data dodania: 11.04.2019
W postępowaniu w sprawie odpowiedzialności byłego członka zarządu spółki z o.o. nie rozstrzyga się o zasadności, wymagalności i wykonalności obciążającego ją zobowiązania podatkowego, i tak długo jak zobowiązanie to nie zostanie zrealizowane, stanowiąc zaległość podatkową, obciążać będzie członka zarządu tej spółki.
data dodania: 01.10.2018
Spełniające kryteria określone w art. 22 k.p. zatrudnienie pracownicze członków zarządu, także to nawiązane przez czynności dorozumiane, może dotyczyć zarówno członków zarządu niebędących wspólnikami, jak i członków zarządu powołanych spośród wspólników.
data dodania: 01.10.2018
Z art. 116 § 1 O.p. wynika wprost, że ciężar wykazania wystąpienia przesłanek uwalniających od odpowiedzialności jest przeniesiony na członka zarządu. Organy podatkowe powinny zaś poddać weryfikacji i ocenie przedłożone przez stronę dowody na okoliczność wystąpienia przesłanki (przesłanek)
data dodania: 01.10.2018
Art. 116 § 1 pkt 1 lit. b O.p. nie może być interpretowany w ten sposób, że członek zarządu jest winny niezgłoszeniu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością względnie niewszczęciu postępowania układowego w sytuacji spowodowanej czynem zabronionym innego członka zarządu.
data dodania: 01.10.2018
Z art. 116 § 1 O.p. wynika wprost, że ciężar wykazania wystąpienia przesłanek uwalniających od odpowiedzialności jest przeniesiony na członka zarządu. Organy podatkowe powinny zaś poddać weryfikacji i ocenie przedłożone przez stronę dowody na okoliczność wystąpienia przesłanki (przesłanek)
data dodania: 01.10.2018
Członek jednoosobowego zarządu spółki kapitałowej składa rezygnację z pełnionej funkcji spółce reprezentowanej przez siebie. Z chwilą złożenia rezygnacji wobec spółki tak reprezentowanej stosowna informacja dociera do adresata tego oświadczenia woli i wywołuje skutki prawne w terminie wskazanym w oświadczeniu o rezygnacji.
data dodania: 01.09.2018
Przez zobowiązania spółki w rozumieniu art. 82 k.s.h. — jako przeciwstawione należnościom przysługującym wspólnikom z nadwyżki — należy rozumieć zobowiązania spółki wynikające z jej stosunków "zewnętrznych", tj.
data dodania: 01.09.2018
Suma komandytowa nie stanowi żadnej wartości wnoszonej do spółki, ale wyznacza jedynie granice możliwości sięgnięcia do majątku osobistego komandytariusza i jest pojęciem odmiennym od wkładu do spółki.
data dodania: 26.10.2018
Zwołanie zgromadzenia w wykonaniu upoważniania udzielonego przez sąd rejestrowy (art. 237 k.s.h.) może nastąpić tylko raz. Należy przyjąć, że założenie to obowiązuje w każdym wypadku zwołania zgromadzenia z powołaniem na upoważnienie udzielone przez sąd rejestrowy, tj.
data dodania: 17.09.2018
Jeżeli członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest wraz z tą spółką wspólnikiem spółki komandytowej, do wyrażenia przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zgody na zmianę umowy spółki komandytowej - wymaganej na podstawie art. 9 k.s.h. - ma zastosowanie art. 210 § 1 k.s.h.
data dodania: 13.02.2019
Zasadniczą przesłanką odpowiedzialności członka zarządu spółki jest bezskuteczność egzekucji wobec spółki, co oznacza, że organ egzekucyjny musi wyczerpać wszelkie sposoby egzekucji, a formalnie przeprowadzona egzekucja kończy się niezaspokojeniem.
data dodania: 01.08.2018
Bezskuteczność egzekucji do majątku spółki, jako przesłanka odpowiedzialności członka zarządu, może być ustalona przez organ podatkowy za pomocą wszelkich dowodów potwierdzających fakt niemożności zaspokojenia całości lub części publicznoprawnych roszczeń Skarbu Państwa.
