-
Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za pranie, aby nie został zakwestionowany przez organy kontroli
data dodania: 29.06.2015
Zatrudniamy 50 mechaników na podstawie umowy o pracę. Zapewniamy im odzież ochronną i inne środki ochrony osobistej. Dotychczas pranie odzieży ochronnej powierzaliśmy pralni. Obecnie koszt prania w pralni jest dla nas zbyt wysoki.
-
Jakie wynagrodzenie należy wypłacić pracownikowi przywróconemu do pracy - 3 praktyczne wskazówki
data dodania: 29.06.2015
Jeżeli pracownik zostanie przywrócony do pracy prawomocnym wyrokiem (czyli takim, od którego nie przysługuje środek odwoławczy ani inny środek zaskarżenia), wówczas po jego powrocie pracodawca jest zobowiązany zapłacić mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.
-
Kiedy pracodawca naraża się na spór z pracownikiem o dyskryminację płacową
data dodania: 29.06.2015
Pracownik, występując z pozwem przeciwko pracodawcy o dyskryminację płacową, powinien wykazać fakt otrzymywania niższego wynagrodzenia. Powinien także wskazać naruszoną przez zatrudniającego zasadę przyznawania wynagrodzenia chronioną przez przepisy prawa pracy, która nie może być przyczyną różnicowania pensji (np.
-
Z jakiego źródła można opłacić podatek od świadczenia na wypoczynek sfinansowanego z zfśs
data dodania: 29.06.2015
W lipcu będziemy przyznawać pracownikom świadczenia pieniężne na wypoczynek z zfśs. Niektórzy z zatrudnionych będą musieli zapłacić podatek od wartości otrzymanych świadczeń (ze względu na przekroczenie rocznej kwoty 380 zł).
-
Kiedy zgłosić do ubezpieczeń pracownika młodocianego, który ukończył 18 lat przed zakończeniem nauki zawodu, jeśli zostanie zatrudniony na etat
data dodania: 19.06.2015
Zatrudniamy pracownika młodocianego w celu przygotowania zawodowego, który 22 czerwca 2015 r. ukończy 18. rok życia. Zakończenie okresu nauki zawodu tego pracownika przypada na 26 czerwca 2015 r. Jeżeli planujemy jego dalsze zatrudnienie, od kiedy należy go wyrejestrować z ZUS jako młodocianego i zarejestrować ponownie jako zwykłego pracownika?
-
W jakim terminie po rozliczeniu przez pracownika delegacji powinna nastąpić wypłata należności za podróż służbową
data dodania: 01.06.2015
Pracowników powracających z podróży służbowych zobowiązujemy do rozliczenia kosztów delegacji w ciągu 14 dni od jej zakończenia, zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie podróży służbowych. Czy jest to jednocześnie termin wypłaty należności przez pracodawcę?
-
Jak wypłacać odszkodowanie za zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia - 7 problemów z praktyki
data dodania: 01.06.2015
W przeciwieństwie do zakazu konkurencji obowiązującego w trakcie zatrudnienia klauzula konkurencyjna po ustaniu stosunku pracy jest umową odpłatną. W zamian za powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej pracownikowi przysługuje odszkodowanie.
-
Jakie świadczenia może sfinansować pracodawca w ramach promowania zdrowego trybu życia
data dodania: 01.06.2015
Źródłem finansowania pracownikom świadczeń związanych ze zdrowym trybem życia mogą być zarówno środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jak i środki obrotowe. Jednak przyznając środki z funduszu, pracodawca powinien zastosować kryterium socjalne.
-
Jak rozliczyć zakup i nieodpłatne przekazanie artykułów spożywczych na rzecz pracowników
data dodania: 28.05.2015
Jako pracodawca dostarczamy naszym pracownikom podczas godzin ich pracy podstawowe artykuły spożywcze, takie jak kawa, herbata, mleko, woda czy cukier. W kuchni pracowniczej dostępne są słodycze (ciastka, batoniki, wafelki), które na bieżąco mogą być przez nich spożywane.
-
Czy pracodawca musi wypłacić odprawę pośmiertną, jeżeli współfinansował składkę na ubezpieczenie na życie pracownika
data dodania: 13.05.2015
Pracownicy naszej firmy są objęci ubezpieczeniem grupowym, w tym na wypadek śmierci. Składka na to ubezpieczenie wynosi 50 zł, z czego 20 zł finansuje pracodawca. Czy w przypadku śmierci pracownika pracodawca będzie zwolniony z wypłaty odprawy pośmiertnej?
