data dodania: 31.10.2014
Zwolnienie z odpowiedzialności cywilnej sprawcy wypadku drogowego nie oznacza zwolnienia od obowiązku wypłaty odszkodowań przez firmę ubezpieczeniową.
data dodania: 22.10.2014
Zamieszczenie w wyroku nakazującym przeproszenie upoważnienia dla powoda do opublikowania oświadczenia o przeproszeniu na koszt pozwanej, jest uzasadnione i nie narusza art. 480 k.c.
data dodania: 03.10.2014
Skutek związania z art. 47943 ustawy z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 101, dalej: k.p.c.) dotyczy spraw odnoszących się do postanowienia wzorca umowy, który został uznany za niedozwolony i nie obejmuje postanowienia o zbliżonym brzmieniu, zastosowanego przez innego przedsiębiorcę.
data dodania: 31.10.2014
Przekazanie działki na cele niezgodne ze wskazanymi w decyzji wywłaszczeniowej jest czynem niedozwolonym. Byłym właścicielom przysługuje wtedy roszczenie o odszkodowanie. Bieg terminu jego przedawnienia rozpoczyna się z dniem wydania ostatecznej decyzji gminy odmawiającej zwrotu nieruchomości.
data dodania: 31.10.2014
Każdy z przewidzianych w polskim prawie sposobów zawarcia umowy (oferta i jej przyjęcie, aukcja, przetarg, negocjacje) wymaga złożenia oświadczeń woli przez strony zgodnie z zasadami ich reprezentacji. W wypadku negocjacji zgodne oświadczenia woli stron umowy obejmują wszystkie istotne elementy będące przedmiotem negocjacji.
data dodania: 10.10.2014
Zwrot "bez względu na wysokość poniesionej szkody" (art. 484 par. 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny) oznacza, że nie ma znaczenia sam fakt wystąpienia szkody. W przepisie zmodyfikowano ogólne zasady odpowiedzialności kontraktowej w razie powstania obowiązku zapłaty kary umownej.
data dodania: 03.10.2014
Jeżeli wraz z indosem zostanie dokonany przelew wierzytelności nie dochodzi do wyłączenia zarzutów ze stosunku podstawowego między dłużnikiem a zbywcą, gdyż skoro indosatariusz stał się stroną stosunku podstawowego, to dłużnikowi wekslowemu przysługuje wobec niego obrona w takim zakresie, w jakim mógłby ją podjąć przeciwko remitentowi.
data dodania: 03.10.2014
Przewidziana w art. 54 § 1 k.r.o. rozdzielność majątkowa może wynikać z orzeczenia sądu państwa obcego, jeżeli odpowiada wydawanemu przez sąd polski orzeczeniu o separacji. Takiemu orzeczeniu nie odpowiada orzeczenie sądu francuskiego wydawane w postępowaniu o rozwód jako środek tymczasowy (mesure provisoire).
data dodania: 23.01.2015
Kwestia badania, czy odmowa przyznania własności czasowej była uzasadniona w świetle uregulowań planu zabudowania obowiązującego w chwili wydania orzeczenia administracyjnego, uznanego następnie za nieważne, należy do drogi postępowania administracyjnego.
data dodania: 23.01.2015
Kary umowne mogą być zastrzeżone zarówno na wypadek naruszenia zobowiązania przez dłużnika, jak i na wypadek naruszenia zobowiązania przez wierzyciela i dotyczy to nie tylko zobowiązań wzajemnych, ale także naruszenia np.
data dodania: 23.01.2015
Roszczenie najbliższych członków rodziny zmarłego o przyznanie stosownego zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, które zmierza do zaspokojenia szkody niematerialnej, jest rodzajowo i normatywnie odmienne od roszczenia o przyznanie stosownego odszkodowania określonego w art.
data dodania: 10.10.2014
Choć nie jest możliwe wskazanie maksymalnej długości trwania umów o pracę zawieranych na czas określony, to należy mieć na względzie, że dopuszczalność takich umów nie może sprzeciwiać się właściwości (naturze) zobowiązań prawa pracy, wśród których prymat tradycyjnie przysługuje bezterminowym umowom o pracę.
data dodania: 09.09.2014
Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, które dotyczą roszczenia restytucyjnego, są wyłącznie przepisami o charakterze proceduralnym i ustanawiają tylko uproszczony tryb dochodzenia tego roszczenia, a jego podstawę materialnoprawną stanowią przepisy Kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu (nienależnym świadczeniu).
