data dodania: 10.02.2016
Wynik finansowy netto za rok obrotowy jest ewidencjonowany na koncie "Wynik finansowy". Zysk netto osiągnięty za rok obrotowy lub powstała strata pozostają na koncie "Wynik finansowy" do momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego i podjęcia przez zgromadzenie wspólników uchwały o jego podziale lub pokryciu straty.
data dodania: 10.02.2016
Utworzony w jednostce gospodarczej kapitał zapasowy stanowi dodatkowe, własne źródło finansowania składników aktywów. Dzięki przeznaczeniu zysku na kapitał zapasowy w jednostce pozostaje wypracowany przez nią zysk.
data dodania: 09.02.2016
Od 1 stycznia 2016 r. został zlikwidowany obowiązek wyodrębniania w księgach rachunkowych oraz prezentowania w rachunku zysków i strat informacji dotyczących strat i zysków nadzwyczajnych. Oznacza to z jednej strony konieczność wprowadzenia zmian w ewidencji księgowej dotyczącej zdarzeń o charakterze
data dodania: 19.01.2016
Podatkowo koszty należy kwalifikować jako bezpośrednio albo pośrednio związane z przychodami danego roku. Zaliczenie kosztu do jednego z tych dwóch rodzajów decyduje o momencie zaliczenia ich do kosztów podatkowych. Ma to szczególnie istotne znaczenie na przełomie lat podatkowych.
data dodania: 19.01.2016
Komitet Standardów Rachunkowości na posiedzeniu 8 grudnia 2015 r. podjął uchwałę przyjmującą nowelizację stanowiska Komitetu w sprawie księgowego ujęcia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Zmiany są wynikiem przyjęcia nowej ustawy z 12 czerwca 2015 r.
data dodania: 19.01.2016
Do stosowania zapisów ustawy o rachunkowości zobowiązane są m.in. spółki kapitałowe, tj. spółki z o.o., spółki akcyjne. Spółki kapitałowe mogą wyodrębnić organizacyjnie w swojej strukturze oddziały (zakłady), które nie posiadają osobowości prawnej i: ● samodzielnie sporządzają sprawozdanie finansowe - są to oddziały samobilansujące,
data dodania: 23.12.2015
data dodania: 14.12.2015
InviPay, w przypadkach określonych w regulaminie rozliczeniowym, ma możliwość zwrotu nabytej transakcji do sprzedawcy, jeżeli odbiorca nie rozliczy jej całkowicie w systemie inviPay. W szczególności ma to zastosowanie w razie sporów między stronami transakcji oraz braku rozliczenia się odbiorcy z systemem inviPay w określonym czasie (przy założeniu nieskorzystania przez sprzedawcę z opcji braku ryzyka zapłaty).
data dodania: 14.12.2015
Celem badania sprawozdania finansowego jest wydanie przez biegłego rewidenta opinii, że sprawozdanie jest sporządzone prawidłowo oraz rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową jednostki.
data dodania: 14.12.2015
Stanowisko wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów i będzie miało zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2016 r., z możliwością jego wcześniejszego zastosowania.
data dodania: 14.12.2015
data dodania: 14.12.2015
data dodania: 18.11.2015
Obsługa księgowa firmy może być realizowana przez wewnętrzną jednostkę rachunkową/księgową (tj. poprzez zatrudnienie księgowej na etacie w firmie). Firma może też skorzystać z usług firmy zewnętrznej, zawierając w tym zakresie stosowną umowę z tzw.
data dodania: 18.11.2015
InviPay to całkiem nowa metoda płatności, która cieszy się coraz większą popularnością wśród firm. Pozwala firmie wystawiającej faktury sprzedaży na otrzymywanie zapłaty za te faktury natychmiast po dostawie towaru/usługi do odbiorcy, z drugiej zaś strony na wydłużanie terminów płatności tych faktur przez odbiorcę.
data dodania: 18.11.2015
W celu sprawnego i bezpiecznego obrotu dokumentami jednostka gospodarcza powinna posiadać instrukcję obiegu i kontroli dokumentów, w której zawarte są informacje m.in. na temat osób przeprowadzających kontrolę formalną, merytoryczną i rachunkową dokumentów.
data dodania: 18.11.2015
Kontrola dokumentów księgowych to sprawdzanie ich poprawności pod względem formalnym, merytorycznym i rachunkowym. Dokument, który pozytywnie przeszedł kontrolę, nabiera charakteru dowodu księgowego i może być ujęty w księgach rachunkowych.
data dodania: 18.11.2015
W związku ze zbliżającym się tzw. wstępnym zamknięciem ksiąg rachunkowych, tj. na dzień kończący rok obrotowy, nie później niż w ciągu trzech miesięcy od tego dnia, należy przeanalizować, czy księgi rachunkowe są uznawane za rzetelne, bezbłędne, sprawdzalne i prowadzone na bieżąco.
data dodania: 18.11.2015
Faktoring to coraz częściej wykorzystywany sposób finansowania działalności firm. Polega na wykupieniu przez wyspecjalizowaną firmę (faktora) nieprzeterminowanych wierzytelności z odroczonym terminem płatności od wystawcy faktury (faktoranta).
data dodania: 19.10.2015
Obowiązek ustalania podatku odroczonego mają jednostki podlegające badaniu przez biegłego rewidenta. Niemniej jednak tworzenia aktywów lub pasywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego zaleca się wszystkim jednostkom. Zapewnia to bowiem współmierność przychodów i kosztów oraz podatku dochodowego.
data dodania: 19.10.2015
Ewidencja materiałów w jednostkach produkcyjnych jest jedną z najistotniejszych czynności. Jej poprawność i precyzyjność mogą przesądzić o prawidłowości kalkulacji kosztu wytworzenia. Przepisy ustawy o rachunkowości dają jednostkom wybór w zakresie ewidencji materiałów.
data dodania: 19.10.2015
Większość małych podmiotów gospodarczych prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Jeżeli jednak ich obroty w danym roku przekroczą limit 1 200 000 euro w przeliczeniu na PLN, wtedy mają obowiązek przejść od następnego roku obrotowego na księgi rachunkowe.
data dodania: 19.10.2015
Często pojawia się pytanie, jak ująć kontrakty forward w księgach rachunkowych. Ujmowanie w księgach rachunkowych tych umów zależy od tego, czy jednostka podlega badaniu przez biegłego rewidenta, czy też nie.
data dodania: 19.10.2015
Finansowe skutki zdarzeń trudnych do przewidzenia oraz zdarzeń niezwiązanych z ryzykiem prowadzenia działalności przez jednostkę zalicza się odpowiednio do zysków lub strat nadzwyczajnych.
data dodania: 19.10.2015
Jednostka może określić w dokumentacji opisującej przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, w odniesieniu do składników majątku, których jednostkowa wartość nie przekracza 3500 zł, rozwiązania, jakie można stosować dla celów podatkowych.
data dodania: 14.10.2015
Wierzyciele mogą rozliczać wierzytelności nieściągalne w kosztach uzyskania przychodów oraz korygować podstawę opodatkowania VAT i podatek należny. W tym celu muszą spełnić warunki określone przepisami.