-
Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownicy za przerwy na karmienie dziecka piersią
data dodania: 04.10.2016
Nasza pracownica wystąpiła o udzielenie jej dwóch półgodzinnych przerw na karmienie dziecka piersią, przy czym chciałaby je połączyć w jedną godzinę i wcześniej kończyć pracę. Wyraziliśmy na to zgodę.
-
Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika, aby nie zostało zakwestionowane przez ZUS
data dodania: 08.09.2016
Strony samodzielnie kształtują w umowie o pracę wysokość wynagrodzenia za pracę, w zakresie przyznanej im autonomii, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy i zasadą swobody umów wynikającą z Kodeksu cywilnego.
-
Czy pracownik może ujawnić wysokość odszkodowania z umowy o zakazie konkurencji
data dodania: 01.08.2016
Z jednym z pracowników objętych klauzulą konkurencyjną po ustaniu zatrudnienia rozwiązaliśmy umowę o pracę. Z umowy o zakazie konkurencji wynika, że pracownik powinien powstrzymać się od działalności konkurencyjnej przez 2 lata w zamian za odszkodowanie w wysokości 25% otrzymywanego wynagrodzenia.
-
W jakiej wysokości wypłacać składniki wynagrodzenia w przypadku pracy na urlopie rodzicielskim
data dodania: 13.06.2016
Jedna z naszych pracownic była zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego miała prawo do dodatku za wysługę lat, dodatku funkcyjnego oraz dodatku specjalnego. W czasie urlopu macierzyńskiego wypłacaliśmy jej dodatek za wysługę lat i dodatek specjalny w pełnej wysokości.
-
Jak rozliczyć wynagrodzenie za zlecenie zawarte z innym podmiotem, lecz wykonywane na rzecz własnego pracodawcy
data dodania: 22.04.2016
Jesteśmy Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej (NZOZ). Zatrudniona u nas na etacie pielęgniarka dostarczyła nam zaświadczenie, z którego wynika, że otrzymała wynagrodzenie dla członka zespołu badawczego za badania kliniczne wykonane na podstawie umowy zlecenia, którą zawarła z inną placówką opieki zdrowotnej (szpitalem, który z nami współpracuje).
-
Do jakich danych o pracownikach może mieć dostęp komisja socjalna
data dodania: 11.04.2016
W 2016 r., po kilkuletniej przerwie, zdecydowaliśmy o tworzeniu zfśs. W komisji socjalnej zasiadają wyłącznie przedstawiciele pracowników. Niektórzy pracownicy uprawnieni do świadczeń z funduszu socjalnego przebywają na urlopach wychowawczych i macierzyńskich.
-
Jak ustalać wynagrodzenie za zwolnienie na poszukiwanie pracy
data dodania: 29.03.2016
W okresie co najmniej 2-tygodniowego wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę ma on obowiązek udzielić pracownikowi dni na poszukiwanie nowej pracy. W tym celu, na wniosek pracownika, udziela mu 2 lub 3 dni wolnych (w przypadku 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia).
-
Czy rekompensata z tytułu dobrowolnego odejścia z pracy jest przychodem ze stosunku pracy
data dodania: 27.01.2016
-
Czy trzeba dokonać korekty odpisu na zfśs za 2015 r. w przypadku niewielkiej zmiany w stanie zatrudnienia pracowników
data dodania: 14.12.2015
W 2015 r. tworzyliśmy zfśs. Stan zatrudnienia w naszej firmie w ciągu tego roku niewiele się zmienił. Zarówno 1 stycznia, jak i 31 grudnia 2015 r. będziemy mieć praktycznie tę samą liczbę pracowników na etatach. Czy nadal musimy korygować odpis?
-
Do jakiej rekompensaty ma prawo pracownik wezwany przez sąd w charakterze świadka
data dodania: 02.11.2015
Jednego z naszych pracowników zwolniliśmy z dnia pracy na czas niezbędny do złożenia w sądzie zeznań. Oczekiwaliśmy, że pracownik jeszcze wróci do pracy. Jednak tego dnia nie pojawił się już w pracy, ponieważ po złożeniu zeznań musiał, na żądanie pełnomocnika procesowego, złożyć dodatkowo zeznania uzupełniające i skonfrontować je z innymi świadkami.
-
Kiedy pracodawca może obniżyć wynagrodzenie pracownika, a kiedy ma prawo pociągnąć go do odpowiedzialności materialnej
data dodania: 16.10.2015
Jeden z naszych pracowników z własnej winy wykonał wadliwie partię produktów. Usuwanie wad wiązało się z dużym nakładem pracy i czasu, w związku z czym opóźniła się dostawa niewadliwych produktów do naszego kontrahenta.
-
Czy pracownikom można sfinansować z zfśs szczepienia przeciw grypie
data dodania: 16.10.2015
W październiku 2015 r. chcielibyśmy sfinansować pracownikom szczepienia przeciw grypie. Czy możemy przeznaczyć na ten cel środki z zfśs?
