-
Do kiedy zleceniobiorca będący tegorocznym maturzystą jest zwolniony ze składek ZUS
data dodania: 20.05.2021
-
Czy aplikant po zdaniu egzaminu adwokackiego może opłacać składki z działalności na preferencyjnych zasadach
data dodania: 27.07.2018
PROBLEM Byłem zatrudniony na podstawie umowy o pracę w kancelarii adwokackiej do końca czerwca 2018 r. W tym roku zdałem egzamin adwokacki i od 1 października 2018 r. będę współpracował z kancelarią jako adwokat w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
-
Jak rozliczyć składki z tytułu równolegle wykonywanych umów o pracę i zlecenia w miesiącu zakończenia jednej z tych umów
data dodania: 27.07.2018
PROBLEM Jeden z naszych pracowników (zatrudniony na pełny etat) ma zawartą z naszą spółką także umowę zlecenia. Wynagrodzenie jest wypłacane 10. dnia kolejnego miesiąca za poprzedni miesiąc - z tytułu zarówno umowy o pracę, jak i umowy zlecenia.
-
Z jaką datą zgłosić do ubezpieczeń zleceniobiorcę – tegorocznego absolwenta
data dodania: 06.06.2018
PROBLEM W naszej spółce zatrudniamy zleceniobiorcę będącego tegorocznym maturzystą oraz studenta, który na początek lipca 2018 r. ma wyznaczony termin obrony pracy licencjackiej. Planujemy kontynuowanie zatrudnienia cywilnoprawnego w odniesieniu do tych osób.
-
Jaki wpływ na obowiązek składkowy z drugiej umowy zlecenia ma przesunięcie wypłaty wynagrodzenia u jednego z płatników
data dodania: 17.02.2017
Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom z tytułu umowy zlecenia istotna jest m.in. wysokość przychodu osiąganego przez zleceniobiorcę w poszczególnych miesiącach kalendarzowych. Zdarza się, że osobom podlegającym obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, które realizują równolegle dwie lub więcej niż dwie umowy zlecenia, zleceniodawca wypłaci wynagrodzenie z opóźnieniem.
-
Jak oskładkować dwie umowy zlecenia, jeżeli wynagrodzenie za ich wykonanie będzie wypłacone w następnym miesiącu
data dodania: 30.01.2017
-
Czy nieodpłatna umowa zlecenia podlega oskładkowaniu
data dodania: 06.12.2016
-
Jakie składki należy zapłacić za zatrudnianego absolwenta, który nie podjął studiów
data dodania: 04.10.2016
Zatrudniamy na umowę zlecenia 19-letniego maturzystę - absolwenta liceum ogólnokształcącego, który w lipcu 2016 r. przedłożył nam zaświadczenie o przyjęciu od 1 października br. na studia. Dlatego nie zgłaszaliśmy go do ZUS i nie opłacaliśmy żadnych składek.
-
Jak oskładkować dwie umowy zlecenia wykonywane przez zleceniobiorcę u jednego płatnika
data dodania: 28.09.2016
-
Jakie składki należy opłacać za osobę, która zawarła umowę zlecenia z członkiem rodziny prowadzącym działalność gospodarczą
data dodania: 08.09.2016
Od 2010 r. prowadzę działalność gospodarczą - cukiernię i piekarnię. Od 1 października 2016 r. planuję zawarcie z żoną umowy zlecenia. Jakim ubezpieczeniom będzie podlegała żona z tytułu tej umowy?
-
Czy umowa zlecenia zawarta z osobą zatrudnioną w niepełnym wymiarze czasu pracy podlega oskładkowaniu
data dodania: 13.06.2016
Chcemy zatrudnić osobę na umowę zlecenia. Jest ona zatrudniona u innego pracodawcy na umowę o pracę na 1/4 etatu, za wynagrodzeniem 470 zł. Czy przychód z umowy zlecenia zawartej z tą osobą będzie podlegał w całości oskładkowaniu?
-
Czy umowa o dzieło zawarta z własnym pracownikiem zawsze podlega oskładkowaniu
data dodania: 11.04.2016
Zawarliśmy umowę o dzieło z własnym pracownikiem dotyczącą całkiem innego zakresu obowiązków niż umowa o pracę. Umowa ta była wykonywana w dniu wolnym, tzn. w sobotę. Czy zawsze, bez żadnych wyjątków, umowy o dzieło zawarte z własnym pracownikiem muszą być oskładkowane?
-
Jak rozliczyć wynagrodzenie członka rady nadzorczej, który uczestniczył w posiedzeniach rady i szkoleniu
data dodania: 23.03.2016
-
Jakie składki należy opłacać za pracownicę, która w trakcie urlopu wychowawczego wykonuje zlecenie
data dodania: 23.03.2016
-
Jak uzyskać od zleceniobiorcy informacje potrzebne do prawidłowego ustalenia zakresu jego ubezpieczeń w ZUS
data dodania: 23.12.2015
W związku ze zmianą przepisów o oskładkowaniu umów zlecenia, które weszły w życie 1 stycznia 2016 r., zleceniodawcy muszą zwrócić szczególną uwagę na staranne wypełnienie przez każdego zleceniobiorcę oświadczenia, które pozwoli prawidłowo ustalić zakres jego ubezpieczeń.
-
Jak oskładkować umowy zlecenia po zmianach od 1 stycznia 2016 r.
data dodania: 16.10.2015
Przedsiębiorców i ubezpieczonych wykonujących umowy zlecenia czekają duże zmiany przepisów o ubezpieczeniach społecznych i ubezpieczeniu zdrowotnym. Będą one dotyczyły objęcia od 1 stycznia 2016 r. obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi zleceniobiorców wykonujących pracę na podstawie więcej niż jednej umowy, a także posiadających inne tytuły do tych ubezpieczeń.
-
Czy należy oskładkować przychody prezesa zarządu pracującego jednocześnie w ramach powołania i umowy o pracę
data dodania: 19.06.2015
Prezes spółki z o.o. (z branży informatycznej) pełni swoją funkcję w zarządzie na podstawie umowy o pracę. W najbliższym czasie spółka zamierza rozwiązać z nim umowę i powołać go na stanowisko prezesa zarządu uchwałą wspólników (aktem powołania).
-
Jak rozliczyć wynagrodzenie z umowy zlecenia zawartej ze studentem oraz z tegorocznym maturzystą
data dodania: 01.06.2015
Wśród naszych zleceniobiorców są studenci i uczniowie liceum. Jeden ze zleceniobiorców - 24-letni student - z tytułu umowy zlecenia uzyskuje miesięcznie przychód w kwocie 1750 zł. Na 22 czerwca 2015 r. ma zaplanowaną obronę pracy magisterskiej.
-
Kiedy członkowie zarządu podlegają ubezpieczeniom ZUS
data dodania: 02.02.2015
Sprawowanie funkcji członka zarządu wyłącznie na mocy powołania dokonanego na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych. Płatnik składek powinien jednak każdorazowo rozstrzygać, czy w konkretnych okolicznościach powołanie danej osoby do zarządu