data dodania: 19.06.2023
Działanie w charakterze funkcjonariusza publicznego nie eliminuje automatycznie odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych. W każdym przypadku konieczne jest uwzględnienie charakteru, celu i okoliczności podejmowanych działań, a także to, czy działanie było podejmowane na podstawie i w granicach prawa.
data dodania: 18.09.2023
Przepisy unijne nie przewidują wyłączenia środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej z masy upadłości banku, do którego zostały zdeponowane przez beneficjenta, co stanowi wykładnię zasady, że aktywa finansowe po wyjęciu z budżetu UE nie stanowią aktywów Unii, a ich dalsze losy regulowane są przez prawo krajowe.
data dodania: 24.02.2024
data dodania: 13.05.2023
Inne
data dodania: 24.02.2024
data dodania: 24.07.2023
Stosowanie art. 5 k.c. powinno być w obrocie profesjonalnym, co do zasady, wyłączone. Stosowanie tej instytucji w stosunkach profesjonalnych ma charakter wyjątkowy.
data dodania: 26.06.2023
Różnica między niewykonaniem a nienależytym wykonaniem zobowiązania polega na tym, czy dłużnik w ogóle nie spełnił świadczenia, czy też spełnił je w sposób niezgodny z treścią zobowiązania. Ocenę tego rozróżnienia można dokonać poprzez uwzględnienie subiektywnych interesów stron oraz akceptację przez wierzyciela przyjęcia świadczenia.
data dodania: 24.07.2023
W sytuacji eliminacji klauzul abuzywnych z łączącej strony umowy kredytowej, a wobec braku przepisów dyspozytywnych, które mogłyby zastąpić te klauzule, nie istniała możliwość utrzymania tej umowy w mocy, co skutkowało stwierdzeniem jej nieważności (upadek umowy) i nie pozwalało na pozostawienie w mocy pozostałej części umowy (art.
data dodania: 01.05.2023
Niewłaściwe zarzuty i błędne określenie stopnia przyczynienia się poszkodowanego do szkody nie może prowadzić do niesprawiedliwego zaniżenia kwoty zadośćuczynienia przyznanej przez sąd, którego decyzja powinna uwzględniać wszystkie okoliczności sprawy, w tym rażące zaniedbania pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, które przyczyniły się do powstania szkody.
data dodania: 18.04.2023
Koszty sądowe
data dodania: 01.05.2023
Jednostka samorządu terytorialnego, która nie wypłaciła beneficjentowi dotacji oświatowej kwoty dotacji w pełnej, należnej mu wysokości, po upływie roku, na który dotacja została przyznana, ponosi względem beneficjenta dotacji odpowiedzialność odszkodowawczą; źródłem tej odpowiedzialności jest art.
data dodania: 01.05.2023
Wyeliminowanie z umowy kredytu indeksowanego kursem waluty obcej klauzuli przeliczeniowej powoduje, że nie jest możliwe określenie zgodnego z wolą stron rozmiaru wzajemnych świadczeń, a przede wszystkim wysokości zobowiązania konsumenta względem banku.
data dodania: 18.04.2023
Nieruchomości
data dodania: 19.06.2023
Akcesoryjność roszczeń o odsetki nie oznacza automatycznego rozciągania na nie ograniczeń dotyczących cesji roszczenia głównego. Właściwość roszczenia głównego nie determinuje bezwzględnie właściwości roszczenia odsetkowego, a roszczenie o odsetki, mimo swojego akcesoryjnego charakteru, może posiadać samodzielność, umożliwiającą jego odrębne rozporządzenie.
data dodania: 08.05.2023
Art. 358 § 2 k.c. ma charakter ogólny, a nie dyspozytywny, co wyklucza jego zastosowanie w przypadku klauzul waloryzacyjnych, dla których waluta obca pełni jedynie funkcję miernika świadczenia, które jest spełniane w walucie polskiej.
data dodania: 08.05.2023
Dopuszczalne jest zaciągnięcie zobowiązania kredytowego w walucie obcej z równoczesnym zastrzeżeniem, że wypłata i spłata kredytu będzie dokonywana w walucie krajowej. Klauzula taka jest dopuszczalna w sytuacji, kiedy zastrzeżenie, o którym mowa wyżej dotyczy wyłącznie sposobu wykonania zobowiązania, a zatem nie powoduje zmiany waluty wierzytelności.
data dodania: 08.05.2023
Nie można podzielić poglądu, że samo naruszenie dóbr osobistych jest zawsze krzywdą, bez względu na to, czy naruszenie to rodzi konsekwencje w postaci bólu, stresu lub innego rodzaju negatywnych skutków dla pokrzywdzonego.
data dodania: 06.02.2023
W sprawie nie tylko nie istniały przeszkody do zbadania abuzywności postanowień umowy kredytu, ale w świetle przepisów Dyrektywy 93/13 Sąd Okręgowy był do tego zobowiązany. Zaniechawszy tego badania, Sąd Okręgowy naruszył zasadę ochrony konsumentów wynikającą z art.
data dodania: 17.04.2023
Uznać należy, że niedopuszczalne byłoby zastępowanie przez Sąd wyeliminowanego abuzywnego postanowienia umowy innym mechanizmem wyliczenia kwoty raty kapitałowo-odsetkowej. Żaden bowiem przepis prawa nie daje podstaw do zastąpienia klauzuli abuzywnej innym postanowieniem.
data dodania: 08.05.2023
W kontekście umów zawartych w wyniku przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, zasada swobody umów, wyrażona w art. 3531 k.c., nie wyłącza możliwości zastrzeżenia przez zamawiającego uprawnienia do kształtowania okresu świadczenia usług, jednakże takie zastrzeżenie
data dodania: 19.06.2023
Złożenie oświadczenia o potrąceniu, nawet w przypadku wierzytelności opiewającej na znaczną kwotę, w zasadzie nie prowadzi do istotnej zmiany majątkowej, skoro jego konsekwencją jest równowartościowe umorzenie wierzytelności i zobowiązania, co oznacza, że nie dochodzi do uszczuplenia majątku.
data dodania: 01.05.2023
Z art. 90 ust. 1 i 2b u.s.o. w brzmieniu obowiązującym w 2010 r. wynika norma kreująca pomiędzy Skarbem Państwa lub jednostką samorządu terytorialnego, właściwymi do wypłaty dotacji, a osobami prowadzącymi szkoły lub placówki niepubliczne, uprawnionymi do żądania dotacji, stosunek prawny odpowiadający cechom zobowiązania w rozumieniu art.
data dodania: 17.04.2023
Domniemanie z art. 3 ust. 1 u.k.w.h. można obalić w każdym postępowaniu, w tym w postępowaniu o zapłatę wierzytelności zabezpieczonej hipoteką, nawet jeśli w toku postępowania o uzgodnienie treści księgi wieczystej pojawiły się zarzuty podważające wiarygodność ksiąg wieczystych.
data dodania: 19.06.2023
Klauzule przeliczeniowe w umowach kredytowych zawieranych z konsumentami, które nie zostały indywidualnie uzgodnione i które kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy, mogą być uznane za niedozwolone.
data dodania: 26.06.2023
Jeśli dłużnik ważnie złoży przedmiot świadczenia do depozytu sądowego, co następuje przy spełnieniu przesłanek wskazanych w ustawie i przy zgodności przedmiotu świadczenia z treścią zobowiązania, to nie może być uwzględnione powództwo o zasądzenie od tego dłużnika kwoty odpowiadającej sumie pieniężnej złożonej do depozytu.