-
W jaki sposób pomniejszyć wynagrodzenie zasadnicze za okres niezdolności do pracy, jeżeli nastąpiła zmiana tego wynagrodzenia
data dodania: 20.02.2015
Pracownik od 1 lutego 2015 r. otrzymuje wynagrodzenie w nowej, wyższej stawce. Po wypłacie wynagrodzeń za styczeń dostarczył zwolnienie lekarskie na okres przypadający w styczniu, które rozliczymy w lutym. Czy wynagrodzenie powinniśmy pomniejszyć od stawki obowiązującej w styczniu czy w lutym?
-
Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku z uwzględnieniem wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na takim samym lub podobnym stanowisku
data dodania: 12.02.2015
Jeżeli niezdolność do pracy powstanie przed upływem pełnego miesiąca ubezpieczenia, podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy.
-
Kiedy przedsiębiorca może obniżyć podstawę wymiaru składek w przypadku choroby
data dodania: 12.02.2015
Jeżeli przedsiębiorca choruje przez część miesiąca, może obniżyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za ten miesiąc i opłacić niższe składki, pod warunkiem że przysługuje mu zasiłek z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego.
-
Czy wypłata wynagrodzenia chorobowego zamiast zasiłku powoduje konieczność złożenia korekty w ZUS
data dodania: 02.02.2015
Nasz pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Omyłkowo wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe za okres, w którym powinniśmy naliczyć zasiłek chorobowy. Czy musimy skorygować dokumenty rozliczeniowe? Czy ta pomyłka wpływa na należności składkowe?
-
Czy pracownik nabywa prawo do wypłaty zasiłku chorobowego w trakcie urlopu bezpłatnego
data dodania: 27.01.2015
-
Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli pracownik zmienił etat w trakcie miesiąca
data dodania: 13.01.2015
Pracownik jest niezdolny do pracy od 5 do 27 stycznia br. Do 19 stycznia 2015 r. był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, a od 20 stycznia na 3/5 etatu. Jaką podstawę wymiaru powinniśmy przyjąć przy ustalaniu wysokości należnego wynagrodzenia chorobowego?
-
Jak ustalić minimalną podstawę wymiaru zasiłku
data dodania: 13.01.2015
Dla pracowników podstawa wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego lub wypadkowego nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie (w 2015 r. - 1750 zł), po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia, tj. składek finansowanych przez pracownika.
-
Jak naliczyć podstawę wymiaru zasiłku przy przejęciu zakładu pracy
data dodania: 23.12.2014
Przejęliśmy od 1 stycznia 2015 r. pracowników firmy ABC na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. Przez okres 12 miesięcy pracownik otrzymywał wynagrodzenie na podstawie układu zbiorowego zawartego przez firmę ABC.
-
Czy pracownik, który z powodu wypadku przebywa w szpitalu, ma prawo do 100% zasiłku
data dodania: 23.12.2014
Nasz pracownik jest niezdolny do pracy w związku z wypadkiem przy pracy (spadł z drabiny i złamał nogę ubierając firmową choinkę). W trakcie zwolnienia przebywał w szpitalu w związku z problemami kardiologicznymi. Czy pracownik ma prawo do 100% zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu?
-
Kiedy osoba prowadząca działalność i pobierająca zasiłek po ustaniu zatrudnienia musi opłacić składki na ubezpieczenia społeczne
data dodania: 23.12.2014
Nasze biuro rachunkowe rozlicza składki za osobę prowadzącą działalność gospodarczą, która do 30 listopada 2014 r. była jednocześnie zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo w pełnym wymiarze godzin.