data dodania: 05.07.2024
Aby zdarzenie mogło zostać zakwalifikowane jako wypadek przy pracy, nie jest konieczne, by przyczyna zewnętrzna była jedyną przyczyną zdarzenia; wystarczy, że przyczyniła się ona do powstania uszczerbku na zdrowiu.
data dodania: 12.09.2024
W sytuacji, gdy pracownik wykonuje pracę w co najmniej dwóch państwach członkowskich UE, podlega on ustawodawstwu tego państwa, w którym znajduje się siedziba pracodawcy, nawet jeśli przeważająca część pracy jest wykonywana za granicą.
data dodania: 02.08.2024
Obniżenie wskaźnika podstawy wymiaru emerytury ze względu na służbę na rzecz totalitarnego państwa wymaga jasnego i precyzyjnego ustalenia, czy określona działalność była związana z naruszeniami praw obywatelskich, zaś postępowania sądowe w tej kwestii muszą zapewniać stronom możliwość pełnego przedstawienia dowodów i stanowisk na rozprawie jawnej.
data dodania: 02.08.2024
Odprawa przewidziana w porozumieniu zbiorowym pracownika nie przysługuje, gdy odmowa przyjęcia zmienionych warunków zatrudnienia jest motywowana wyłącznie korzyścią finansową, z pominięciem etycznych przesłanek oraz zasad współżycia społecznego.
data dodania: 12.09.2024
Klauzule indeksacyjne w umowach kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej, które nie są jednoznaczne i pozwalają na jednostronne ustalanie kursu przez bank, mogą stanowić abuzywne postanowienia umowne, prowadzące do nieważności całej umowy i roszczenia o zwrot nienależnych świadczeń.
data dodania: 05.07.2024
Umowa kredytowa denominowana we frankach szwajcarskich (CHF) jest nieważna, jeśli zawiera klauzule abuzywne i brak jest zgodnych oświadczeń woli stron co do istotnych warunków umowy, a usunięcie klauzul abuzywnych powoduje, iż umowa nie może zostać utrzymana w mocy.
data dodania: 12.09.2024
Dla uznania nieruchomości za rolną w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, wystarczy, aby choćby część jej powierzchni miała przeznaczenie rolne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, co zobowiązuje do informowania KOWR o prawie pierwokupu przy jej zbyciu; niewykonanie tego obowiązku skutkuje bezwzględną nieważnością transakcji.
data dodania: 17.10.2024
Pozostawanie nieruchomości we władaniu przedsiębiorstwa PKP bez udokumentowanego prawa zarządu lub innego tytułu prawnego oznacza, że nieruchomość ta należała do rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego, podlegających komunalizacji z dniem 27 maja 1990 r.
data dodania: 17.10.2024
data dodania: 17.10.2024
data dodania: 17.10.2024
data dodania: 17.10.2024
data dodania: 17.10.2024
Podmiot organizujący międzynarodowy przewóz odpadów niesklasyfikowanych pod żadnym kodem według rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 odpowiedzialny jest za posiadanie odpowiednich zezwoleń i dokumentacji wymaganej prawem, a ich brak skutkuje nałożeniem kary administracyjnej, nawet jeśli nie wykazano winy w postaci celowego działania.
data dodania: 17.10.2024
Odpowiedzialność administracyjna podmiotu wykonującego transport drogowy za brak wymaganych zezwoleń ma charakter obiektywny, a wyjątki od tej odpowiedzialności wymagają wykazania wpływu zdarzeń i okoliczności, których przedsiębiorca nie mógł przewidzieć ani im zapobiec.
data dodania: 20.09.2024
Zwrot prawa jazdy na podstawie art. 102 ust. 2 u.k.p. jest uzależniony od uzyskania pozytywnego wyniku kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji tylko w przypadku, gdy formalny okres zatrzymania prawa jazdy, określony w decyzji administracyjnej lub wyroku sądowym, przekracza rok, niezależnie od faktycznego okresu pozbawienia prawa jazdy.
data dodania: 30.08.2024
Naczelnik urzędu celno-skarbowego jest właściwym organem do wydawania decyzji w sprawach naruszeń ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, a decyzje te muszą uwzględniać zasady proporcjonalności i interesu publicznego, które nie mogą być modyfikowane subiektywnymi ocenami podmiotu naruszającego przepisy.
data dodania: 09.08.2024
Kary administracyjne nałożone na przewoźnika za naruszenie przepisów o transporcie drogowym i ruchu drogowym są zgodne z prawem krajowym oraz unijnym, a zasada ne bis in idem nie została naruszona, gdyż dotyczyły różnych deliktów administracyjnych.
data dodania: 09.08.2024
W międzynarodowym transporcie drogowym kierowca, niezależnie od przewożenia ładunku, musi posiadać ważne świadectwo kierowcy. Brak tego dokumentu u obcokrajowca stanowi podstawę do nałożenia kary pieniężnej na przewoźnika.
data dodania: 09.08.2024
Nieprzedstawienie pojazdu do kontroli w ramach systemu monitorowania przewozu towarów objętego ustawą z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, nawet gdy przewóz rozpoczął się przed wejściem w życie odpowiednich przepisów, skutkuje nałożeniem kary pieniężnej.
data dodania: 09.08.2024
data dodania: 09.08.2024
data dodania: 09.08.2024
data dodania: 09.08.2024
Przy ocenie przesłanki nieoczywistości wynalazku Urząd Patentowy powinien skorzystać z opinii biegłego z odpowiedniej dziedziny technicznej, gdyż ocena poziomu wynalazczego wymaga wiadomości specjalnych.
data dodania: 09.08.2024
W przypadku tworzenia sztucznych warunków wymaganych do otrzymania korzyści z płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, stwierdzenie sprzeczności tych korzyści z celami prawodawstwa rolnego nie wymaga udowodnienia wyłącznego zamiaru uzyskania tych korzyści przez wnioskodawcę.
data dodania: 09.08.2024
Podmiot skupujący, zobowiązany do uiszczenia opłaty za nadwyżki od dostawców mleka, nie ma prawa do stwierdzenia nadpłaty na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej, niezależnie od tego, czy pobrał opłatę w całości od dostawców.