data dodania: 28.09.2021
Przewidziane w art. 554 k.c. ustawowe przystąpienie do długu przewidujące solidarną odpowiedzialność typu gwarancyjnego nabywcy gospodarstwa rolnego, dotyczy jedynie zobowiązań zaciągniętych w związku z jego prowadzeniem bez względu na źródło ich powstania.
data dodania: 11.01.2022
Sam brak postępowania prejudycjalnego nie może pozbawiać poszkodowanego możliwości uzyskania odszkodowania za wydanie niezgodnego z prawem orzeczenia, np. o charakterze incydentalnym.
data dodania: 13.01.2022
Jak wynika z art. 5 ust. 2 pkt 1 pr.en., ustawodawca sprecyzował jedynie minimalny zakres postanowień, które powinna zawierać umowa sprzedaży energii, na co w szczególności wskazuje zastrzeżenie zamieszczone na wstępie ust.
data dodania: 28.09.2021
Uprawnienie kontrahenta, który dał zadatek przy zawarciu umowy, do żądania sumy dwukrotnie wyższej uzależnione jest od niewykonania przez drugą stronę zobowiązania z powodu okoliczności, za które ponosi ona wyłączną odpowiedzialność.
data dodania: 05.07.2021
Nie jest wyłączone oddalenie - na podstawie art. 5 k.c. - powództwa wierzyciela jednego z małżonków o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami.
data dodania: 13.01.2022
Do przesłanek ochrony przewidzianej w art. 59 k.c. należą: zawarcie umowy między dwiema osobami, całkowita lub częściowa niemożliwość zaspokojenia roszczenia osoby trzeciej, wywołana tą umową oraz świadomość obu stron umowy, że osobie trzeciej przysługiwało roszczenie, które umowa czyni niemożliwym do zaspokojenia.
data dodania: 19.10.2021
Przypozwanie (art. 84 k.p.c.), nie będąc czynnością przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia roszczenia nie powoduje przerwania biegu przedawnienia roszczenia na podstawie art.
data dodania: 06.10.2021
Dopuszczalne jest - co do zasady - dokonanie czynności prawnej zawierającej zastrzeżenie, że jej skutek zależy od skorzystania z uprawnienia lub woli wykonującego zobowiązanie, a zdarzenie zależne od zachowania strony może polegać na spełnieniu lub niespełnieniu świadczenia.
data dodania: 05.08.2022
W przypadku darowizny majątku rolnego dokonanej w celu uzyskania renty strukturalnej, wartość tego majątku należy wliczyć do masy spadkowej przy obliczaniu zachowku, niezależnie od specyficznych celów transakcji i warunków renty strukturalnej, gdyż zasadniczym elementem jest tutaj przysporzenie majątkowe o charakterze nieodpłatnym.
data dodania: 10.03.2022
Więź rodzinna obejmująca sferę prawa do utrzymywania osobistych, bezpośrednich lub pośrednich kontaktów ojca z małoletnim dzieckiem, naruszaną przez drugiego rodzica nie stanowi dobra osobistego w rozumieniu art. 23 k.c.
data dodania: 25.10.2021
Jeżeli nacjonalizacja firmy została oparta na nieważnych decyzjach, nie można wykluczyć odpowiedzialności państwa za późniejsze pogorszenie i likwidację jej majątku.
data dodania: 01.03.2022
Czynnościami pozostającym w zakresie działalności gospodarczej są również działania związane z organizacją przedsiębiorstwa, w tym nabywania nieruchomości, które mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy.
data dodania: 14.01.2022
Zasądzenie odszkodowania za szkodę określoną w art. 129 ust. 2 Ustawy Prawo ochrony środowiska według cen z dnia jego ustalenia nie wyłącza przyznania odsetek za opóźnienie od dnia powstania stanu opóźnienia.
