data dodania: 10.10.2014
Praktyczny wymiar związania użytkowania wieczystego z odrębną własnością budynków i urządzeń powstaje wtedy, gdy w umowie zbycia prawa wieczystego użytkowania nie zostały wymienione budynki i urządzenia znajdujące się na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste.
data dodania: 14.10.2014
Najbliższemu członkowi rodziny zmarłego przysługuje zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę na podstawie art. 448 w zw. z art. 24 § 1 k.c. także wtedy, gdy śmierć nastąpiła przed 3 sierpnia 2008 r.
data dodania: 21.10.2018
Odrzucenie skargi
data dodania: 22.10.2014
Wierzyciel, by mógł skutecznie prowadzić egzekucję z nieruchomości obciążonej musi uzyskać przeciwko dłużnikowi rzeczowemu tytuł wykonawczy, a takim z punktu widzenia przepisów procesowych jest wyrok zasądzający określone świadczenie.
data dodania: 06.03.2015
Nabywca może odpowiadać także ponad wartość nabytego przedsiębiorstwa i tylko on ponosi odpowiedzialność, a nie jak w art. 554 k.c. jest to odpowiedzialność solidarna ze zbywcą. Tylko zgoda posiadacza rachunku bankowego może spowodować ograniczenie odpowiedzialności nabywcy przedsiębiorstwa bankowego.
data dodania: 23.01.2015
Przedawnienie roszczenia o wydanie bezpodstawnie uzyskanych korzyści z tytułu naruszenia prawa własności przemysłowej, polegającego na wytwarzaniu określonych produktów przez dłuższy okres i wynikającego z wielu powtarzalnych czynów, dających się oddzielić w czasie i przestrzeni, rozpoczyna
data dodania: 01.10.2014
data dodania: 05.11.2014
Stan związania prawomocnym wyrokiem, także gdy chodzi o rozstrzygnięcia prejudycjalne, odnosi się tylko do stanu rzeczy istniejącego w chwili zamknięcia rozprawy, po którym nastąpiło wydanie tego wyroku.
data dodania: 22.10.2014
Określenie wysokości zadośćuczynienia powinno być dokonane z uwzględnieniem wszystkich zachodzących okoliczności. Zarówno okoliczności wpływające na wysokość zadośćuczynienia, jak i mierniki ich oceny muszą być rozważane indywidualnie w związku z konkretną osobą poszkodowanego.
data dodania: 22.10.2014
Konstrukcja rozszerzonej prawomocności, co do zasady, ma zastosowanie jedynie w odniesieniu do osób trzecich. Obalenie domniemania zgodności wpisu prawa odrębności własności lokalu z rzeczywistym stanem prawnym (art.
data dodania: 27.03.2015
Ponieważ celem przelewu na zabezpieczenie jest zaspokojenie się wierzyciela z przelanej wierzytelności, jest jasne, że do zaspokojenia dojdzie gdy w ogóle powstanie dług (cedenta lub osoby trzeciej ponieważ za dopuszczalny należy uznać także przelew w celu zabezpieczania długu cudzego).
data dodania: 05.11.2014
Prowadzenie działalności bez pozwolenia wodnoprawnego nie stanowi okoliczności bezwzględnie wykluczającej wyrównanie korzyści osiąganej z takiej działalności. Objęcie odszkodowaniem utraconych korzyści jest bowiem możliwe, jeżeli okaże się, że poszkodowany mógłby uzyskać wymagane zezwolenie.
data dodania: 06.03.2015
Obowiązek dostarczenia dokumentacji z właściwego urzędu może być istotnym warunkiem umownym. Co za tym idzie, sytuacja, gdy dłużnik w wyznaczonym terminie wymaganych dokumentów nie dostarczy, upoważnia drugą stronę do odstąpienia od umowy.
data dodania: 13.06.2015
data dodania: 22.10.2014
Stosunek prawny użytkowania wieczystego ma charakter prawa celowego (ius in re aliena), ustanawianego dla realizacji określonego celu gospodarczego i podporządkowanego temu celowi. Treść ustanowionego prawa wieczystego określa umowa.
data dodania: 31.10.2014
Zastosowanie art. 1028 k.c. nie wchodzi w rachubę w odniesieniu do nabywcy prawa należącego do spadku, będącego w złej wierze. W złej wierze - w rozumieniu tego przepisu - pozostaje nabywca, który wie, że postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku nie obejmuje wszystkich spadkobierców oraz że dokonany
data dodania: 22.10.2014
Należy zwrócić uwagę na różnice występujące między trwałym naruszaniem dóbr osobistych a trwałymi skutkami takiego naruszenia. Jedynie w pierwszym przypadku, tj. w sytuacji, gdy działanie naruszające dobra osobiste utrzymuje się przez pewien okres, do oceny skutków naruszenia miarodajne są przepisy obowiązujące w chwili, w której ustało działanie naruszycielskie.
data dodania: 31.10.2014
Cywilnoprawny charakter stosunków wynikających z zawartych w latach 2004 - 2006 umów stanowiących podstawę wypłaty dofinansowania ze środków wspólnotowych, wyklucza poddanie roszczeń o zwrot dofinansowania regułom przedawnienia określonym w przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.
data dodania: 31.10.2014
Na rozmiar krzywdy mają wpływ przede wszystkim: wstrząs psychiczny i cierpienia wywołane śmiercią osoby bliskiej, poczucie osamotnienia i pustki po jej śmierci, rodzaj i intensywność więzi łączącej pokrzywdzonego ze zmarłym, rola w rodzinie pełniona przez osobę zmarłą, wystąpienie zaburzeń
data dodania: 31.10.2014
Świadczenie darczyńcy musi być subiektywnie i obiektywnie bezpłatne, tj. niezależne od uzyskania ekwiwalentu od obdarowanego i uczynione w wykonaniu zamiaru przysporzenia obdarowanemu korzyści kosztem własnego majątku.
data dodania: 06.03.2015
Każdy podmiot prawny, nawet profesjonalista taki jak bank, ma prawo uchylić się od skutków umowy zawartej pod wpływem błędu. I to również, jeżeli popełnił go ze swojej winy.
data dodania: 28.07.2022
Przedsiębiorstwo (art. 551 k.c.) utworzone w ramach spółki nie może aktualnie zatrudniać pracowników we własnym imieniu i działa na rachunek wspólników. Taka jednostka organizacyjna nie może być uznana za pracodawcę, gdyż spełnia tylko jedno określone przez art.
data dodania: 21.08.2015
data dodania: 17.10.2018
Umorzenie postępowania
data dodania: 09.09.2014
O ile obowiązek osobistego świadczenia pracy wyklucza sukcesję stosunku pracy na następców prawnych zmarłego pracownika, o tyle śmierć pracownika, powodując wygaśnięcie umowy o pracę, nie ma wpływu na istnienie i rozmiar nabytych przez pracownika za życia i niezaspokojonych do dnia ustania stosunku pracy praw majątkowych wynikających z tego stosunku.