data dodania: 31.10.2014
Zmiana treści stosunku zobowiązaniowego przez związanie wzorcem wydanym w czasie trwania tego stosunku dopuszczalna jest tylko wtedy, gdy taka możliwość została przewidziana poprzez zastrzeżenie dostatecznie skonkretyzowanej klauzuli modyfikacyjnej.
data dodania: 31.10.2014
Postanowienia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej określające rodzaj i zakres udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej - co do zasady - są dla stron umowy wiążące, co nie oznacza, że uwzględnienie wniosku świadczeniodawcy o przesunięcie środków finansowych zależy jedynie od uznania Funduszu.
data dodania: 20.08.2014
Akcje i rynek giełdowy mają swą zmienność, stąd ustalenie wysokości odszkodowania według ceny akcji z dnia wyrokowania może być obarczone istotnym elementem przypadkowości i ryzyka, co uzasadnia odstąpienie od zasady wyrażonej w art.
data dodania: 31.10.2014
Przewidziane w art. 386 § 4 w zw. z § 2 k.p.c. przesłanki uchylenia wyroku sądu pierwszej instancji i przekazanie sprawy temu sądowi do ponownego rozpoznania, wyznaczają granice, poza którymi rozpoznawanie sprawy w postępowaniu drugoinstancyjnym oznaczałoby naruszenie zasady dwuinstancyjności postępowania, ponieważ sprawa zostałaby w istocie osądzona w jednej instancji, tyle że byłaby to instancja odwoławcza.
data dodania: 03.10.2014
Prowadzenie egzekucji z majątku wspólnego na podstawie spornego tytułu wykonawczego nie powinno przekreślać skutków orzeczonej rozdzielności majątkowej, skoro za jej orzeczeniem, jako ważnym powodem, o którym jest mowa w art. 52 k.r.o. mogło przemawiać dobro współmałżonka dłużnika.
data dodania: 22.10.2014
Również po nowelizacji Kodeksu postepowania cywilnego dokonanej ustawa z dnia 28 lipca 1990 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 55, poz. 321) sąd może wyjątkowo nie uwzględnić upływu przedawnienia dochodzonego roszczenia, jeżeli podniesienie przez dłużnika zarzutu przedawnienia nosi znamiona nadużycia prawa podmiotowego.
data dodania: 17.10.2014
Istnieje możliwość skutecznego zastrzeżenia kary umownej również na wypadek odstąpienia od umowy, bez względu na charakter świadczeń, do jakich zobowiązały się strony umowy, od której się odstępuje.
data dodania: 10.10.2014
Likwidacja przedsiębiorstwa państwowego i przejęcie pozostałego po niej mienia na podstawie art. 49 ust. 1 u.p.p. nie uzasadnia przypisanie długów przedsiębiorstwa Skarbowi Państwa. Biorąc pod uwagę, że celem art.
data dodania: 05.09.2014
Art. 16 k.p. nie może być rozumiany tak szeroko, by widzieć w nim podstawę obowiązku udzielenia pracownikom pożyczki na zakup akcji, których nabycie odbywało się i tak na zasadach preferencyjnych, uprzywilejowujących ich w stosunku do ogółu obywateli.
data dodania: 03.10.2014
Przeprowadzenie dowodu bez wydania postanowienia przewidzianego w art. 236 k.p.c. z reguły nie jest uchybieniem mogącym mieć wpływ na wynik sprawy, jeżeli pomimo braku postanowienia dowodowego okoliczności postępowania pozwalają na przyjęcie w dostatecznie pewny sposób, że zebrany i rozpatrzony materiał dowodowy będący podstawą merytorycznego orzekania podlegał regułom kontradyktoryjności procesu
data dodania: 26.09.2014
Przyjęcie przez sąd innej podstawy prawnej odpowiedzialności pozwanego (kontraktowej, a nie deliktowej) nie narusza w żadnej mierze jego praw i gwarancji procesowych, skoro pozwany zwalczał roszczenie wyłącznie argumentami opartymi na istnieniu rzekomej umowy, której istnienia nie jest w stanie wykazać.
data dodania: 10.10.2014
Zapłacona przez kupującego cena towaru w zakresie obejmującym podatek od towarów i usług ustalony niezgodnie z obowiązującymi przepisami jest świadczeniem nienależnym. Uiszczone przez kredytobiorcę odsetki od kredytu naliczone przez bank stanowią w części przewyższającej kwotę wynikającą z postanowień umowy kredytu także świadczenie nienależne.