data dodania: 07.11.2019
Była prezes musi zapłacić podatek z tytułu wystawienia przez spółkę pustych faktur mimo, że zaległości w VAT zostały stwierdzone dopiero po czterech latach od ustąpienia kobiety z funkcji prezesa. Jeśli należności z tytułu wystawienia pustych faktur powstały z mocy prawa za jej kadencji, pomimo że pełniła jedynie funkcję słupa, to i tak zgodnie z art.
data dodania: 13.02.2020
W przypadku połączenia spółek poprzez przejęcie, także przekazanie części majątku spółki przejmowanej na kapitał zapasowy nie spowoduje powstania przychodu, gdyż sytuacja ta objęta jest wyłączeniem z art.
data dodania: 14.02.2020
Stan niewypłacalności dłużnej spółki prawa handlowego występuje w razie utraty zdolności do wykonywania wymagalnych wierzytelności pieniężnych choćby jednego z wierzycieli, nawet niewielkiej wartości.
data dodania: 14.02.2020
Wystąpienie wspólnika spółki osobowej nie jest na gruncie przepisów K.s.h. tym samym, co zbycie przez wspólnika takiej spółki ogółu praw i obowiązków wynikających z udziału w takiej spółce na rzecz osoby trzeciej.
data dodania: 14.08.2019
Połączenie przez przejęcie spółek prawa handlowego na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h., którego dalszym następstwem jest przejście na spółkę przejmującą udziałów w użytkowaniu wieczystym, nie jest zbyciem nieruchomości w rozumieniu art.
data dodania: 09.11.2019
Ustawodawca wskazał w art. 24 ust. 5 pkt 8 updof, że podlegający opodatkowaniu przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w przypadku wartości niepodzielonych zysków w spółce powstaje w przypadku przekształcenia spółki będącej osobą prawną w spółkę niebędącą osobą prawną.
data dodania: 02.10.2019
W przypadku otrzymania w wyniku rozwiązania spółki komandytowej środków pieniężnych przez wspólnika, ich wartość nie będzie stanowiła u niego przychodu, choć co do zasady należy zaliczyć je do źródła stanowiącego pozarolniczą działalność gospodarczą (art.
data dodania: 16.12.2019
Samo złożenie wniosku o upadłość lub o wszczęcie postępowania układowego nie wystarcza do uwolnienia członków zarządu od odpowiedzialności.
data dodania: 02.10.2019
Art. 14a ust. 1 u.p.d.o.p. wymienia jedynie w sposób przykładowy zdarzenia prawne podlegające pod jego dyspozycję i w konsekwencji ma charakter otwarty, likwidacja majątku spółki i wydanie tego majątku jej udziałowcom do nich nie należą.
data dodania: 02.10.2019
W zakresie wykazania wystąpienia przesłanek egzoneracyjnych, o których mowa w art. 116 § 1 pkt 1 i pkt 2 O.p., ciężar wykazania ich zaistnienia spoczywa wyłącznie na osobie, która zmierza do uwolnienia się od tej odpowiedzialności.
data dodania: 09.11.2019
W aktualnym stanie prawnym wykonanie zobowiązania bądź części zobowiązania spółki osobowej poprzez datio in solutum powoduje wystąpienie przychodu po stronie spółki, czyli w efekcie po stronie jej wspólników.
data dodania: 04.09.2019
Jedyny lub niemal jedyny wspólnik spółki z o.o. nie podlega pracowniczemu ubezpieczeniu społecznemu.
data dodania: 05.11.2019
Zakres sukcesji na gruncie przepisów o podatku dochodowym należy pojmować szeroko. Zestawienie regulacji art. 93a O.p. z art. 93e O.p. pozwala na wyprowadzenie wniosku, że pierwszy z nich ustanawia jako zasadę sukcesję uniwersalną praw i obowiązków podatkowych, która doznaje ograniczeń tylko w przypadkach, o których stanowi art.
