data dodania: 24.06.2024
data dodania: 24.06.2024
data dodania: 24.06.2024
data dodania: 21.08.2024
Przyznanie renty rodzinnej w drodze wyjątku jest uzasadnione jedynie w przypadku wystąpienia szczególnych, obiektywnych okoliczności, które uniemożliwiły spełnienie ustawowych warunków do przyznania świadczenia, a trudna sytuacja materialna nie jest tożsama z brakiem niezbędnych środków utrzymania.
data dodania: 30.08.2024
Przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wymaga, aby rezygnacja z zatrudnienia lub jego niepodejmowanie było bezpośrednio związane z koniecznością sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną, a ocena ta musi być dokonywana indywidualnie na czas rozpoznania wniosku, niezależnie od wcześniejszych okoliczności braku zatrudnienia.
data dodania: 30.08.2024
Rezygnacja z zatrudnienia lub jego niepodjęcie przez osobę ubiegającą się o świadczenie pielęgnacyjne jest uzasadniona, gdy stała opieka nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności stanowi przeszkodę do wykonywania pracy zarobkowej.
data dodania: 12.07.2024
Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
data dodania: 12.07.2024
Do oceny, czy podmiot ubiegający się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego nie podejmuje zatrudnienia w związku ze sprawowaną opieką, decydujący jest stan istniejący w dacie powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki, a organ nie ma prawa ustalać przyczyn braku wcześniejszego zatrudnienia osoby ubiegającej się o świadczenie pielęgnacyjne.
data dodania: 19.08.2024
W przypadku ustalania nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego, organy administracji publicznej są zobowiązane do przeprowadzenia szczegółowego postępowania dowodowego w zakresie okresów zatrudnienia i przebywania członków rodziny w państwach, w których mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
data dodania: 12.07.2024
data dodania: 26.06.2024
Świadczenie rodzinne pobrane w warunkach określonych w art. 23a ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych, które zostało uchylonej z powodu zastosowania przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, jest świadczeniem nienależnie pobranym, co zobowiązuje do jego zwrotu.
data dodania: 02.08.2024
Czynności pomocnicze wykonywane przez górnika mające charakter incydentalny mogą być zaliczane do pracy górniczej w wymiarze półtorakrotnym, jeżeli stanowią integralną część pracy bezpośredniej w przodku.
data dodania: 02.08.2024
Dla stwierdzenia nienależności świadczenia z ubezpieczeń społecznych kluczowe jest zbadanie stanu świadomości pobierającego w momencie wypłaty świadczenia, a nie w okresie późniejszym.
data dodania: 13.09.2024
Osoba, która kontynuuje działalność gospodarczą po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, traci prawo do zasiłku chorobowego tylko za okres, w którym faktycznie ta działalność była kontynuowana, a nie za cały okres następujący po ustaniu ubezpieczenia.
data dodania: 17.10.2024
data dodania: 23.09.2024
data dodania: 02.08.2024
Sąd ubezpieczeń społecznych nie jest związany treścią informacji o przebiegu służby przedstawionej przez Instytut Pamięci Narodowej i ma obowiązek oceny całego materiału dowodowego, w tym ustalenia, czy służba funkcjonariusza była pełniona na rzecz totalitarnego państwa w rozumieniu art.
data dodania: 02.08.2024
Okres zasadniczej służby wojskowej nie zwiększa ogólnego stażu ubezpieczeniowego według przelicznika art. 43 ust. 2 ustawy emerytalnej, ponieważ przepis ten dotyczy wyłącznie okresów zatrudnienia na kolei.
data dodania: 02.08.2024
Przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej nie jest wystarczające jedynie uwzględnienie okresów pracy, konieczne jest również szczegółowe określenie procentowego udziału pracy na odkrywce oraz jej charakteru, w tym zastosowanie kryterium wykonywania pracy co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy.
data dodania: 02.08.2024
Zaginięcie osoby uprawnionej do emerytury, które nie było podstawą uznania jej za zmarłą, nie uzasadnia wstrzymania wypłaty świadczeń emerytalnych, a żona zaginionego może dochodzić alimentów na podstawie art.
data dodania: 02.08.2024
Rolnik podlegający ubezpieczeniu społecznemu rolników w Polsce, który podejmuje pracę najemną w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, podlega ustawodawstwu tego państwa w zakresie zabezpieczeń społecznych, co wyklucza jednoczesne podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w Polsce, bez względu na późniejsze podjęcie pozarolniczej działalności gospodarczej.
data dodania: 05.07.2024
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej mogą stanowić zadeklarowane przez ubezpieczoną kwoty, jednak przy ustalaniu wysokości zasiłków socjalnych należy dokładnie badać, czy zadeklarowane kwoty odpowiadają przepisowym wymaganiom oraz czy uwzględniono wszelkie przerwy w ubezpieczeniu.
data dodania: 17.10.2024
Świadczenie pielęgnacyjne może zostać przyznane jedynie wtedy, gdy opieka nad osobą niepełnosprawną uniemożliwia podjęcie jakiejkolwiek pracy zarobkowej, a obowiązki związane z opieką są więcej niż typowymi czynnościami dnia codziennego wykonywanymi przez każdą osobę pracującą zawodowo.
data dodania: 14.08.2024
Zgodnie z art. 235(1) Kodeksu pracy, do uznania choroby zakaźnej (w tym COVID-19) za chorobę zawodową wystarczy wykazanie wysokiego prawdopodobieństwa związku przyczynowo-skutkowego między warunkami pracy a chorobą, bez konieczności bezspornego wykazania tego związku.
data dodania: 14.08.2024
COVID-19, choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2, może być uznana za chorobę zawodową w ramach ogólnej kategorii chorób zakaźnych lub pasożytniczych określonych w wykazie chorób zawodowych, jeśli istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zakażenie nastąpiło w środowisku pracy.