data dodania: 12.07.2024
Art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, uznany za niekonstytucyjny w zakresie uzależniającym prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od wieku powstania niepełnosprawności, nie może stanowić podstawy odmowy przyznania tego świadczenia.
data dodania: 12.09.2024
Emeryt lub rencista jest zobowiązany zwrócić nienależnie pobrane świadczenia, jeśli osiąga przychody wykraczające poza dopuszczalne limity, nawet jeśli nie był świadomy skutków finansowych swoich przychodów, o ile był należycie pouczony o konsekwencjach przekroczenia tych limitów.
data dodania: 05.07.2024
Wznowienie postępowania w sprawie emerytalnej na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego wyłącznie wysokości świadczenia nie uprawnia do cofnięcia pierwotnego wniosku o emeryturę zgodnie z art. 116 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
data dodania: 19.09.2024
Świadczenie pielęgnacyjne nie może być przyznane osobie, która ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, nawet jeśli osoba ta złożyła wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego - warunkiem koniecznym jest uprzednie wygaśnięcie lub uchylenie prawa do zasiłku opiekuńczego.
data dodania: 30.08.2024
Opieka naprzemienna nad dzieckiem musi wynikać bezpośrednio z orzeczenia sądu powszechnego; organy administracji publicznej nie mają uprawnienia do samodzielnego ustalania takiej formy opieki na podstawie wywiadów środowiskowych. Teza od Redakcji
data dodania: 05.07.2024
Odpłatne wykonywanie pracy zarobkowej podczas zwolnienia lekarskiego, nawet jeśli polega na udzielaniu pomocy lekarskiej, skutkuje utratą prawa do zasiłku chorobowego, niezależnie od misji społecznej zawodu lekarza.
data dodania: 05.07.2024
Zasiłek chorobowy nie przysługuje z tytułu niezdolności do pracy, która powstała w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu, jeśli osoba po ustaniu tego tytułu kontynuuje działalność stanowiącą nowy tytuł do ubezpieczenia chorobowego.
data dodania: 05.07.2024
Mechanizm 'wyzerowania lat służby', przewidziany w art. 15c ust. 1 ustawy zaopatrzeniowej, jest zgodny z konstytucyjnymi zasadami proporcjonalności, natomiast art. 15c ust. 3 i art. 22a naruszają konstytucyjne prawa do zabezpieczenia społecznego i ochrony praw nabytych.
data dodania: 05.07.2024
Ocena pełnienia służby na rzecz totalitarnego państwa zgodnie z art. 13b ustawy zaopatrzeniowej powinna obejmować kompleksową analizę materiału dowodowego z uwzględnieniem charakteru i miejsca wykonywanych zadań, a nie być oparta wyłącznie na formalnej przynależności do danej formacji.
data dodania: 02.08.2024
Osoba wykonująca pracę najemną w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, bez formalnego oddelegowania przez pracodawcę, podlega ustawodawstwu kraju, w którym pracę fizycznie wykonuje, co wyłącza ją spod obowiązku ubezpieczeń społecznych w Polsce, nawet jeśli umowa zlecenia została zawarta z polskim podmiotem.
data dodania: 05.07.2024
Przy ocenie, czy służba funkcjonariusza była na rzecz totalitarnego państwa, sąd musi uwzględniać nie tylko formalne ramy prawne i czasowe pełnienia służby, ale także indywidualne działania funkcjonariusza oraz ich wpływ na prawa i wolności obywatelskie; co wynika z zasady proporcjonalności i potrzeby indywidualnej oceny zgodnie z konstytucyjnymi standardami ochrony praw człowieka.
data dodania: 02.08.2024
Dla uzyskania tytułu do ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej konieczne jest jej faktyczne wykonywanie w sposób zorganizowany i ciągły, co oznacza, że prowadzenie działalności wiąże się z rzeczywistym podejmowaniem czynności zarobkowych, niezależnie od formalnego zgłoszenia do ubezpieczeń.
data dodania: 07.08.2024
data dodania: 04.06.2024
Zawieszenie prawa do pobierania emerytury na wniosek uprawnionego pozwala na uczynienie bezskuteczną negatywną przesłankę zawartą w art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych, wyłączającą nabycie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w przypadku posiadania przez osobę sprawującą
data dodania: 16.05.2024
Osoba pobierająca rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, pod warunkiem zawieszenia wypłaty swojej renty.
data dodania: 17.10.2024
data dodania: 17.10.2024
data dodania: 19.09.2024
data dodania: 04.06.2024
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie sprawującej opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, jeżeli faktycznie nie może ona podjąć zatrudnienia z powodu konieczności stałej, całodobowej opieki nad osobą niepełnosprawną, a okoliczność istnienia innych osób zobowiązanych do alimentacji nie stanowi przeszkody do przyznania tego świadczenia.
data dodania: 04.06.2024
W przypadku kiedy świadczenie pielęgnacyjne przysługujące osobie sprawującej opiekę nad członkiem rodziny jest wyższe od otrzymywanej przez nią emerytury, możliwe jest zawieszenie prawa do emerytury i uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego, co jest zgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej i równości wobec prawa.
data dodania: 04.06.2024
Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego dla osób spokrewnionych z osobą wymagającą opieki, zgodnie z art. 17 ust. 1a ustawy o świadczeniach rodzinnych, przysługuje jedynie w sytuacji, gdy współmałżonek osoby wymagającej opieki legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
data dodania: 04.06.2024
Spełnienie przesłanek do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego wynikających z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych wymaga wykazania bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego między koniecznością sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną a niemożnością podjęcia pracy zawodowej przez opiekuna.
data dodania: 04.06.2024
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie opiekującej się członkiem rodziny, gdy zakres wykonywanej przez nią opieki wymaga rezygnacji z zatrudnienia czy innej pracy zarobkowej, a ocena tej konieczności wymaga analizy całokształtu okoliczności, w tym stanu zdrowia osoby wymagającej opieki i jej faktycznej zależności od wsparcia opiekuna.
data dodania: 04.06.2024
W przypadku sprawowania stałej i długotrwałej opieki nad osobą niepełnosprawną, która uniemożliwia podjęcie przez opiekuna jakiejkolwiek pracy zarobkowej, osoba ta ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego niezależnie od potencjalnego obciążenia obowiązkiem alimentacyjnym innych członków rodziny.
data dodania: 04.06.2024
Świadczenie pielęgnacyjne, zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych, nie przysługuje osobie spokrewnionej z niepełnosprawną w pierwszym stopniu (np. córce) jeżeli współmałżonek osoby wymagającej opieki nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.