data dodania: 30.09.2015
W świetle art. 224 § 2 k.c. i art. 224 § 2 k.c. w zw. z art. 230 k.c. o powstaniu przeciwko posiadaczowi samoistnemu lub zależnemu roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie z nieruchomości decyduje moment wytoczenia przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy, nie zaś data, w której aktualny właściciel
data dodania: 09.10.2015
Współwłaściciele garażu w głosowaniu nad uchwałą dotyczącą wyborów mają tylko jeden głos, którego treść mogą ustalić zwykłą większością.
data dodania: 09.10.2015
Przewidziane w art. 80 ust. 1a u.g.g. uprawnienia i wynikające z nich roszczenia nie przechodzą na następców prawnych. Pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości mieści w sobie normę o charakterze bezwzględnie obowiązującym w postaci zakazu zbywania nieruchomości z naruszeniem pierwszeństwa, której nie zachowanie prowadzi do skutków przewidzianych w art.
data dodania: 16.10.2015
Oświadczenie o odstąpieniu od umowy jest wykonaniem przez zamawiającego prawa podmiotowego kształtującego. Jest to oświadczenie jednostronne, skuteczne ex tunc, prowadzące do sytuacji prawnej, "jak gdyby umowa nie została zawarta".
data dodania: 06.11.2015
Oceny siły nabywczej pieniądza należy dokonywać z uwzględnieniem sytuacji na rynku określonych dóbr materialnych, które zawsze przedstawiają określoną wartość realną.
data dodania: 04.02.2019
Inne
data dodania: 04.02.2019
Inne
data dodania: 06.11.2015
Przez odesłanie w art. 18 ust. 1 pkt 5 u.z.n.k. do zasad ogólnych należy rozumieć odesłanie do zasad ogólnych dotyczących bezpodstawnego wzbogacenia (art. 405 i nast. k.c.).
data dodania: 06.11.2015
Utrzymanie kar umownych za zwłokę po odstąpieniu od umowy poczytuje się za możliwe wówczas gdy strony w umowie tak postanowią, przy czym kara taką ulegałaby przekształceniu w karę za szkodę spowodowaną niewykonaniem zobowiązania, o ile w umowie takiej kary odrębnie nie zastrzeżono.
data dodania: 06.11.2015
Właściciel nieruchomości może doznać szkody, jeżeli akt prawa miejscowego wprowadza nowe lub zwiększa dotychczasowe ograniczenia co do sposobu korzystania z nieruchomości lub przedłuża na kolejny okres ograniczenia wprowadzone wcześniej na czas oznaczony.
data dodania: 06.11.2015
Jednostronne oświadczenie dłużnika zawarte w akcie notarialnym o poddaniu się egzekucji nie ma charakteru konstytutywnego, nie kreuje między stronami, nazywanymi w oświadczeniu dłużnikiem i wierzycielem, żadnego zobowiązania.
data dodania: 11.09.2015
Odnosząc wymaganie wydania dokumentu, o którym mowa w art. 92112 k.c., do przeniesienia akcji na okaziciela, trzeba też uwzględnić fakt, że przepis ten ma w takim wypadku zastosowanie nie wprost, a tylko odpowiednio, o czym jasno stanowi art.
data dodania: 03.09.2015
Stosownie do art. 158 zd. 1 k.c., umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. W razie, gdy wymaganie to nie zostanie dochowane, umowa taka jest nieważna, co wynika z art. 73 § 2 zd. 1 k.c.
data dodania: 03.09.2015
Odpowiedzialność podmiotu finansującego prace nad projektem naruszającym osobiste prawa autorskie nie musi być taka sama, jak odpowiedzialność jego twórców. Należy bowiem odrębnie oceniać skalę naruszeń przez poszczególne podmioty i osoby.
data dodania: 30.09.2015
Dla wykładni umowy może mieć niekiedy znaczenie sposób zachowania się jej stron już po jej zawarciu. Zachowań tych nie można jednak zrównywać z treścią samych oświadczeń woli, chyba że mogą być one traktowane - zgodnie z art.
data dodania: 27.11.2015
Specjalista, który przed sądem przedstawił wadliwą ekspertyzę, może ponieść za to odpowiedzialność.
data dodania: 27.11.2015
W ugodzie chodzi zawsze o osoby pozostające już w pewnych stosunkach, wynikających z umowy, z faktu wyrządzenia szkody czy pozostawania w określonych stosunkach rodzinnych. Na tle tych relacji - jak wskazuje się literaturze - po pierwsze, może wystąpić błędna ocena, że mają one charakter prawny
data dodania: 09.10.2015
Przez zamiar pokrzywdzenia rozumieć należy taki stosunek psychiczny dłużnika do wyobrażonego skutku podjętego działania, który pozwala przyjąć, że chce on pokrzywdzenia wierzyciela przyszłego, a czynność zostaje dokonana w tym celu.
data dodania: 21.07.2015
Kto kupuje spółkę z o.o., musi uzyskać pisemne zezwolenie na dalsze posługiwanie się nazwiskiem byłego właściciela.
data dodania: 03.07.2015
Pełnienie przez pełnomocnictwo funkcji zabezpieczenia roszczenia jest jedną z jego atypowych funkcji. Takie pełnomocnictwo jest wykorzystywane przede wszystkim w praktyce bankowej. Podkreśla się, że jego cechą jest nieodwołalność i niewygasanie w razie śmierci mocodawcy - istnieje ono tak długo, jak długo istnieje zabezpieczona w ten sposób wierzytelność.
data dodania: 07.08.2015
Nie ma znaczenia dla wynagrodzenia należnego świadczeniodawcy w formie stawki kapitacyjnej to, czy wskazany przez pacjenta w deklaracji wyboru lekarz poz nadal pracuje w danej placówce medycznej czy już nie pracuje, skoro do momentu złożenia przez pacjenta nowej deklaracji wyboru lekarza poz, jego poprzednia deklaracja zachowuje ważność.
data dodania: 30.09.2015
Spadkobiercy mogą się ubiegać o odszkodowanie także za bezprawnie zajęte przez państwo towary i produkty znajdujące się w odebranym zakładzie.
data dodania: 03.09.2015
Wierzyciel upadłej spółki, który z naruszeniem przepisów prawa upadłościowego uzyskał świadczenie za rzetelnie wykonaną umowę, nie musi zwracać pieniędzy.
data dodania: 03.09.2015
Od umów, których przedmiotem jest uprawnienie do pobierania pożytków naturalnych, należy odróżnić umowy o przeniesienie własności takich pożytków jako rzeczy przyszłych (np. sprzedaż zboża na pniu), w tych bowiem wypadkach do przejścia pożytków na nabywcę niezbędne jest przeniesienie nań ich posiadania (art.
data dodania: 03.09.2015
W art. 417 § 1 k.c. ustawodawca wyraźnie wymienił struktury organizacyjne zobowiązane do naprawienia szkody wynikłej z niezgodnego z prawem działania lub zaniechania wyrządzającego szkodę, wskazując Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, a także inne osoby prawne wykonujące władzę publiczną z mocy prawa.