data dodania: 21.08.2023
Skoro dom maklerski, który reprezentował powoda i – zarazem – spółkę sprzedającą mu akcje, był umocowany do reprezentowania obu stron umowy sprzedaży, to do przeniesienia posiadania akcji doszło w chwili zawarcia umowy.
data dodania: 30.05.2023
W świetle art. 297 k.s.h., spółka dowiaduje się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia, gdy wiadomość dotrze do jednego członka zarządu lub rady nadzorczej.
data dodania: 08.05.2023
Pełnomocnik spółki powołany na podstawie art. 210 § 1 k.s.h. jest osobą reprezentującą spółkę w oderwaniu od jej pozycji w strukturze spółki (członek rady nadzorczej, wspólnik, członek zarządu).
data dodania: 21.02.2023
Roszczenie komandytariusza niebędącego przedsiębiorcą o wypłatę przypadającego na niego zysku w spółce komandytowej nie jest roszczeniem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 118 k.c.
data dodania: 03.04.2023
Spółka kapitałowa, która w toku procesu nabyła prawa i obowiązki osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w związku z jej przekształceniem na mocy art. 5841 - 58413 k.
data dodania: 16.05.2023
W przypadku, gdy kwestia stałości stosunku zlecenia pomiędzy zleceniodawcą a płatnikiem składek budzi wątpliwości sądu, zamiast odwoływać się do sformalizowanej formuły nieważności postępowania, należy przeprowadzić postępowanie przygotowawcze.
data dodania: 22.05.2023
Art. 254 § 2 k.s.h. nie ma zastosowania do czynności zbycia udziałów przez wspólnika na rzecz osoby trzeciej, gdy umowa wymaga uzyskania zgody spółki na rozporządzenie nimi.
data dodania: 06.04.2023
Nie uznaje się za zatrudnienie pracownicze zatrudnienia dominującego wspólnika wtedy, gdy udział innych wspólników w kapitale zakładowym spółki jest tak mały, że pozostaje w istocie iluzoryczny, to jest nie przekracza kilku procent.
data dodania: 29.05.2023
Zgodnie z art. 299 k.s.h., członkowie zarządu spółki są odpowiedzialni za zobowiązania spółki, a dla uwolnienia się od tej odpowiedzialności muszą wykazać, że wierzyciel nie poniósł żadnej szkody, pomimo zaniechania złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, co jest konieczne do rozłożenia ciężaru dowodu w procesie.
data dodania: 20.12.2022
Kwestia charakteru odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania spółki na gruncie art. 299 § 1 k.s.h. od dawna budzi w doktrynie prawa polskiego wątpliwości i powoduje istotne rozbieżności interpretacyjne.
data dodania: 16.05.2023
Dniem połączenia spółek jest dzień wpisu połączenia do rejestru właściwego według siedziby spółki przejmującej (art. 493 § 2 k.s.h.) Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej. Ustawodawca celowo posługuje się sformułowaniem "wywołuje skutek wykreślenia", wskazując tym samym,
data dodania: 09.05.2023
Status wspólnika spółki cywilnej nie wyklucza nawiązania między nim a spółką stosunku pracy, jednakże konieczne jest spełnienie wymogów określonych w art. 22 § 1 k.p. A także fakt podporządkowania pracowniczego musi zostać jednoznacznie ustalony w każdym indywidualnym przypadku.
data dodania: 22.05.2023
Artykuł 210 k.s.h. odnosi się do szczególnego rodzaju pełnomocnictwa i ma zastosowanie tylko do określonych czynności. Udzielenie takiego pełnomocnictwa spoczywa na zgromadzeniu wspólników, a nie na zarządzie, co oznacza, że zarząd nie może udzielić sobie samemu pełnomocnictwa.
data dodania: 09.05.2023
Niepodjęcie uchwały o udzieleniu absolutorium nie jest tożsame z podjęciem uchwały o nieudzieleniu absolutorium. Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie dają możliwości konstruowania tzw. uchwał negatywnych, jako skutku nieuchwalenia uchwały.
data dodania: 09.05.2023
Odpowiedzialność za składki wynika z ustawy. Umowa członka zarządu i spółki nie może jej zmienić, ograniczyć ani wyłączyć. Egzekucja może toczyć się również przeciwko spółce, a w interesie członka zarządu jest wskazanie mienia spółki dla uwolnienia się od odpowiedzialności.
data dodania: 09.05.2023
W przypadku spółki z o.o. pojęcie mandatu jest komplementarne wobec pojęcia kadencji, obejmuje jednak szerszy aspekt upoważnienia do pełnienia obowiązków i wykonywania praw członka zarządu. Zasadą jest, że mandat trwa tak długo, jak długo pełniona jest funkcja.
data dodania: 17.10.2022
Ustanowienie prawomocnym wyrokiem sądu rozdzielności majątkowej małżeńskiej między małżonkami pozostającymi w ustroju ustawowej wspólności majątkowej nie powoduje, że współmałżonek akcjonariusza, który samodzielnie objął lub nabył akcje imienne wchodzące w skład tej wspólności, może wykonywać związane z nimi prawa korporacyjne.
data dodania: 01.12.2022
W sytuacji, gdy zgoda na sprzedaż akcji imiennych została udzielona przez zarząd spółki zgodnie z dotychczasową praktyką, nawet bez formalnego podjęcia uchwały, a sprzedaż akcji nastąpiła na warunkach wcześniej ustalonych z nabywcą, oświadczenie woli sprzedaży złożone przez akcjonariusza
data dodania: 19.01.2023
Emisja i wydanie świadectw użytkowych przez spółkę nie powoduje jeszcze przysporzenia majątkowego. Przychód z nich może powstać dopiero w momencie ich sprzedaży, wypłaty dywidendy itp.
data dodania: 19.01.2023
Emisja i wydanie świadectw użytkowych przez spółkę nie powoduje jeszcze przysporzenia majątkowego. Przychód z nich może powstać dopiero w momencie ich sprzedaży, wypłaty dywidendy itp.
data dodania: 19.01.2023
Emisja i wydanie świadectw użytkowych przez spółkę nie powoduje jeszcze przysporzenia majątkowego. Przychód z nich może powstać dopiero w momencie ich sprzedaży, wypłaty dywidendy itp.
data dodania: 06.03.2023
O uchwale nieistniejącej można mówić wtedy, gdy uchwala została powzięta przez osoby nie będące w rzeczywistości wspólnikami, gdy w ogóle nie doszło do zwołania zgromadzenia wspólników oraz gdy brak było niezbędnego do jej podjęcia quorum lub też uchwała nie uzyskała wymaganej większości głosów.
data dodania: 10.01.2024
Statut spółki akcyjnej może ograniczyć możliwość rozporządzania akcjami imiennymi, ale nie jest dopuszczalne ograniczenie rozporządzania innymi rodzajami akcji, w tym akcjami na okaziciela. Takie ograniczenie byłoby sprzeczne z art.
data dodania: 09.02.2023
Termin przedawnienia roszczenia przeciwko komplementariuszowi spółki komandytowej za zobowiązanie tej spółki biegnie od chwili, w której okazało się, że egzekucja z majątku spółki jest bezskuteczna.
data dodania: 19.01.2023
Podatniczka, która stała się wspólnikiem spółki komandytowej po zmarłym mężu, może opodatkować swoje przychody tak jak spadkodawca, czyli liniowym PIT.