data dodania: 10.05.2021
Niedozwolone postanowienie umowne (art. 3851 § 1 k.c.) jest od początku, z mocy samego prawa, dotknięte bezskutecznością na korzyść konsumenta, który może udzielić następczo świadomej i wolnej zgody na to postanowienie i w ten sposób przywrócić mu skuteczność z mocą wsteczną.
data dodania: 28.09.2021
Przewidziane w art. 446 § 3 k.c. odszkodowanie obejmuje szeroko pojęte szkody majątkowe, często nieuchwytne lub trudne do precyzyjnego wyliczenia, prowadzące do znacznego pogorszenia sytuacji życiowej osoby najbliższej.
data dodania: 18.05.2021
O "rażącym" naruszeniu prawa w rozumieniu art. 89 § 1 pkt 2 ustawy z 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym można mówić, jeśli przemawia za tym 1) pozycja przepisu w hierarchii norm prawnych; 2) istotność naruszenia; 3) skutki dla stron postępowania.
data dodania: 28.09.2021
Należyta staranność - niezależnie od tego, czy kojarzy się ją z elementem subiektywnym czy obiektywnym winy, składającym się na pojęcie zawinionego błędu medycznego - jest kategorią prawną, odwołującą się do określonego obiektywnego wzorca normatywnego, przy rekonstrukcji którego "najwyższym biegłym" jest sąd.
data dodania: 12.10.2021
W sprawie o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym, którego podstawę stanowi art.10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, zasada aktualności ma charakter bezwzględny, stąd żądanie pozwu powinno dotyczyć stanu
data dodania: 24.11.2021
Szkoda wyrządzona przez organ administracyjny, wynikająca z niewłaściwej kwalifikacji wniosku jako wznowienia postępowania zakończonego ostateczną decyzją, a nie jako inicjacji nowego postępowania, uprawnia do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych bez konieczności wcześniejszego stwierdzenia
data dodania: 05.11.2021
Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego (art. 60 § 3 k.r.o.) pociąga za sobą wszelkie skutki, jakie prawo wiąże z dobrodziejstwem alimentacji. Ustanie tego obowiązku sprzeciwia się możliwości uznania, że małżonka rozwiedziona jest w jakikolwiek sposób alimentowana, a tym samym odpada podstawowy warunek z art.
data dodania: 28.09.2021
W sytuacji, gdy z uwagi na stan techniczny obiektów budowlanych konieczna okazała się ich rozbiórka wartość jego nieruchomości, na których te obiekty są posadowione, uległa obniżeniu o nieuniknione koszty tej rozbiórki.
data dodania: 13.05.2022
Archiwalny charakter dokumentacji wchodzącej w skład ewidencjonowanego niepaństwowego zasobu archiwalnego, wykluczający - w świetle art. 43 ust. 1 w zw. z art. 42 pkt 4 ustawy archiwalnej - jej obrót, wyłącza dopuszczalność nabycia własności dokumentacji przez zasiedzenie.
data dodania: 13.05.2022
Do naruszenia dóbr osobistych prowadzi nie samo przytoczenie jakichkolwiek nieprawdziwych informacji o osobie i jej działalności, ale informacji, które przez otoczenie mogą być odbierane negatywnie, wskazywać na nieprawidłową postawę zawodową, moralną, na zachowania naruszające normy społeczne.
data dodania: 13.06.2022
Niedopuszczalna jest sytuacja, w której wysokość kary umownej jest uzależniona od jednostronnej czynności uprawnionego o powiadomieniu zobowiązanego o stwierdzonych wadach. Zastrzeżenie kary umownej za okres, w którym zobowiązany wykonywałby prace związane z usterkami nie znajduje uzasadnienia.
data dodania: 03.02.2022
Wyłączenie kontroli abuzywności jednoznacznie sformułowanych postanowień umownych przewidziane w art. 4 ust. 2 dyrektywy 93/13 oraz art. 3851 1 zd. drugie k.c. dotyczy świadczeń podstawowych i charakteryzujących daną umowę.