data dodania: 18.05.2017
Na podstawie przepisów o obowiązku zwrotu nienależnego świadczenia może być też dochodzone świadczenie spełnione jako publicznoprawne, gdy okazało się, iż podstawa do jego spełnienia nie istniała, a nie można wskazać procedury dostępnej na drodze administracyjnej, w ramach której ubiegający się o udzielenie mu ochrony prawnej mógłby domagać się zwrotu świadczenia.
data dodania: 15.05.2017
Aby mogło dojść do potrącenia, spełnione być muszą łącznie cztery przesłanki: wzajemność wierzytelności, jednorodzajowość świadczeń, wymagalność wierzytelności, zaskarżalność wierzytelności.
data dodania: 01.06.2017
Istotą prawa służebności przesyłu jest uprawnienie przedsiębiorstwa przesyłowego do korzystania z cudzego gruntu w zakresie umożliwiającym eksploatację przechodzących przez ten grunt urządzeń służących do przesyłania pary, gazu, wody czy energii elektrycznej (art.
data dodania: 01.06.2017
data dodania: 31.05.2017
Wykonanie robót budowlanych (renowacyjnych) w ramach nieważnego porozumienia stron (wykonawcy i inwestora) należy oceniać jako nienależne świadczenie o charakterze rzeczowym, uzyskane przez pozwanego, a zatem roszczenie powoda o zapłatę ma charakter roszczenia o zwrot nienależnego świadczenia (condictio sine causa; art.
data dodania: 28.06.2017
Przepis art. 17 § 2 k.s.h. stanowi lex specialis do art. 103 § 1 i 2 k.c.
data dodania: 31.05.2017
Wyrażona w art. 6 k.c. reguła onus prabandi odnosi się w takim samym stopniu do samej zasady (przesłanek) odpowiedzialności (kontraktowej) i do rozmiaru świadczenia dłużnika. Nie można w związku z tym jak gdyby "stopniować" wagi ciężaru dowodu: dowód pełny w odniesieniu do samej zasady odpowiedzialności i odpowiednie "ułatwienia" dowodowe w sferze wykazania rozmiaru zadłużenia obciążającego dłużnika.
data dodania: 07.05.2017
Błędna wykładnia prawa w judykaturze rozumiana jest również jako zabieg polegający na mylnym pojmowaniu treści określonego przepisu lub na mylnym rozumieniu znaczenia tego przepisu w wyniku czego wadliwie ustalono treść normy lub wyprowadzono z interpretowanego przepisu treści w nim nie zawarte.
data dodania: 01.06.2017
Jeżeli posiadacz dokonał nakładów w czasie, w którym przysługiwał mu tytuł prawny do władania rzeczą i nakłady te były uzgodnione z właścicielem, wówczas podstawą ich rozliczenia nie może być - przynajmniej co do zasady - art.
data dodania: 30.05.2017
data dodania: 01.06.2017
Niedopuszczalność kontrolowania w postępowaniu wieczystoksięgowym prawidłowości prawomocnych orzeczeń sądowych jest kwestią bezdyskusyjną i wynika z art. 365 k.p.c. , a zatem sąd wieczystoksięgowy nie może odmówić dokonania wpisu na tej podstawie, że jego zdaniem prawomocne orzeczenie sądu jest merytorycznie błędne, niezgodne z prawem czy nieskuteczne.
data dodania: 30.05.2017
Brak szczegółowego przepisu nakładającego na zarządcę starego budynku wielorodzinnego obowiązku zapewnienia należytego - z punktu widzenia bezpieczeństwa - oświetlenia dojścia i wejścia do budynku nie oznacza, że obowiązku takiego brak.
data dodania: 05.03.2017
Mimo istnienia między małżonkami wspólności ustawowej, małżonkowie zachowują majątki osobiste, w skład których wchodzą prawa i przedmioty majątkowe nabyte w przypadkach określonych w art. 33 k.r.o.
