmiany w tym zakresie są tak znaczące i kompleksowe, że przedsiębiorcy powinni dokładnie się z nimi zapoznać.
data dodania: 16.03.2015
W sprawozdaniu finansowym jednostki powinny ujawnić informacje dotyczące transakcji między podmiotami powiązanymi. W związku z tym jednostka powinna przyjąć w swoich zasadach rachunkowości (polityce rachunkowości) rozwiązania, które umożliwią wyodrębnienie transakcji z podmiotami powiązanymi.
data dodania: 16.03.2015
Spółka posiada w magazynie towary, które ze względu na upływ oznaczonego terminu przydatności do użycia utraciły wartość użytkową oraz handlową. Część towarów zostanie przeceniona ze względu na upływający termin przydatności. Jak należy wykazać skutki wyceny w księgach?
data dodania: 16.03.2015
W przypadku delegacji zagranicznych jednostki stosują różne sposoby wypłaty zaliczki oraz jej ostatecznego rozliczenia. Zaliczki wypłaca się w walucie obcej, a pracownik może dokonać zwrotu niezależnie od tego, w jakiej walucie otrzymał zaliczkę - w walucie obcej czy w PLN.
data dodania: 16.03.2015
Podmioty gospodarcze stosujące w swojej działalności przepisy ustawy o rachunkowości (dalej: uor) zgodnie z art. 4 ust. 1 mają obowiązek jasno i rzetelnie przedstawiać swoją sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy. Jednostki spełniają ten obowiązek poprzez tworzenie rezerw.
data dodania: 16.03.2015
Z wyjazdem w podróż służbową wiążą się koszty, które obciążają pracodawcę, a nie pracownika, i które należy rozliczyć. Pracodawcy spoza sfery budżetowej mogą korzystać z własnych zasad rozliczania podróży służbowych.
data dodania: 19.02.2015
Organy podatkowe mogą wydać decyzję określającą wysokość straty wyłącznie w okresie 5 lat, licząc od końca roku, w którym podatnik złożył deklarację podatkową z wykazaną stratą. Nie ma znaczenia, w którym roku podatkowym podatnik stratę odliczył.
data dodania: 19.02.2015
Związane ze zwrotem dotacji odsetki mogą stanowić koszt podatkowy spółki, jeżeli rezygnacja z dotacji była gospodarczo racjonalna. Rezygnacja z dotacji celowej, na skutek nieoczekiwanej dla spółki zmiany warunków prowadzenia działalności i poniesienia w związku z tym pewnych kosztów, nie może
data dodania: 17.02.2015
Wydatki na utworzenie spółki z o.o. i jej wsparcie finansowe nie mieściły się w celach statutowych fundacji. Dochód, z którego pokryto te wydatki, nie może zatem korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 grudnia 2014 r.
data dodania: 17.02.2015
Wydatki na zakup alkoholu podanego podczas spotkania biznesowego mogą być kosztem podatkowym przedsiębiorcy. Warunkiem jest należyte udokumentowanie tych wydatków, potwierdzające ich racjonalność. Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
data dodania: 17.02.2015
Przepisy ustaw o podatku dochodowym umożliwiają podatnikom odliczanie strat podatkowych poniesionych w poprzednich latach. W artykule omawiamy zasady obowiązujące w tym zakresie.
data dodania: 17.02.2015
data dodania: 16.02.2015
Prawidłowe przyporządkowanie kosztów do odpowiedniego okresu jest szczególnie ważne z końcem roku. W tym czasie przedsiębiorstwa ponoszą koszty, które mogą dotyczyć w całości lub w części następnego roku.
data dodania: 16.02.2015
Jedną z metod ewidencji materiałów, towarów i wyrobów gotowych jest odpisywanie ich wartości w koszty na dzień zakupu lub w momencie wytworzenia (art. 17 ust. 2 pkt 4 uor). Stosowanie tej metody wymaga jednak ustalenia stanu tych składników, jego wyceny oraz korekty kosztów o wartość tego stanu, nie później niż na dzień bilansowy.
data dodania: 16.02.2015
Przepisy prawa bankowego dopuszczają tworzenie lokat terminowych przy rachunkach bankowych. W praktyce mogą powstać wątpliwości, czy odsetki od takich lokat są przychodem z działalności gospodarczej czy przychodem z kapitałów pieniężnych.
data dodania: 16.02.2015
O wysokość straty, poniesionej w roku podatkowym, jednostki mogą obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.
data dodania: 16.02.2015
Rozrachunki wyrażone w walutach obcych należy wycenić na dzień bilansowy po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. W przypadku jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, do wyceny bilansowej należy stosować średni kurs NBP obowiązujący na dzień 31 grudnia 2014 r.
data dodania: 27.01.2015
Nieściągalność wierzytelności nie może być udokumentowana nieprawomocnym postanowieniem sądu. Podatnikom nie wystarczą więc wydruki ogłoszeń, jeżeli sądowe postanowienie jeszcze się nie uprawomocniło.
data dodania: 27.01.2015
Z dniem 1 stycznia 2015 r. regulacje podatkowe zostały znowelizowane w istotnym zakresie. Powoduje to zasadniczo zwiększone obowiązki rozliczeniowe i dokumentacyjne podatników oraz płatników. Niemniej jednak znajdują się też pozytywne elementy nowelizacji wynikające przede wszystkim z dokonania zmian postulowanych przez specjalistów prawa podatkowego od kilku lat.
data dodania: 27.01.2015
Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia dotyczące stosowania przepisów wprowadzających opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (Controlled Foreign Corporation - CFC). Regulacje te weszły w życie 1 stycznia 2015 r.
data dodania: 19.01.2015
Przedsiębiorca, który wręcza klientowi próbki towarów jako upominki, musi zadbać o to, żeby były one opatrzone jego logo. W przeciwnym razie nie może zaliczyć wydatków do kosztów uzyskania przychodów - wyrok NSA z 1 października 2014 r. (sygn. akt II FSK 2463/12).