data dodania: 05.11.2019
Z podatkowego punktu widzenia proces łączenia spółki kapitałowej ze spółką osobową w trybie przewidzianym w art. 492 § 1 pkt 1 K.s.h. należy rozpatrywać w kontekście objęcia udziałów w spółce kapitałowej przez wspólników spółki osobowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci majątku spółki osobowej.
data dodania: 03.10.2019
W przypadku opisanym w ust. 3c art. 24 jest oczywistym, że kwoty, o które zmniejszone został wkład do spółki, nie mogą być uznane za przychód podlegający opodatkowaniu. Częściowy zwrot w pieniądzu lub w naturze wcześniej wniesionego wkładu nie może spowodować powstania dochodu po stronie podatnika, gdyż w efekcie do jego majątku wraca ta część, która wcześniej została wniesiona do spółki.
data dodania: 21.07.2019
Art. 24 ust. 8a) u.p.d.o.f. ma na celu zapewnienie neutralności podatkowej w przypadku restrukturyzacji spółek i umożliwienie uzyskania przez jedną z nich (nabywającą) pozycji dominującej. Istotna jest zatem realizacja celu zakładanego przez ustawodawcę, to jest albo uzyskanie przez spółkę nabywającą
data dodania: 06.11.2019
Z podatkowego punktu widzenia proces łączenia spółki kapitałowej ze spółką osobową jest zbliżony do objęcia udziałów przez wspólników spółki osobowej w zamian za wkład niepieniężny wniesiony do spółki kapitałowej.
data dodania: 03.10.2019
Użyte w art. 116 § 2 O.p. sformułowanie "pełnienie" obowiązków członka zarządu, a nie ich "wykonywanie" oznacza, że odpowiedzialność członka zarządu uzależniona jest od pełnienia tej funkcji a nie jedynie faktycznego wykonywanie obowiązków członka zarządu.
data dodania: 21.10.2019
W przypadku zaistnienia okoliczności wskazanych w art. 18 § 2 k.s.h. wygaśnięcie mandatu następuje z mocy prawa.
data dodania: 04.10.2019
Ponieważ użyto w art. 116 § 2 Ordynacji podatkowej sformułowania: "pełnienie" obowiązków członka zarządu, a nie ich "wykonywanie", to przesłanka ta, z racji wykładni systemowej, powinna być ustalana w oparciu o obiektywnie istniejące kryteria - spełnienie formalnych warunków "pełnienia funkcji członka zarządu".
data dodania: 31.10.2019
Członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który objął tę funkcję wtedy, gdy spółka była niewypłacalna, ponosi odpowiedzialność przewidzianą w art. 299 k.s.h. za długi spółki powstałe po objęciu przezeń funkcji, także wtedy, gdy zgłoszony przez niego wniosek o ogłoszenie
data dodania: 04.10.2019
Oddziaływanie i wynik ponownie wszczętego postępowania egzekucyjnego wobec spółki na sytuację prawnopodatkową byłego członka zarządu tej spółki, oceniać należy w kontekście zasady solidarnej odpowiedzialności ze spółką za jej zobowiązania podatkowe.
data dodania: 04.10.2019
Spółka kapitałowa nie może przenieść w drodze przekształcenia na spółkę osobową (wspólników) prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, w przypadku przekazania środków trwałych, niezamortyzowanej wartości początkowej, która nie stanowiła z mocy wyraźnego przepisu prawa kosztów uzyskania przychodów w spółce przekształcanej.
data dodania: 04.10.2019
Właściwy czas do zgłoszenia wniosku o upadłość należy oceniać poprzez odniesienie się do pojęcia niewypłacalności, użytego w ustawie prawo upadłościowe i wskazanych w niej terminów, oznaczonych dla organów danego podmiotu do zgłoszenia wniosku o upadłość.
data dodania: 04.10.2019
O bezskuteczności postępowania egzekucyjnego, w rozumieniu art. 116 o.p., nie musi przesądzać wyłącznie umorzenie postępowania egzekucyjnego oraz wydanie, w jego konsekwencji, postanowienia w sprawie umorzenia tego postępowania.