data dodania: 13.09.2024
Art. 15c ust. 3 oraz art. 22a ust. 3 ustawy zaopatrzeniowej są sprzeczne z Konstytucją RP, ponieważ obniżają wysokość świadczeń funkcjonariuszy pełniących służbę po 1990 r., co narusza zasady równości, ochrony praw majątkowych oraz zabezpieczenia społecznego, przez co sądy powszechne są zobowiązane do niezastosowania tych przepisów.
data dodania: 30.07.2024
Przepis art. 15c ust. 3 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy nie powinien być stosowany do osób, które mimo okresowej służby na rzecz totalitarnego państwa, znaczącą część swojego okresu zatrudnienia przepracowały w ramach demokratycznych struktur państwowych, gwarantując im w ten sposób ochronę konstytucyjnie chronionych praw do emerytury.
data dodania: 29.09.2024
Klauzula umowy kredytowej pozwalająca bankowi na jednostronne ustalanie kursów walut stanowi klauzulę abuzywną, gdyż kształtuje prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy.
data dodania: 29.09.2024
Sprzedawca może dokonać sprzedaży rzeczy na rachunek kupującego na podstawie art. 551 § 2 k.c., w przypadku rzeczy oznaczonych co do gatunku, pod warunkiem uprzedniego wyznaczenia dodatkowego terminu do odbioru rzeczy, chyba że wyznaczenie takiego terminu nie jest możliwe albo rzecz jest narażona na zepsucie, albo z innych względów groziłaby szkoda.
data dodania: 13.09.2024
W postępowaniu egzekucyjnym z nieruchomości, wierzyciel hipoteczny, który chce zaliczyć swoją wierzytelność na poczet ceny nabycia, musi legitymować się tytułem wykonawczym stwierdzającym tę wierzytelność, nawet jeśli wierzytelność ta była wcześniejsza wpisana do księgi wieczystej jako zabezpieczenie hipoteczne.
data dodania: 02.08.2024
Pracownikom przysługuje prawo do odprawy w przypadku rozwiązania umowy o zarządzanie z powodu odwołania z funkcji członka zarządu, jeżeli umowa wyraźnie rozróżnia rozwiązanie umowy od jej wypowiedzenia, a przyczyną rozwiązania nie jest naruszenie podstawowych obowiązków przez zarządzającego.
data dodania: 13.09.2024
Brak zawiadomienia strony o ostatnim posiedzeniu sądu nie skutkuje automatycznym uznaniem postępowania za nieważne, jeżeli strona nie wykaże, że pozbawiło to ją możliwości obrony swoich praw na tym posiedzeniu (art. 379 k.p.c.).
data dodania: 13.09.2024
Pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego, takie jak piwnica, nie musi znajdować się w tym samym budynku co mieszkanie w przypadku nieruchomości wielobudynkowej, natomiast powinno być faktycznie użytkowane przez lokatora, aby zachować status pomieszczenia przynależnego zgodnie z art.
data dodania: 13.09.2024
Art. 75c Prawa bankowego zobowiązuje bank do wezwania kredytobiorców do spłaty zaległych rat i poinformowania ich o możliwości restrukturyzacji zadłużenia przed wypowiedzeniem kredytu. Brak takiego wezwania skutkuje uznaniem wypowiedzenia kredytu za nieskuteczne, niezależnie od okoliczności i dowodów przedstawionych przez bank w późniejszym postępowaniu.
data dodania: 13.09.2024
Umowa, w ramach której świadczenie główne polega na odpłatnym oddaniu nieruchomości do czasowego korzystania, stanowi 'dostawę towarów' lub 'świadczenie usług' w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz dyrektywy UE 2011/7.
data dodania: 13.09.2024
Art. 6471 § 5 Kodeksu cywilnego znajduje zastosowanie do umów o podwykonawstwo niezależnie od kwalifikacji prawnej umowy z podwykonawcą (umowa o roboty budowlane czy umowa o dzieło), jeżeli roboty budowlane stanowią część obiektu będącego przedmiotem świadczenia wykonawcy podstawowego.
