data dodania: 16.08.2022
Wierzytelność banku nie może być zabezpieczona hipotecznie tylko na nieruchomości wspólnej, gdyż udziały w tej nieruchomości po wyodrębnieniu własności lokali wiążą się z nieruchomościami lokalowymi jako im przynależne i podporządkowane.
data dodania: 12.08.2022
W odniesieniu do umów stwarzających zobowiązanie ciągłe odstąpienie od umowy nie wywołuje skutku ex tunc.
data dodania: 11.08.2022
W prawie polskim nie obowiązuje zasada, że nikt nie może sobie zmienić podstawy posiadania (nemo sibi ipse causam possesionis mutare potest). Niezależnie od tego czy skutek rzeczowy umowy sprzedaży ma się ziścić w dacie zawarcia umowy (art.
data dodania: 28.11.2022
Przewidziana w art. 38 § 1 k.p. forma pisemna dotyczy zarówno zawiadomienia o zamiarze wypowiedzenia, jak i podania przyczyny, która uzasadnia, zdaniem pracodawcy, zwolnienie pracownika.
data dodania: 17.02.2022
Art. 1007 k.c. nie reguluje wprost sytuacji, gdy roszczenia o zapłatę zachowku dochodzi spadkobierca ustawowy przeciwko innemu spadkobiercy ustawowemu powołanemu do spadku. W takim przypadku ma zastosowanie art. 1007 § 2 k.c. w drodze analogii
data dodania: 10.08.2022
W przypadku dochodzenia odszkodowania za szkodę wyrządzoną przez organy administracji publicznej wskutek naruszenia prawa, konieczne jest wykazanie bezczynności tych organów we właściwym trybie. W kontekście odpowiedzialności za działania sprzed 1 września 2004 roku stosuje się przepisy obowiązujące przed tą datą, natomiast za zaniechania mające miejsce po tej dacie konieczne jest uzyskanie prejudykatu zgodnie z art.
data dodania: 26.11.2021
Badając przesłanki ubezwłasnowolnienia częściowego, należy zwracać uwagę na obecny stan zdrowia ubezwłasnowolnionego oraz jego możliwość samodzielnego wykonywania czynności życiowych takich jak leczenie czy załatwianie spraw administracyjnych.
data dodania: 15.07.2021
W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia sąd może przyznać poszkodowanemu przez produkt niebezpieczny odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę (art.
data dodania: 26.11.2021
Sąd Najwyższy w składzie trzech sędziów odmówił udzielenia odpowiedzi na pytania prawne dotyczące kredytów frankowych, wskazując, że podniesione wątpliwości zostały już rozwiane we wcześniejszych uchwałach.
data dodania: 06.10.2021
Wobec niemożności wykazania w tym zakresie związku przyczynowego w sposób pewny, do jego przyjęcia wystarcza, że jest on ustalony z dostateczną (wysoką, znaczną, przeważającą) dozą prawdopodobieństwa.
data dodania: 02.08.2022
Odpowiedzialność kontraktowa dłużnika (art. 471 k.c.) opiera się na zasadzie domniemania winy, co wynika z art. 472 i 473 k.c. Oznacza to, że okoliczności mogące zwolnić dłużnika z odpowiedzialności rozumiane są jako dowody braku jego winy.
data dodania: 06.10.2021
Przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej hipotecznie nie ma wpływu ma możliwość zaspokojenia się wierzyciela korzystającego z tego rodzaju zabezpieczenia (art. 76 u.k.w.h.). W celu zaspokojenia się z nieruchomości obciążonej hipoteką wierzyciel hipoteczny musi dochodzić od właściciela
data dodania: 05.07.2021
Niedozwolone postanowienie umowy w rozumieniu art. 3851 § 1 k.c. jest ex lege pozbawione mocy wiążącej od samego początku i każdy organ orzekający w sprawie dotyczącej roszczenia z umowy z udziałem konsumenta jest obowiązany z urzędu to uwzględnić, chyba że konsument temu się sprzeciwi w sposób niewymuszony i jednoznaczny.