-
Czy przyznanie dzieciom z okazji Dnia Dziecka paczek o tej samej wartości z zfśs jest prawidłowe
data dodania: 13.05.2015
Dzieciom naszych pracowników zamierzamy zorganizować spotkanie z okazji Dnia Dziecka, podczas którego będą rozdawane paczki sfinansowane z zfśs. Czy w każdej sytuacji musimy zróżnicować je wartościowo?
-
Jak sporządzić rozliczenie należności za delegacje dla pracownika i zleceniobiorcy
data dodania: 29.04.2015
Pracodawca może wykazać rozliczenie należności za podróże służbowe pracowników na liście płac lub w odrębnym dokumencie. Przepisy nie nakazują bowiem sporządzania tego rozliczenia na ustalonym formularzu.
-
Jak rekompensować pracę nadliczbową korpusu służby cywilnej i urzędników państwowych
data dodania: 29.04.2015
Możliwość zlecania pracy nadliczbowej, oprócz przypadków wskazanych w Kodeksie pracy, przewidują też przepisy szczególne zawarte w pragmatykach służbowych, m.in. dotyczących pracowników służby cywilnej i urzędników państwowych.
-
Czy należy oskładkować honorarium autorskie pracownika
data dodania: 16.04.2015
Zatrudniamy pracownika na stanowisku programisty. W ramach swoich obowiązków pracownik stworzył oprogramowanie do obsługi gabinetów lekarskich. Z tego tytułu, zgodnie z umową o pracę, wypłaciliśmy mu dodatkowe wynagrodzenie. Czy w tym przypadku honorarium autorskie należy oskładkować?
-
Czy były pracownik ma prawo do premii kwartalnej, jeżeli w dniu jej wypłaty nie pozostawał w zatrudnieniu
data dodania: 18.03.2015
Pracownikom naszej firmy przysługują na podstawie umowy o pracę premie kwartalne. Wypłacamy je w ciągu 2 miesięcy od zakończenia danego kwartału. Ponadto w regulaminie premiowania jest zapis, zgodnie z którym pracownik ma prawo do tej premii, jeżeli w chwili jej wypłaty pozostawał w zatrudnieniu.
-
Jak od 1 stycznia 2015 r. stosować przepisy o ryczałcie samochodowym - odpowiedzi na najtrudniejsze pytania
data dodania: 18.03.2015
Od 1 stycznia 2015 r. obowiązują przepisy określające wysokość zryczałtowanych przychodów z tytułu nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego wykorzystywania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych.
-
Jak rozliczyć składki zleceniobiorcy, który stracił pracę u innego pracodawcy
data dodania: 17.03.2015
-
Na jaką kwotę wystawić pracownikowi fakturę za dopłatę do pakietu medycznego
data dodania: 23.02.2015
-
Kiedy możliwe jest czasowe podwyższenie wynagrodzenia pracownika
data dodania: 20.02.2015
-
Jak zaewidencjonować w pkpir wynagrodzenie pracownika
data dodania: 17.02.2015
-
Jak rozliczyć sprzedaż towarów na rzecz własnych pracowników po cenach preferencyjnych
data dodania: 27.01.2015
Prowadzimy sieć hurtowni chemii gospodarczej i kosmetyków. Jesteśmy zarejestrowanym i czynnym podatnikiem VAT. W umowach zawieranych z zatrudnianymi pracownikami gwarantujemy im możliwość zakupu towarów z naszej oferty po cenie preferencyjnej.
-
Czy można stosować 50% koszty do przychodów uzyskanych przez pracownika za stworzony projekt budowlany
data dodania: 16.01.2015
-
Czy pracodawca ma obowiązek opłacać składki od umowy zlecenia, którą pracownik wykonuje w ramach prowadzonej działalności
data dodania: 13.01.2015
Zawarliśmy umowę zlecenia ze swoim pracownikiem, który prowadzi działalność gospodarczą. Przedmiot umowy zlecenia pokrywa się z zakresem prowadzonej działalności. Czy mamy obowiązek doliczyć kwotę umowy zlecenia do wynagrodzenia z etatu i od tej sumy opłacić składki na ubezpieczenia społeczne?
-
Kiedy świadczenia na rzecz pracownika trzeba ewidencjonować na kasie rejestrującej w 2015 r.
data dodania: 23.12.2014
Podatnicy, dokonujący świadczeń na rzecz pracowników, którzy przed 1 stycznia 2015 r. nie rozpoczęli ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej, również w 2015 r. mogą korzystać ze zwolnienia. Od tej zasady istnieje kilka wyjątków.