data dodania: 06.07.2017
Indeksacja prowadząca do zmiany wysokości świadczenia zobowiązanego stanowi w istocie wariant waloryzacji uregulowanej w art. 3851 k.c. Mają zatem zastosowanie do niej przesłanki waloryzacji określone w art.
data dodania: 12.10.2017
Przepisy Kodeksu pracy nie odnoszą się do kwestii ustawowych odsetek. Oznacza to, że zastosowanie ma reguła z art. 300 k.p., przewidująca potrzebę sięgnięcia do regulacji zawartej w Kodeksie cywilnym. Z art.
data dodania: 28.07.2017
Uregulowanie objęte art. 59 k.c. służy ochronie realnego wykonania zobowiązania. Przedmiotem tej ochrony jest roszczenie polegające na możliwości żądania określonego zachowania od oznaczonej osoby, korzystnego dla uprawnionego.
data dodania: 07.05.2017
W sytuacji podniesienia obu podstaw kasacyjnych, zasadą jest w pierwszej kolejności rozpoznanie zarzutów procesowych, ponieważ dopiero po przesądzeniu, że stan faktyczny przyjęty przez sąd w zaskarżonym wyroku jest prawidłowy albo nie został dostatecznie podważony, można przejść do skontrolowania procesu subsumcji danego stanu faktycznego pod zastosowany przez Sąd I instancji przepis prawa materialnego.
data dodania: 20.06.2017
Upoważnienie ustawowe do dokonywania wpisu do ksiąg wieczystych, po złożeniu wniosku, na rzecz osób zmarłych, pozbawionych albo ograniczonych w możliwości rozporządzania prawem albo w zdolności do czynności prawnych, odpowiednio stosowane do osób prawnych (art.
data dodania: 24.07.2017
Wyrokiem niezgodnym z prawem w rozumieniu art. 4241 k.p.c. w zw. z art. 4171 § 2 k.c. jest tylko orzeczenie sprzeczne z zasadniczymi i niepodlegającymi różnej wykładni przepisami, z ogólnie przyjętymi standardami orzeczniczymi lub wydane w wyniku rażąco błędnej wykładni czy oczywiście niewłaściwego zastosowania przepisu prawa.
data dodania: 16.11.2017
Dopuszczalne jest zastosowanie art. 5 k.c. do oceny zarzutu spółdzielni wywołanego ze skutków niedotrzymania terminu z art. 15 ust. 4 u.s.m.
data dodania: 18.05.2017
Ustanie współwłasności nie powoduje żadnych zmian w obciążeniu hipoteką udziału we współwłasności; hipoteka obciąża w dalszym ciągu w tym samym zakresie udział we współwłasności, jakkolwiek nieruchomość stała się już własnością jednego właściciela.
data dodania: 02.06.2017
W orzecznictwie sądów administracyjnych ugruntowany jest pogląd, że Minister oceniając wniosek o udzielenie zezwolenia na nabycie przez cudzoziemca nieruchomości rolnej, jest uprawniony na podstawie art. 7 k.
data dodania: 03.08.2017
Zgodnie z art. 191 § 1 k.s.h. wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, przy czym zgodnie z art. 191 § 2 k.
data dodania: 30.05.2017
Jeżeli do wykonywania służebności gruntowej konieczne jest wykorzystywanie także jakichś urządzeń, to obowiązek ich utrzymywania obciąża, co do zasady, właściciela nieruchomości władnącej, chyba że strony stosunku prawnego nawiązanego przez ustanowenie służebności umówią się inaczej (art.
data dodania: 03.08.2017
Przepis art. 446 k.p.c. ma zastosowanie wprost w sprawach o rozwód i separację, a więc w sprawach, w których wydane przez sąd orzeczenie konstytutywne kształtuje na przyszłość sytuację prawną stron. Skoro nie jest możliwe orzeczenie rozwodu czy separacji z datą wsteczną, a śmierć jednego