data dodania: 12.10.2021
Zgodnie z art. 376 § 1 k.c. jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zaspokojenia od współdłużników; jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych.
data dodania: 25.04.2022
Umowa konsorcjum została ukształtowana przez praktykę, jako odpowiedź na zapotrzebowanie obrotu gospodarczego, na istnienie umowy o konkretnych właściwościach. Podstawą powołania konsorcjum jest umowa o wspólne działanie partnerów samodzielnie i autonomicznie występujących w obrocie.
data dodania: 04.08.2022
Przedawnienie rozpoczyna bieg dopiero od momentu, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby dłużnik został wezwany do spełnienia świadczenia w najwcześniej możliwym terminie (art. 120 § 1 zdanie drugie k.c.), co jednak może nastąpić najwcześniej z chwilą powstania roszczenia
data dodania: 25.11.2021
Gdy do reprywatyzowanej nieruchomości prawa mają także inne podmioty, np. użytkownicy wieczyści, realny zwrot gruntów i budynków w trybie uzgodnienia księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym może okazać się niewykonalny.
data dodania: 01.02.2022
Oceniając żądanie renty i napotykając trudności z precyzyjnym dookreśleniem przyszłych potrzeb, sąd nie może poprzestać na stwierdzeniu, że miarodajne dla określenia rozmiaru renty zdarzenia przyszłe są niepewne, lecz powinien wziąć po uwagę i wypowiedzieć się wyraźnie co do możliwości
data dodania: 23.09.2021
Odnowienie zobowiązania spółki wobec wspólnika może polegać na tym, że spółka, zamiast wypłaty należności z tytułu zysku, zawrze z tym wspólnikiem umowę pożyczki opiewającą na kwotę tego zysku, także z odsetkami.
data dodania: 21.06.2022
W przypadku rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 52 Kodeksu pracy ocenia się winę pracownika a nie winę pracodawcy. Należy podkreślić, że charakterystyczna jest odpowiedzialność pracownika wynikająca z art.
data dodania: 22.07.2022
Bezpodstawne wzbogacenie, przewidziane w art. 405 k.c., stanowi odrębne zdarzenie prawne, które obok czynności prawnych i czynów niedozwolonych jest samoistnym źródłem zobowiązania. W orzecznictwie i piśmiennictwie prawniczym, przeważa pogląd, że odpowiedzialność z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia
data dodania: 21.10.2021
W przypadku, gdy dochodzone pozwem roszczenie wynika z weksla in blanco, stanowiącego zabezpieczenie wierzytelności głównej wynikającej z umowy zawartej między przedsiębiorcą a konsumentem, zapewnienie ochrony określonej w Dyrektywie 93/13 - i wprowadzonych w ramach jej implementacji do polskiego porządku prawnego przepisach art.
data dodania: 12.10.2021
Jeżeli kredyt zabezpieczony jest jednocześnie hipoteką i wekslem, sądowi nie wolno zasądzić należności z tytułu hipoteki, gdy wierzyciel rozpoczął dochodzenie należności wystawieniem nakazu zapłaty z weksla.
data dodania: 05.07.2021
Niedozwolone postanowienie umowy w rozumieniu art. 3851 § 1 k.c. jest ex lege pozbawione mocy wiążącej od samego początku i każdy organ orzekający w sprawie dotyczącej roszczenia z umowy z udziałem konsumenta jest obowiązany z urzędu to uwzględnić, chyba że konsument temu się sprzeciwi w sposób niewymuszony i jednoznaczny.
data dodania: 22.02.2022
Zgodne z zasadami słuszności jest ustalenie w umowie zmiennej stopy oprocentowania kredytu a wskazane w umowie okoliczności, od których ma być uzależniona zmiana wysokości oprocentowania powinny być skonkretyzowane w taki sposób, aby w przyszłości mogła być dokonana ocena, czy rzeczywiście one wystąpiły i czy w związku z tym zmiana oprocentowania jest obiektywnie usprawiedliwiona.