-
Czy można żądać od pracownika zapłaty kary pieniężnej
data dodania: 01.10.2015
Jeden z naszych pracowników w sierpniu 2015 r. nie stawiał się w pracy przez 2 tygodnie. W związku z tym nałożyliśmy na niego karę pieniężną, a następnie w tym samym miesiącu rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia.
-
Czy pracownik skierowany na kurs podnoszący kwalifikacje zawodowe osiąga przychód ze stosunku pracy
data dodania: 14.09.2015
-
Czy można skorygować przeciętne zatrudnienie przy ustalaniu wysokości II raty odpisu na zfśs w 2015 r.
data dodania: 11.09.2015
Jesteśmy spółką obowiązkowo tworzącą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2015 r. Pierwszą ratę odpisów podstawowych przekazaliśmy na rachunek funduszu w maju. Czy możemy dokonać korekty odpisu na etapie ustalania wysokości II raty we wrześniu, czy musimy poczekać z tym do końca roku?
-
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników - jakie obowiązki ma pracodawca
data dodania: 11.09.2015
Pracodawca ma obowiązek ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Nie oznacza to jednak konieczności finansowania przez zatrudniającego kursów, szkoleń czy innej formy edukacji. Decyzja pracodawcy w tym zakresie jest bowiem uznaniowa.
-
Kiedy pracodawca może żądać od pracownika oświadczenia o powstrzymaniu się od działalności konkurencyjnej
data dodania: 31.08.2015
Zamierzamy wypłacać jednemu z naszych pracowników ustalone w miesięcznych ratach odszkodowanie za powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej po ustaniu zatrudnienia. Pracownik podjął pracę u innego pracodawcy i twierdzi, że nie jest to firma konkurencyjna.
-
Jak ustalać prawo do odpraw dla pracowników i ich wysokość - 4 pytania z praktyki
data dodania: 12.08.2015
W związku z rozwiązaniem stosunku pracy w określonym trybie lub jego wygaśnięciem pracownicy nabywają prawo do odprawy. Zarówno sposób ustalenia jej wysokości, jak i termin wypłaty wynikają wprost z przepisów prawa pracy.
-
Czy profilaktyczne badania lekarskie pracowników i zleceniobiorców stanowią podstawę wymiaru składek
data dodania: 11.08.2015
Poniesione przez pracodawcę koszty profilaktycznych badań lekarskich z zakresu medycyny pracy wynikają z jego obowiązków i nie stanowią dla pracownika podstawy wymiaru składek ZUS. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zleceniobiorców.
-
Czy dofinansowanie do wypoczynku wypłacone po ustaniu stosunku pracy korzysta ze zwolnienia z pdof
data dodania: 03.08.2015
-
Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za pranie, aby nie został zakwestionowany przez organy kontroli
data dodania: 29.06.2015
Zatrudniamy 50 mechaników na podstawie umowy o pracę. Zapewniamy im odzież ochronną i inne środki ochrony osobistej. Dotychczas pranie odzieży ochronnej powierzaliśmy pralni. Obecnie koszt prania w pralni jest dla nas zbyt wysoki.
-
Jakie wynagrodzenie należy wypłacić pracownikowi przywróconemu do pracy - 3 praktyczne wskazówki
data dodania: 29.06.2015
Jeżeli pracownik zostanie przywrócony do pracy prawomocnym wyrokiem (czyli takim, od którego nie przysługuje środek odwoławczy ani inny środek zaskarżenia), wówczas po jego powrocie pracodawca jest zobowiązany zapłacić mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.
-
Kiedy pracodawca naraża się na spór z pracownikiem o dyskryminację płacową
data dodania: 29.06.2015
Pracownik, występując z pozwem przeciwko pracodawcy o dyskryminację płacową, powinien wykazać fakt otrzymywania niższego wynagrodzenia. Powinien także wskazać naruszoną przez zatrudniającego zasadę przyznawania wynagrodzenia chronioną przez przepisy prawa pracy, która nie może być przyczyną różnicowania pensji (np.
-
Z jakiego źródła można opłacić podatek od świadczenia na wypoczynek sfinansowanego z zfśs
data dodania: 29.06.2015
W lipcu będziemy przyznawać pracownikom świadczenia pieniężne na wypoczynek z zfśs. Niektórzy z zatrudnionych będą musieli zapłacić podatek od wartości otrzymanych świadczeń (ze względu na przekroczenie rocznej kwoty 380 zł).
-
Kiedy zgłosić do ubezpieczeń pracownika młodocianego, który ukończył 18 lat przed zakończeniem nauki zawodu, jeśli zostanie zatrudniony na etat
data dodania: 19.06.2015
Zatrudniamy pracownika młodocianego w celu przygotowania zawodowego, który 22 czerwca 2015 r. ukończy 18. rok życia. Zakończenie okresu nauki zawodu tego pracownika przypada na 26 czerwca 2015 r. Jeżeli planujemy jego dalsze zatrudnienie, od kiedy należy go wyrejestrować z ZUS jako młodocianego i zarejestrować ponownie jako zwykłego pracownika?