data dodania: 22.08.2023
Skoro celem art. 815 k.c. jest zobowiązanie ubezpieczającego do podania ubezpieczycielowi stosownych informacji, to ich przekazanie w innej formie niż pisemna (a więc również w postaci elektronicznej) wyczerpuje obowiązek wskazany w § 1 tego artykułu, jeżeli na podstawie tych informacji doszło do zawarcia umowy ubezpieczenia.
data dodania: 26.06.2023
W sprawach dotyczących kwalifikacji umów cywilnoprawnych na gruncie obowiązków ubezpieczeniowych decydujące znaczenie ma faktyczny cel i charakter świadczenia, wynikający z treści umowy oraz sposobu jej wykonania, a nie sama nazwa umowy czy zamiar stron.
data dodania: 13.06.2023
W sytuacji niedoubezpieczenia, zasada proporcji pozwala na zastosowanie niższych stawek taryfowych, co może stanowić istotne korzyści dla ubezpieczających. Niemniej jednak, taki system nie może ograniczać prawa ubezpieczonego do otrzymania odszkodowania równego sumie ubezpieczenia w przypadku szkody całkowitej lub przekraczającej wysokość sumy ubezpieczenia.
data dodania: 10.07.2023
W umowie leasingu, obciążenie korzystającego ryzykiem niewydania rzeczy przez zbywcę nie jest sprzeczne z naturą umowy leasingu, jeżeli to korzystający wybrał zbywcę i przedmiot leasingu, a ryzyko to zostało skompensowane przeniesieniem na korzystającego roszczeń finansującego przysługujących wobec zbywcę.
data dodania: 21.08.2023
Z uwagi na warunek przeniesienia własności egzemplarza utworu, wyczerpanie prawa nie występuje w odniesieniu do egzemplarzy przekazanych przez uprawnionego dystrybutorowi na podstawie umowy sprzedaży komisowej lub podobnej (por.
data dodania: 13.06.2023
Klauzule przeliczeniowe w umowie pożyczki denominowanej w walucie obcej są kluczowe dla ustalenia sposobu wypłaty i zwrotu środków. Ich obecność umożliwia dokładne określenie równowartości kwoty pożyczki w polskich złotych, co jest istotne dla obu stron umowy.
data dodania: 30.11.2023
W sytuacji, gdy bank po cesji wierzytelności hipotecznych na rzecz banku hipotecznego kontynuuje obsługę i rozliczanie tych wierzytelności, nie zachowuje statusu kredytodawcy i nie korzysta ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art.
data dodania: 23.05.2023
Samo zgłoszenie przez poszkodowanego ubezpieczycielowi (wcześniej do zakładu ubezpieczeń) zdarzenia, z którego zaistnieniem przysługują określone roszczenia o naprawienie szkody wyrządzonej przez sprawcę objętego ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej powoduje przerwanie biegu przedawnienia wszelkich roszczeń wynikających ze zgłoszonego zdarzenia (wszelkich) i bez konieczności korzystania z drogi sądowej.
data dodania: 23.05.2023
Nietezowane
data dodania: 19.06.2023
Złożenie oświadczenia o potrąceniu, nawet w przypadku wierzytelności opiewającej na znaczną kwotę, w zasadzie nie prowadzi do istotnej zmiany majątkowej, skoro jego konsekwencją jest równowartościowe umorzenie wierzytelności i zobowiązania, co oznacza, że nie dochodzi do uszczuplenia majątku.
data dodania: 17.04.2023
Uznanie długu w istocie nie kreuje odrębnego stosunku zobowiązaniowego. Jego skutek materialny ogranicza się do przerwania biegu przedawnienia (art. 123 § 1 pkt 1 k.c.), zaś procesowy sprowadza się do tego, że na dłużnika, który uznał dług przenosi się ciężar wykazania w ewentualnym sporze sądowym, że dług nie istnieje.
data dodania: 03.04.2023
W ramach realizacji roszczenia informacyjnego agent ma prawo żądać nie tylko informacji wskazanych w oświadczeniu dającego zlecenie, ale także innych danych potrzebnych do samodzielnego ustalenia wysokości należnego mu wynagrodzenia, co stanowi istotny instrument kontroli działania dającego zlecenie oraz prewencyjny środek kształtowania się uczciwych praktyk i zachowań w rozliczeniach z agentami.
