data dodania: 02.01.2024
Sąd drugiej instancji rozpoznający sprawę na skutek apelacji nie jest związany przedstawionymi w niej zarzutami dotyczącymi naruszenia prawa materialnego, wiążą go natomiast zarzuty dotyczące naruszenia prawa procesowego; w granicach zaskarżenia bierze jednak z urzędu pod uwagę nieważność postępowania.
data dodania: 19.12.2023
Osoba pełniąca funkcję komornika sądowego nie może jednocześnie wykonywać roli doradcy restrukturyzacyjnego, wynika to z zasady zamkniętego katalogu zadań i czynności, do których uprawniony jest komornik sądowy.
data dodania: 21.03.2024
data dodania: 21.03.2024
data dodania: 27.11.2023
Wniesienie skargi kasacyjnej przez stronę nie stanowi podstawy odrzucenia złożonego przez nią zażalenia na postanowienie sądu drugiej instancji, którego przedmiotem jest zwrot kosztów postępowania apelacyjnego, jeżeli Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia tej skargi do rozpoznania (art.
data dodania: 05.12.2023
Wydruki komputerowe mogą stanowić ważne środki dowodowe do ustalenia faktów, niezależnie od domniemań obowiązujących przy dokumentach zgodnie z art. 244 i art. 245 k.p.c. Skarga kasacyjna nie może być oparta na zarzutach naruszenia przepisów postępowania, które dotyczą wyłącznie sposobu ustalania faktów lub oceny dowodów, a nie naruszenia prawa materialnego.
data dodania: 05.12.2023
W postępowaniu apelacyjnym istotnym celem jest ponowne i wszechstronne merytoryczne rozpoznanie sprawy oraz możliwość dokonywania własnych ustaleń faktycznych przez sąd drugiej instancji, co wymaga uwzględnienia istotnych argumentów stron i przeprowadzenia niezbędnych dowodów.
data dodania: 20.03.2024
data dodania: 26.09.2023
Niewydanie przez organ rentowy decyzji nastąpiło z rażącym naruszeniem prawa, o którym mowa w art. 47714 § 3 zdanie drugie k.p.c., wymaga uprzedniego ustalenia, że zaniechanie ze strony organu rentowego stanowiło konsekwencję oczywistego uchybienia przepisom procedury administracyjnej
data dodania: 29.11.2023
Naruszenie przez sąd drugiej instancji zasad sporządzania uzasadnienia orzeczenia może stanowić usprawiedliwioną podstawę kasacyjną tylko w sytuacji, gdy zaskarżone orzeczenie nie poddaje się kontroli kasacyjnej z powodu niewystarczającego lub błędnego ustalenia podstawy faktycznej rozstrzygnięcia.
data dodania: 22.08.2023
Skarga kasacyjna nie może być oparta na zarzutach naruszenia przepisów prawa materialnego, jeśli strona skarżąca nie udowodniła, że przeciwnik nie wywiązał się z obowiązków wynikających z umowy i tym samym nie zasługuje na realizację roszczeń windykacyjnych, nawet jeśli istnieje uprawnienie do przeniesienia własności, co stanowi podstawę prawa obligacyjnego, a nie rzeczowego.
data dodania: 02.01.2024
Bezwzględnym wymaganiem jest, aby zakres zaskarżenia i wniosek o uchylenie lub o uchylenie i zmianę orzeczenia były ze sobą ściśle skorelowane, zaś brak tej korelacji skutkuje odrzuceniem skargi kasacyjnej.
data dodania: 16.09.2024
data dodania: 11.12.2023
Decyzje dotyczące przyznawania środków finansowych rodzinom zastępczym na podstawie art. 83 ust. 2 i ust. 3a ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wymagają nie tylko oceny zgodności z prawem materialnym, ale także uwzględnienia zasad słusznego interesu obywateli i interesu społecznego, z uwagi na specyfikę świadczeń rodzin zastępczych.
data dodania: 22.08.2023
Nieprawidłowości w procesie powoływania sędziów, o ile nawet by miały miejsce, nie mają wpływu na merytoryczną ocenę sprawy dotyczącej prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy wynikającej z wypadku przy pracy.
data dodania: 03.10.2023
Odmowa ustanowienia pełnomocnika z urzędu dla strony, nawet w przypadku niepełnej znajomości języka polskiego, nie zawsze uzasadnia konieczność uwzględnienia wniosku o ustanowienie pełnomocnika, jeśli strona jest zdolna do skutecznej obrony swoich praw za pomocą tłumacza, co podkreśla istnienie prawa do korzystania z pomocy tłumacza w procesie.
data dodania: 01.12.2023
Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego stwierdzające w sentencji niezgodność z Konstytucją RP określonej wykładni aktu normatywnego, które nie powodują utraty mocy obowiązującej przepisu, nie stanowią podstawy do wznowienia postępowania na podstawie art. 401(1) k.p.c.
data dodania: 03.10.2023
Uchylenie przez sąd pierwszej instancji zaskarżonej decyzji organu rentowego oraz przekazanie sprawy temu organowi do ponownego rozpoznania na podstawie art. 47714 § 21 k.p.c. następuje wyrokiem.
data dodania: 03.10.2023
Umowa pożyczki w sensie art. 720 § 1 k.c. nie wymaga niezbędnie przeniesienia własności przedmiotu pożyczki, lecz zapewnienia pożyczkobiorcy możliwości swobodnego dysponowania tym przedmiotem, co może być osiągnięte na różne sposoby.
data dodania: 01.08.2023
Wygaśnięcie pełnomocnictwa procesowego udzielonego samodzielnie przez stronę nie powoduje wygaśnięcia dalszego pełnomocnictwa procesowego udzielonego w imieniu strony adwokatowi lub radcy prawnemu na podstawie art. 91 pkt 3 k.p.c.
data dodania: 01.08.2023
Mimo wykreślenia, stosownie do art. 1003 § 2 w związku z art. 1000 k.p.c., hipoteki obciążającej nieruchomość będącą przedmiotem egzekucji wierzyciel hipoteczny – w celu wykazania przesłanek, od których zależy jego udział w planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji (art.
data dodania: 29.08.2023
Pojęcie nierozpoznania istoty sprawy interpretowane jest jako wadliwość rozstrzygnięcia, polegająca na wydaniu przez sąd pierwszej instancji orzeczenia, które nie odnosi się do tego, co było przedmiotem sprawy, bądź zaniechaniu zbadania przez ten sąd materialnej podstawy żądania albo merytorycznych
data dodania: 18.07.2023
W sprawach dotyczących funkcjonariuszy służb państwowych, takich jak Służba Więzienna, stroną pozwaną powinien być Skarb Państwa reprezentowany przez właściwą jednostkę organizacyjną, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie.
data dodania: 29.08.2023
W obowiązującym modelu apelacji pełnej rola sądu drugiej instancji nie ogranicza się jedynie do samego aktu kontroli zaskarżonego rozstrzygnięcia, ale obejmuje także powinność merytorycznego rozpoznania sprawy.
data dodania: 19.12.2023
Odtworzenie aktu własności ziemi, w przypadku jego zagubienia lub zniszczenia, nie jest możliwe w drodze postępowania administracyjnego, a powinno przebiegać w toku postępowania cywilnego, z uwagi na cywilnoprawny charakter prawa regulowanego w takim akcie.