data dodania: 01.08.2018
Jeżeli jedna ze stron swoim postępowaniem spowoduje uniemożliwienie lub poważne utrudnienie wykazania okoliczności podmiotowi, na którym spoczywał, co do zasady ciężar ich udowodnienia, to na tę stronę przechodzi ciężar dowodu co do tego, że okoliczności takie zachodziły lub że nie zachodziły.
data dodania: 04.09.2018
Przez wydatki na nabycie udziałów (akcji), innych papierów wartościowych, o jakich mowa w art. 23 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f., należy rozumieć dokonane przez podatnika wydatki bezpośrednio związane z nabyciem udziałów (akcji), innych papierów wartościowych, w szczególności zaś cenę nabycia, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego, itp.
data dodania: 04.09.2018
Przy ocenie prawnopodatkowych skutków zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie można ograniczyć się do wykładni językowej art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
data dodania: 04.10.2018
Przekazanie przez spółkę jawną jej wspólnikom, tytułem wypłaty ich udziału w zysku, nieruchomości stanowiącej wykorzystywany na potrzeby związane z działalnością gospodarczą środek trwały, ujęty w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie jest odpłatnym zbyciem tej nieruchomości i nie powoduje powstania przychodu z działalności gospodarczej na podstawie art.
data dodania: 01.07.2018
Podejmowanie działań niezbędnych do zachowania prawa nie zostało zaliczone do innych uprawnień, korporacyjnych, objętych art. 9102 § 2 k.p.c, a zatem mogą one być wykonywane samodzielnie przez wierzyciela.
data dodania: 05.09.2018
Brak jest jakichkolwiek podstaw do przyjęcia, aby w sytuacji, gdy akcjonariuszem spółki komandytowo - akcyjnej jest osoba fizyczna, spółka taka musiała jako rok podatkowy wybrać wyłącznie rok kalendarzowy.
data dodania: 05.09.2018
Ani w treści art. 4 ust. 1 i 2 ustawy nowelizującej z dnia 8 listopada 2013 r., ani w żadnym innym przepisie tej ustawy nie zostały zawarte jakiekolwiek wskazania umożliwiające lub nakazujące różnicowanie sytuacji prawnej spółek komandytowo - akcyjnych w związku ze zmianą stanu prawnego w zależności od jej składu osobowego (tj.
data dodania: 05.09.2018
Skoro wniesienie wkładu i jego zwrot są neutralne podatkowo, to nie sposób uznać, że zwrot części wkładu stanowić ma przychód w rozumieniu art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f. Podatnik nie otrzymuje bowiem w tym wypadku żadnego przysporzenia majątkowego.
data dodania: 06.09.2018
Osoba fizyczna będąca w trakcie jednego roku kalendarzowego (a także podatkowego) wpierw akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, a następnie wspólnikiem spółki komandytowej (komandytariuszem) nie może korzystać z zasad opodatkowania przewidzianych dla odrębnego pod względem opodatkowania podmiotu jakim jest od 1 stycznia 2014 r.
data dodania: 09.08.2018
Koszty pośrednie nieodliczone w jednej spółce nie mogą być odjęte w innej, powstałej z przekształcenia.
data dodania: 09.08.2018
SKA - bez względu na jej skład osobowy - która dokonała zmiany roku obrotowego przed 12 grudnia 2013 r. i której rok obrotowy rozpoczęty w 2013 r. nie kończył się 31 grudnia 2013 r. (jak w rozpatrywanym przypadku) nie miała obowiązku zamknięcia ksiąg rachunkowych na 31 grudnia 2013 r.
data dodania: 06.09.2018
Użyte zatem w art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. pojęcie "niepodzielonych zysków w spółce" należy rozumieć jako zyski, które nie zostały w żaden sposób podzielone między wspólników i nie zostały przeznaczone na wypłatę dywidendy, lecz pozostały w spółce i zasiliły kapitał zapasowy lub inny kapitał spółki .
data dodania: 13.08.2018
W sytuacji przekształcenia spółki po 1 stycznia 2015 r. cała wartość zysków niepodzielonych między wspólników oraz wartość zysku przekazanego na kapitały inne niż zakładowy w spółce przekształcanej podlega opodatkowaniu na zasadach obowiązujących po nowelizacji, niezależnie od daty wypracowania zysków.