data dodania: 23.07.2019
Pracownikowi (zwłaszcza niedoświadczonemu), który nie odmówił wykonania niebezpiecznego polecenia służbowego, a następnie doznał wypadku przy pracy, nie można przypisać przyczynienia do szkody. Sąd nie może na tej podstawie zmniejszyć należnego pracownikowi zadośćuczynienia.
data dodania: 19.08.2019
Zarzut zdefraudowania pieniędzy przeznaczonych na Szkołę stawiał powódkę w negatywnym świetle, narażając ją na utratę zaufania niezbędnego do wykonywania jej działalności społecznej w Polsce. Już to stanowi negatywny skutek, którego usunięcia można domagać się - w razie stwierdzenia bezprawnego naruszenia dobra osobistego - na podstawie art.
data dodania: 08.07.2019
data dodania: 08.08.2019
Nieruchomości
data dodania: 12.04.2022
Obowiązek zachowania szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych obejmuje także sprawdzanie prawdziwości uzyskanych wiadomości, a także umożliwienie osobie zainteresowanej ustosunkowania się do uzyskanych informacji.
data dodania: 19.06.2019
Służebność przesyłu jest służebnością czynną, zaś art. 3051 k.c. nie rozstrzyga expressis verbis, jak szeroki jest zakres obciążenia nieruchomości tym ograniczonym prawem rzeczowym, stąd skonkretyzowanie treści służebności następuje przy jej ustanowieniu, stosownie do rodzaju
data dodania: 26.06.2019
Osoba, która weszła w posiadanie nieruchomości na podstawie umowy mającej na celu przeniesienie własności zawartej bez zachowania formy aktu notarialnego, nie jest posiadaczem w dobrej wierze.
data dodania: 14.06.2021
Statut spółdzielni jest czynnością prawną, podlega więc procesowi wykładni. Ze względu jednak na jego szczególny charakter prawa wewnętrznego spółdzielni, należy go wykładać tak, jak przepisy prawne, a więc z uwzględnieniem typowego znaczenia, jakie może jego postanowieniom przypisać przeciętny uczestnik obrotu prawnego, uwzględniając zasady współżycia społecznego i ustalone zwyczaje, tj.
data dodania: 11.06.2019
Należy opowiedzieć się przeciwko objęciu nabycia prawa własności w drodze zasiedzenia zakresem znaczeniowym zawartego w art. 2 ustawy z 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju zwrotu "przekształcenia własnościowe", co skutkuje niedopuszczalnością nabycia tą drogą własności nieruchomości leśnych Skarbu Państwa, mimo spełnienia przesłanek wynikających z art.
data dodania: 19.08.2019
Ponoszenie odpowiedzialności odszkodowawczej na podstawie art. 430 k.c. obliguje do naprawienia szkody, ale w granicach adekwatnego związku przyczynowego (art. 361 § 2 k.c). W granicach tych nie mieści się uszczerbek wynikający z tego, że powódka nie uzyskała wynagrodzenia prowizyjnego według zasad
data dodania: 10.12.2019
Dopuszczalny jest podział budynku według płaszczyzn pionowych wraz z gruntem, jeżeli w wyniku tego powstają odrębne budynki. W tym wypadku linia podziału musi przebiegać według płaszczyzny, którą stanowi ściana wyraźnie dzieląca budynek na dwa odrębne budynki, przy czym może to być ściana już istniejąca lub wykonana w tym celu.
data dodania: 08.08.2019
W świetle art. 765 Kodeksu cywilnego komisant świadczy usługi pośrednictwa handlowego jako zastępca pośredni komitenta, który dokonuje czynności prawnych (zawiera umowy sprzedaży) na rachunek komitenta, lecz we własnym imieniu.
