data dodania: 16.08.2021
Jeśli bowiem spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych brak złożonego w terminie przez spadkobierców oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku jest jednoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza (art.
data dodania: 15.11.2021
Zatarcie skazania nie prowadzi jednak do usunięcia obiektywnie istniejących faktów, a więc nie niweczy ani popełnionego przestępstwa, ani wydanego wyroku, nie pozbawia też tego wyroku - przewidzianego w art.
data dodania: 07.09.2022
Przepisy z zakresu prawa prywatnego zasadniczo nie normują instytucji wspólności praw innych niż własność. Z tych względów uznaje się, iż w takich przypadkach odpowiednio bądź per analogiam należy stosować przepisy Kodeksu cywilnego o współwłasności w częściach ułamkowych.
data dodania: 07.09.2022
Brak prawidłowego wyliczenia, czy też nawet całkowity brak realizacji obowiązku wynikającego z ustawy, czyli wypłaty, dotacji nie może być realizowany w ramach reżimu bezpodstawnego wzbogacenia.
data dodania: 08.09.2022
Błędne jest utożsamianie korzyści posiadacza w dobrej wierze z zaoszczędzonymi przez niego ewentualnymi wydatkami na czynsz najmu budynku, który musiałby ponieść, gdyby nie posiadał nieruchomości, lecz ją najmował.
data dodania: 11.10.2021
Niedozwolone postanowienia umowne, w rozumieniu art. 3851 § 1 k.c., nie są wiążące dla konsumenta od samego początku, co sąd orzekający ma obowiązek uwzględnić z urzędu, dlatego nie ma potrzeby wydania odrębnego konstytutywnego orzeczenia o abuzywności postanowienia umowy lub powołania się na abuzywność klauzuli.
data dodania: 13.08.2021
Stan cywilny jest dobrem osobistym każdej osoby fizycznej, natomiast prawa stanu cywilnego mają charakter bezwzględnie obowiązujący. Sądowe ustalenie ojcostwa jest sposobem określenia stanu cywilnego małoletniego dziecka oraz jego biologicznego ojca.
data dodania: 24.11.2021
Konsekwencją stwierdzenia, że dane postanowienie umowne ma charakter niedozwolony w rozumieniu art. 3851 § 1 k.c. jest działająca ex lege sankcja bezskuteczności niedozwolonego postanowienia, połączona z przewidzianą w art.
data dodania: 08.11.2021
Rozłożenie świadczenia jednorazowego na raty skutkuje różnymi terminami rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia roszczeń o zapłatę poszczególnych wymagalnych rat (art. 120 § 1 zd. 1 k.c.).
data dodania: 03.03.2022
Konsekwencją stwierdzenia, że dane postanowienie umowne ma charakter niedozwolony w rozumieniu art. 3851 § 1 k.c. jest działająca ex lege sankcja bezskuteczności niedozwolonego postanowienia, połączona z przewidzianą w art.
data dodania: 20.12.2021
Nieruchomości
data dodania: 20.12.2021
Inne
data dodania: 20.12.2021
Inne
data dodania: 12.10.2021
W przypadku kontraktów terminowych i podobnych umów dotyczących instrumentów finansowych i inwestycyjnych nie jest konieczne określanie w umowie matematycznych algorytmów rozliczeń w przypadku przedterminowego rozwiązania takiego kontraktu, jeżeli standardy takie opracowały banki, a umowa ramowa nie daje możliwości wypowiedzenia jej w zwykłym trybie.
data dodania: 08.08.2022
Dla oceny czy posiadanie nieruchomości przez Skarb Państwa miało miejsce w złej wierze konieczne jest dogłębne zbadanie przesłanek prawnych i faktów uzasadniających tytuł prawny Skarbu Państwa do nieruchomości, w szczególności w kontekście ważności decyzji administracyjnych, które niekiedy były podstawą wpisu praw własności do księgi wieczystej.
data dodania: 16.08.2022
Wierzytelność banku nie może być zabezpieczona hipotecznie tylko na nieruchomości wspólnej, gdyż udziały w tej nieruchomości po wyodrębnieniu własności lokali wiążą się z nieruchomościami lokalowymi jako im przynależne i podporządkowane.
data dodania: 16.08.2022
W sytuacji, gdy w umowie przedwstępnej nie określono terminu zawarcia umowy przyrzeczonej, a także nie doszło do jego ustalenia w ciągu roku od zawarcia umowy przedwstępnej, roszczenie o zawarcie umowy przyrzeczonej wygasa z upływem tego roku, co uniemożliwia powodowi dochodzenie zawarcia umowy na zasadach określonych w porozumieniu.
data dodania: 11.03.2022
Art. 429 k.c. jest podstawą odpowiedzialności danego podmiotu za cudzy czyn w sytuacji, gdy ten, któremu powierzono wykonanie czynności, zajmuje wobec powierzającego pozycje samodzielną. Odpowiedzialność powierzającego jest oparta na istnieniu związku przyczynowego między powierzeniem czynności a wyrządzeniem przez sprawcę szkody oraz na winie w wyborze bo powierzający odpowiada zawsze za własną winę.
data dodania: 11.08.2022
W prawie polskim nie obowiązuje zasada, że nikt nie może sobie zmienić podstawy posiadania (nemo sibi ipse causam possesionis mutare potest). Niezależnie od tego czy skutek rzeczowy umowy sprzedaży ma się ziścić w dacie zawarcia umowy (art.
data dodania: 12.08.2022
W odniesieniu do umów stwarzających zobowiązanie ciągłe odstąpienie od umowy nie wywołuje skutku ex tunc.
data dodania: 28.11.2022
Przewidziana w art. 38 § 1 k.p. forma pisemna dotyczy zarówno zawiadomienia o zamiarze wypowiedzenia, jak i podania przyczyny, która uzasadnia, zdaniem pracodawcy, zwolnienie pracownika.
data dodania: 10.08.2022
W przypadku dochodzenia odszkodowania za szkodę wyrządzoną przez organy administracji publicznej wskutek naruszenia prawa, konieczne jest wykazanie bezczynności tych organów we właściwym trybie. W kontekście odpowiedzialności za działania sprzed 1 września 2004 roku stosuje się przepisy obowiązujące przed tą datą, natomiast za zaniechania mające miejsce po tej dacie konieczne jest uzyskanie prejudykatu zgodnie z art.
data dodania: 26.11.2021
Badając przesłanki ubezwłasnowolnienia częściowego, należy zwracać uwagę na obecny stan zdrowia ubezwłasnowolnionego oraz jego możliwość samodzielnego wykonywania czynności życiowych takich jak leczenie czy załatwianie spraw administracyjnych.
data dodania: 17.02.2022
Art. 1007 k.c. nie reguluje wprost sytuacji, gdy roszczenia o zapłatę zachowku dochodzi spadkobierca ustawowy przeciwko innemu spadkobiercy ustawowemu powołanemu do spadku. W takim przypadku ma zastosowanie art. 1007 § 2 k.c. w drodze analogii
data dodania: 15.07.2021
W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia sąd może przyznać poszkodowanemu przez produkt niebezpieczny odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę (art.