data dodania: 19.01.2015
data dodania: 19.01.2015
Jednym z podstawowych sposobów rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych jest kompensata niedoborów z nadwyżkami. Zasada dokonywania kompensat nie wynika z żadnych przepisów prawnych, lecz została wypracowana w praktyce przez jednostki jako sposób rozliczania niedoborów niezawinionych, tzn.
data dodania: 16.01.2015
W poprzednim numerze BGK opisaliśmy, czym należy się kierować przy ustalaniu zasad wyceny składników aktywów i pasywów w polityce rachunkowości. W tym numerze przedstawiamy, jak należy ująć zasady dotyczące rozliczeń międzyokresowych, ustalania różnic kursowych oraz jak dokonać wyboru ewidencji kosztów.
data dodania: 16.01.2015
Podatnik, za zgodą wierzyciela, w zamian za spłatę pożyczki, przenosi własność rzeczy ruchomej - maszyny produkcyjnej. Jak ustalić wartość początkową tej maszyny potrzebną do jej amortyzacji?
data dodania: 29.12.2014
Pracuję w spółce z o.o. i co roku mam ten sam dylemat - jak przeprowadzić inwentaryzację paliwa w samochodach (bakach)? Chcę zaznaczyć, że paliwo księgowane jest w momencie zakupu bezpośrednio w koszty.
data dodania: 29.12.2014
Zarząd spółki z o.o. podjął w listopadzie uchwałę o wypłacie dla wspólników (osoby fizyczne) zaliczki na poczet dywidendy za rok 2014. Czy od wypłaconej zaliczki na poczet dywidendy należy pobrać zryczałtowany podatek?
data dodania: 29.12.2014
Prowadzimy różne rodzaje działalności gospodarczej. W każdej z nich są odrębne magazyny, gdzie obowiązuje zasada rozchodu towarów (według metody FIFO). Od 1 stycznia 2015 r. jesteśmy zmuszeni w jednym z rodzajów działalności wprowadzić nowy system informatyczny, w którym wycena rozchodu towarów jest tylko według cen średnich ważonych.
data dodania: 29.12.2014
Czy mała spółka akcyjna, podejmując decyzję o stosowaniu uproszczeń dotyczących rocznych sprawozdań finansowych przewidzianych dla jednostek mikro, może nie poddawać tego sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta?