data dodania: 26.07.2024
data dodania: 26.07.2024
data dodania: 23.07.2024
data dodania: 18.07.2024
Stwierdzenie nieważności aktu prawa miejscowego nie powoduje automatycznego stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnych wydanych na jego podstawie; decyzje te podlegają wzruszeniu w trybie określonym w postępowaniu administracyjnym.
data dodania: 18.07.2024
Stwierdzenie nieważności aktu prawa miejscowego przez sąd administracyjny nie powoduje automatycznego stwierdzenia nieważności rozstrzygnięć indywidualnych wydanych na jego podstawie; takie rozstrzygnięcia podlegają wzruszeniu w trybie określonym w postępowaniu administracyjnym lub szczególnym.
data dodania: 18.07.2024
Stwierdzenie nieważności aktu prawa miejscowego przez sąd administracyjny nie skutkuje automatycznie nieważnością decyzji administracyjnych wydanych na jego podstawie; rozstrzygnięcia w sprawach indywidualnych podlegają wzruszeniu w trybie określonym w postępowaniu administracyjnym albo w postępowaniu szczególnym (art.
data dodania: 17.07.2024
data dodania: 17.07.2024
data dodania: 17.07.2024
data dodania: 21.11.2024
Stwierdzenie nieważności aktu prawa miejscowego przez sąd administracyjny nie jest równoznaczne z brakiem podstawy prawnej dla wydanych na jego podstawie indywidualnych rozstrzygnięć administracyjnych; wzruszenie takich rozstrzygnięć może nastąpić w trybie wznowienia postępowania, a nie przez stwierdzenie ich nieważności.
data dodania: 22.08.2024
data dodania: 22.08.2024
Stwierdzenie nieważności aktu prawa miejscowego nie pociąga za sobą automatycznej nieważności rozstrzygnięć administracyjnych wydanych na jego podstawie, wymaga to uruchomienia odpowiedniego trybu wzruszenia tych rozstrzygnięć. Teza od Redakcji
data dodania: 22.08.2024
Stwierdzenie nieważności przez sąd administracyjny aktu prawa miejscowego nie skutkuje automatycznym stwierdzeniem nieważności rozstrzygnięcia administracyjnego wydanego na jego podstawie; wymaga to odrębnego badania wpływu nieważności aktu normatywnego na wydane rozstrzygnięcia, z uwzględnieniem zasady stabilności obrotu prawnego oraz ochrony praw nabytych.
data dodania: 22.08.2024
Stwierdzenie nieważności aktu prawa miejscowego, stanowiącego podstawę prawną dla rozstrzygnięcia administracyjnego, nie prowadzi automatycznie do nieważności tego rozstrzygnięcia; wymaga to indywidualnego rozpatrzenia jego wpływu na dane rozstrzygnięcie oraz uwzględnienia zasad stabilności obrotu prawnego i ochrony praw nabytych.
data dodania: 22.08.2024
Stwierdzenie nieważności aktu prawa miejscowego nie wywołuje automatycznie nieważności decyzji administracyjnych wydanych na jego podstawie. Tego rodzaju rozstrzygnięcia administracyjne podlegają wzruszeniu w trybie określonym w postępowaniu administracyjnym lub postępowaniu szczególnym zgodnie z art.
data dodania: 22.08.2024
Stwierdzenie nieważności uchwał organów samorządowych nie skutkuje automatycznie nieważnością rozstrzygnięć administracyjnych wydanych na ich podstawie; wymaga to uruchomienia odpowiedniego trybu wzruszenia takich rozstrzygnięć. Teza od Redakcji
data dodania: 22.08.2024
Stwierdzenie nieważności aktu prawa miejscowego przez sąd administracyjny nie powoduje automatycznie nieważności indywidualnych decyzji administracyjnych wydanych na jego podstawie; konieczne jest uruchomienie odpowiednich trybów wzruszenia tych decyzji, zgodnie z art. 147 § 2 p.p.s.a.
data dodania: 10.09.2024
data dodania: 30.09.2024
Przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego zależy od rzeczywistego braku zatrudnienia spowodowanego rezygnacją lub niepodejmowaniem pracy zarobkowej, co wymaga szczegółowego ustalenia, czy zakres opieki nad osobą niepełnosprawną wyklucza możliwość podjęcia stałego zatrudnienia (art.
data dodania: 30.09.2024
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko tym opiekunom osoby niepełnosprawnej, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny, co wyklucza rodziny zastępcze niespokrewnione, które nie mają obowiązku alimentacyjnego.
data dodania: 30.09.2024
Z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych nie wynika, aby przeszkodą do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego była okoliczność istnienia, oprócz wnioskodawcy, rodzeństwa należącego do pierwszej grupy zobowiązanych alimentacyjnie i uprawnionych do złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.
data dodania: 30.09.2024
Zakres sprawowanej opieki nad osobą niepełnosprawną powinien być adekwatny do jej potrzeb i może wykluczać możliwość podjęcia pracy zarobkowej przez opiekuna. Fakt posiadania rodzeństwa zobowiązanego do alimentacji względem osoby niepełnosprawnej nie stanowi negatywnej przesłanki przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, jeśli rzeczywisty opiekun faktycznie sprawuje pełną opiekę.
data dodania: 30.09.2024
Związek między rezygnacją lub niepodejmowaniem zatrudnienia, a sprawowaną opieką nad osobą niepełnosprawną musi być bezpośredni i ścisły oraz stanowić przeszkodę do wykonywania pracy zawodowej, co może uzasadniać prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. (art. 17 ust. 1 u.ś.r.) Teza od Redakcji
data dodania: 30.09.2024
Zawieszenie prawa do emerytury eliminuje negatywną przesłankę określoną w art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a u.ś.r., co pozwala na przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego osobie, która ma ustalone prawo do emerytury. Teza od Redakcji
data dodania: 30.09.2024
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje wyłącznie osobom obciążonym obowiązkiem alimentacyjnym wobec osoby niepełnosprawnej, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (NSA 2024).