data dodania: 27.06.2019
data dodania: 25.06.2019
Zasady współżycia społecznego w rozumieniu art. 5 k.c. są pojęciem pozostającym w nierozłącznym związku z całokształtem okoliczności danej sprawy i w takim całościowym ujęciu wyznaczają podstawy, granice i kierunki jej rozstrzygnięcia w wyjątkowych sytuacjach, które przepis ten ma na względzie.
data dodania: 23.07.2019
data dodania: 23.10.2019
Skoro jednostki uczestnictwa w TFI weszły do spadku, prawo to zostało objęte wspólnością majątku spadkowego i stało się niepodzielne. Jednostki uczestnictwa są swym charakterem zbliżone do wierzytelności, a odkupienie jednostek przez fundusz na żądanie uczestnika powoduje powstanie po stronie uprawnionego roszczenia o zapłatę równowartości spieniężonych jednostek.
data dodania: 15.07.2019
Uznanie za niedozwolone (art. 3851 k.c.) postanowienia umowy kredytu udzielonego w złotych i indeksowanego do waluty obcej, w którym określono zasady ustalania kursu tej waluty, prowadzi do wyeliminowania mechanizmu indeksacji z treści wiążącego strony stosunku prawnego.
data dodania: 12.08.2019
Dopuszczalne jest postanowienie umowne, w którym strony przewidziały wygaśnięcie stosunku umownego, jeżeli wygaśnie inny stosunek umowny. Takie postanowienie umowne stanowi warunek rozwiązujący w rozumieniu art. 89 k.c. i może podlegać wykładni na podstawie art. 65 § 2 k.c.
data dodania: 12.08.2019
O ile należy zgodzić się, że elementy instalacji służące do wspólnego użytku, w tym doprowadzające media do poszczególnych lokali, stanowią część tzw. współwłasności przymusowej, to urządzenia służące wyłącznie właścicielom lokali nie wchodzą w skład tej współwłasności.
data dodania: 10.07.2019
Wykładnia art. 124 § 2 k.c. wiąże ponowne rozpoczęcie biegu przedawnienia z zakończeniem postępowania, jednak dotyczy to sytuacji, w której postępowanie toczy się na rzecz uprawnionego.
data dodania: 09.07.2019
Celem wprowadzenia zmian w art. 359 k.c., obowiązujących od 20 lutego 2006 r. była przede wszystkim ochrona dłużników przed ustaleniem w umowach nadmiernej wysokości odsetek. Jest to argument decydujący dla sposobu wykładni tego przepisu, którego stosowanie nie może być ograniczone wyłącznie do odsetek, których zarówno źródło, jak i wysokość wynika z umowy.
data dodania: 03.07.2019
Ponieważ art. 93 i n. pr. upadł, zostały umieszczone w tytule "Skutki ogłoszenia upadłości", należy przyjąć, że te przepisy odnoszą się do oświadczeń o potrąceniu, które miały miejsce po ogłoszeniu upadłości; a contrario nie mają zastosowania do takich oświadczeń dokonanych przed ogłoszeniem upadłości.
data dodania: 23.07.2019
Nie jest uzasadnione domaganie się innego przebiegu służebności, skoro potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem czynności prawnej, a nie zachodzą tego typu okoliczności, które pozwalałyby na odstępstwo od przewidzianej prawem zasady przeprowadzenia drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności.
data dodania: 10.07.2019
Wspólnikiem spółki cywilnej, a później spółki jawnej stał się tylko ten z małżonków, który wniósł wkład do spółki. Wkład ten niezależnie od pochodzenia środków prowadzących do jego nabycia przeszedł do łącznego majątku wspólników spółki cywilnej a później stał się odrębnym majątkiem spółki jawnej .
data dodania: 09.07.2019
O rozmiarze zadośćuczynienia należnego poszkodowanemu na podstawie art. 448 k.c. powinien decydować: rodzaj naruszonego dobra, wiek poszkodowanego w dacie zdarzenia, rozmiar doznanej przez niego krzywdy, czyli stopień doznanych przez niego cierpień fizycznych i psychicznych, ich intensywność, czas