data dodania: 25.01.2023
data dodania: 01.05.2023
W stosunkach ubezpieczenia na życie zasadniczą rolę odgrywa zasada, że wypadek ubezpieczeniowy powinien mieć charakter zdarzenia losowego, niezależnego od woli ubezpieczającego lub ubezpieczonego. Wyjątkiem od tej zasady jest samobójstwo ubezpieczonego, które uzasadnia się względami humanitarnymi,
data dodania: 19.03.2023
Zwrot "zostało wykonane" użyty w art. 7 ust. 2 u.p.s.d. również należy wiązać z konkretnym skutkiem, polegającym na pełnym wykonaniu (doprowadzeniu do skutku, zrealizowaniu, etc.) polecenia darczyńcy.
data dodania: 22.05.2023
Oddanie pomieszczeń w podnajem nie jest równoznaczne z ich użytkowaniem przez najemcę, co wynika z wykładni umowy najmu i jej zapisów dotyczących "użytkowania pomieszczeń". Strony umowy jasno odróżniały prawo najemcy do używania lokalu od prawa do podnajmu, co uprawniało najemcę do wypowiedzenia umowy w przypadku naruszenia umówionych warunków.
data dodania: 10.07.2023
Umowa dzierżawy różni się prawnie od umowy najmu, co skutkuje tym, że przepis art. 676 k.c. powinien być stosowany do umowy dzierżawy jedynie odpowiednio. Wykluczone powinno być prawo wydzierżawiającego do żądania przywrócenia stanu poprzedniego, jeżeli taka restytucja naruszałaby substancję rzeczy lub zmieniała jej przeznaczenie i charakter nabyty dzięki poczynionym nakładom.
data dodania: 09.05.2023
Zastosowanie art. 822 § 1 w zw. z art. 363 § 1 k.c. oznacza, że poszkodowany nie może żądać zapłaty kosztów (hipotetycznej) restytucji w sytuacji, w której przywrócenie stanu poprzedniego byłoby niemożliwe albo też pociągało za sobą nadmierne trudności lub koszty.
data dodania: 30.05.2023
Nietezowane
data dodania: 07.02.2023
Wynikające z art. 7643 § 1 k.c. przesłanki muszą zostać spełnione kumulatywnie. Oceny przesłanek należy dokonywać w ich ustawowej kolejności, tzn. względy słuszności należy zasadniczo rozważać dopiero wtedy, gdy ustalone zostanie spełnienie przesłanek pozyskania nowych klientów i dalszego czerpania korzyści przez dającego zlecenie, co w kontekście ciężaru dowodu obciąża agenta.
data dodania: 03.04.2023
W procesie dotyczącym obniżenia wysokości renty wyrównawczej, nie doszło do naruszenia art. 444 § 2 k.c., ale wyłącznie do naruszenia art. 907 § 2 k.c., który stanowił podstawę prawną sformułowanego powództwa.
data dodania: 29.05.2023
Bezpodstawne wzbogacenie nie ma zastosowania w przypadku, gdy inwestor uzyskuje korzyść majątkową w wyniku wykonania umowy głównej, która zobowiązuje wykonawcę do świadczenia na rzecz inwestora. Ponadto, inwestor nie jest wzbogacony, ponieważ traci roszczenie o wykonanie prac wobec wykonawcy w wyniku wykonania tych prac przez podwykonawcę.
data dodania: 29.05.2023
Świadczenie wykonane przez podwykonawcę w ramach umowy podwykonawczej może być oceniane jako należne lub nienależne tylko w kontekście zobowiązania podwykonawcy względem generalnego wykonawcy, co wyklucza roszczenia podwykonawcy względem inwestora.
data dodania: 06.02.2023
Obowiązek naprawienia szkody z tytułu naruszenia art. 361 § 1 i 2 w zw. z art. 363 § 1 oraz art. 822 § 1 k.c. powstaje z chwilą jej wyrządzenia, jednak wielkość roszczenia odszkodowawczego może ulec zmianie w czasie, ponieważ szkoda jest zjawiskiem dynamicznym, a roszczenie nie ulega petryfikacji
data dodania: 10.07.2023
W przypadku rozwiązania umowy leasingu, korzyść finansującego wyraża się w zyskach wynikających z odzyskania rzeczy będącej jej przedmiotem i zadysponowania nią w postaci sprzedaży czy też oddania do odpłatnego używania bądź korzystania.