data dodania: 02.08.2024
Klauzule indeksacyjne przyznające jednej ze stron umowy kredytu uprawnienie do samodzielnego decydowania o kursach waluty indeksowanej mają charakter abuzywny, a ich nieważność skutkuje niemożliwością utrzymania umowy kredytowej zawierającej takie postanowienia.
data dodania: 02.08.2024
Dla zaistnienia umowy przedwstępnej konieczne jest złożenie przez strony precyzyjnych i stanowczych oświadczeń woli, które będą skutkowały ustaleniem istotnych warunków umowy końcowej. Samo prowadzenie negocjacji i sporządzenie operatu szacunkowego nie oznacza jeszcze zawarcia takiej umowy.
data dodania: 02.08.2024
Zgodnie z art. 379 pkt 2 k.p.c., nieważność postępowania zachodzi, gdy pełnomocnik strony nie był należycie umocowany. Brak pełnomocnictwa do działania w imieniu pozwanej strony w postępowaniu przed sądem drugiej instancji skutkuje nieważnością postępowania.
data dodania: 02.08.2024
Umowa kredytu zawarta na podstawie fałszywych dokumentów, z zamiarem wyprowadzenia środków w celach przestępczych, jest pozorna i nieważna na podstawie art. 83 § 1 k.c., co uniemożliwia skuteczne ustanowienie hipoteki jako prawa akcesoryjnego zabezpieczającego taką wierzytelność.
data dodania: 02.08.2024
Postanowienia umowy kredytowej, które przyznają bankowi nieograniczoną możliwość jednostronnego ustalania kursu waluty do przeliczania kwoty kredytu i spłat rat przez kredytobiorców, są sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają interesy konsumentów.
data dodania: 13.09.2024
W przypadku oszustwa co do istotnych cech przedmiotu sprzedaży, nabywca ma prawo uchylić się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu, nawet jeśli wady produktu ujawniają się po upływie terminu do dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi, przy czym musi to uczynić w ustawowym terminie.
data dodania: 23.09.2024
data dodania: 13.09.2024
Postanowienia umowne uprawniające bank do jednostronnego ustalania kursów walut, które nie przewidują jednoznacznych i obiektywnych kryteriów ustalania tych kursów, są nietransparentne i mogą być uznane za mające charakter klauzul niedozwolonych, rażąco naruszających interesy konsumenta.
data dodania: 13.09.2024
Przedsiębiorstwo odpowiada na zasadzie ryzyka za szkody wyrządzone w ruchu jego urządzeń, nawet jeśli naprawy i konserwacje ponosi najemca, pod warunkiem, że umowa najmu wyraźnie przeznacza te obowiązki na najemcę.
data dodania: 02.08.2024
Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z cudzej rzeczy, zgodnie z art. 224 § 2 k.c. w zw. z art. 225 k.c., należy się właścicielowi rzeczy wobec jej posiadacza, nawet jeśli posiadacz nie uzyskał korzyści z jej posiadania i niezależnie od poniesienia przez właściciela rzeczywistego uszczerbku.
data dodania: 13.09.2024
Ogłoszenie upadłości dłużnika nie powoduje utraty przez wierzyciela legitymacji do wytoczenia powództwa o uznanie czynności prawnej dłużnika za bezskuteczną. Przedmiot czynności fraudacyjnej nie wchodzi do masy upadłości przed ewentualnym uznaniem tej czynności za bezskuteczną wobec masy.
data dodania: 02.08.2024
Dla stwierdzenia nienależności świadczenia z ubezpieczeń społecznych kluczowe jest zbadanie stanu świadomości pobierającego w momencie wypłaty świadczenia, a nie w okresie późniejszym.
data dodania: 02.08.2024
Czynności pomocnicze wykonywane przez górnika mające charakter incydentalny mogą być zaliczane do pracy górniczej w wymiarze półtorakrotnym, jeżeli stanowią integralną część pracy bezpośredniej w przodku.
data dodania: 13.09.2024
Osoba, która kontynuuje działalność gospodarczą po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, traci prawo do zasiłku chorobowego tylko za okres, w którym faktycznie ta działalność była kontynuowana, a nie za cały okres następujący po ustaniu ubezpieczenia.