-
Czy rekompensata za zakończenie programu motywacyjnego pracowników powinna być oskładkowana
data dodania: 17.10.2024
-
Czy podarowanie pracownikowi laptopa i telefonu komórkowego generuje dla niego przychód
data dodania: 24.06.2024
-
Jak zatrudnić obywatela Ukrainy na podstawie karty pobytu od 1 lipca 2024 r.
data dodania: 24.06.2024
Jak można zatrudnić obywatela Ukrainy, który jest w Polsce na podstawie karty pobytu? Czy nadal tylko zgłaszamy zawarcie umowy o pracę do PUP? Czy takie zatrudnienie podlega innym procedurom?
-
Czy odsetki na rzecz ZUS można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu
data dodania: 18.04.2024
-
Jak skorygować składki ZUS i podatek za zleceniobiorcę, którego umowa została uznana przez ZUS za sprzeczną z prawem
data dodania: 15.12.2023
ZUS podczas kontroli zakwestionował zatrudnienie z początku 2023 r. i podleganie ubezpieczeniom z tego tytułu przez jednego z naszych zleceniobiorców. Zarówno ta osoba, jak i my nie odwoływaliśmy się od niekorzystnej decyzji w tej sprawie (nie zachowaliśmy terminu na odwołanie).
-
Jak rozliczyć wynagrodzenie po przekroczeniu limitów składek ZUS i podatku obowiązujących w 2022 r.
data dodania: 20.09.2022
-
Jak obniżać składkę zdrowotną do wysokości zaliczki podatkowej
data dodania: 20.09.2022
-
Czy diety i ryczałty za podróże kierowców zwolnione są ze składek ZUS i podatku
data dodania: 20.10.2021
-
Jak obliczać składki ZUS i podatek od wynagrodzenia po przekroczeniu limitów obowiązujących w 2021 r.
data dodania: 20.09.2021
-
Czy wartość świadczenia „wyprawka szkolna” finansowanego przez pracodawcę korzysta ze zwolnienia ze składek i PIT
data dodania: 19.08.2021
-
Czy od zapłaconych za pracownika zaległych składek należy także opłacić składki ZUS
data dodania: 15.05.2019
PROBLEM Nasza firma, po kontroli ZUS dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek za lata 2017-2018, z własnych środków zapłaciła w całości zaległe składki ZUS za obecnych pracowników. Czy wartość składek (w części, która powinna być finansowana przez pracowników) stanowi przychód tych osób podlegający oskładkowaniu?
-
Czy pamiątkowy puchar dla pracownika stanowi jego przychód
data dodania: 03.10.2018
PROBLEM Prowadzimy firmę w formie spółki cywilnej i zamierzamy wprowadzić zwyczaj, który będzie polegał na wręczaniu okolicznościowych pucharów pracownikom, wyróżniającym się w danym roku zaangażowaniem i efektywnością.
-
Czy od nagrody wypłaconej pracownicy po jej przejściu na emeryturę należy opłacić składki ZUS
data dodania: 11.12.2017
PROBLEM Nasza pracownica odeszła na emeryturę 27 listopada 2017 r. W grudniu nasze kadry otrzymały informację, że mamy jej naliczyć i wypłacić „nagrodę pożegnalną” w kwocie 8500 zł. Czy od takiej nagrody trzeba rozliczyć składki ZUS? Jeżeli tak - jak wykazać ją w dokumentacji?
-
Czy obniżać składkę zdrowotną pracownikowi oddelegowanemu do pracy za granicą, którego wynagrodzenie nie jest w Polsce opodatkowane
data dodania: 27.11.2017
PROBLEM Oddelegowaliśmy jednego z naszych pracowników do Rosji. Ze względu na to, że przebywa poza granicami Polski powyżej 183 dni, nie odprowadzamy od jego przychodów z delegowania zaliczek podatkowych do polskiego urzędu skarbowego.
-
Kiedy pracodawca zapewniający pracownikom bezpłatny dojazd do pracy może skorzystać ze zwolnienia ze składek i podatku
data dodania: 11.10.2017
PROBLEM Ze względu na niedobory kadrowe nasza firma zwraca pracownikom koszty zakupionych przez nich biletów miesięcznych - w formie wypłat pieniężnych, na podstawie przedłożonych imiennych rachunków za ich zakup.
-
Czy sfinansowanie kosztów dojazdu na posiedzenia rady nadzorczej podlega oskładkowaniu
data dodania: 06.07.2017
-
Jak ustalić obowiązek ubezpieczeniowy za menedżera prowadzącego własną działalność i zatrudnionego w ramach stosunku pracy
data dodania: 26.04.2017
-
Kiedy dofinansowanie posiłków przekazane na kartach przedpłaconych podlega oskładkowaniu
data dodania: 29.11.2016
Nasi pracownicy otrzymali karty przedpłacone, na które co miesiąc przelewana jest równowartość 190 zł jako dofinansowanie do posiłków spożywanych w czasie pracy. Kartą można płacić zarówno w restauracjach, innych punktach gastronomicznych, jak i w sklepie - z wyłączeniem płatności za używki i napoje alkoholowe.
-
Na jakich zasadach obniżać składkę zdrowotną do wysokości zaliczki podatkowej, gdy pracownik otrzymał wynagrodzenie i zasiłek chorobowy
data dodania: 01.07.2016
Nasz pracownik chorował przez część czerwca. Za ten miesiąc otrzymał zasiłek chorobowy i wynagrodzenie za pracę. Czy w tym przypadku składka na ubezpieczenie zdrowotne powinna być obniżona do wysokości zaliczki na pdof ustalonej od wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca czy do wysokości zaliczki obliczonej od łącznej kwoty przychodu uzyskanego przez pracownika (wynagrodzenia za pracę i zasiłku)?
-
Czy od zwróconych pracownikom kosztów biletów na przejazdy należy opłacić składki ZUS
data dodania: 23.05.2016
-
Jak rozliczyć świadczenia oferowane przez pracodawcę z okazji uroczystych dni w maju i czerwcu
data dodania: 20.05.2016
Pracodawcy często organizują dla zatrudnianych przez nich osób oraz ich dzieci imprezy z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca czy Dnia Dziecka. Organy podatkowe już nie traktują tego rodzaju świadczeń jako przychodu.
-
Kiedy członek zarządu może zostać zobowiązany do spłaty zadłużenia składkowego spółki
data dodania: 17.03.2016
Do regulowania zaległości względem ZUS w przeważającej większości przypadków zobowiązany jest płatnik składek. Zdarza się jednak, że za długi składkowe płatnika, będącego spółką kapitałową, odpowiada już nie sama spółka, ale solidarnie członkowie jej zarządu, i to całym swoim majątkiem.
-
Czy dodatek za używanie samochodu służbowego należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku
data dodania: 11.09.2015
Nasza firma dolicza pracownikom do przychodu kwotę za użytkowanie samochodu firmowego do celów prywatnych. Dla jednej z naszych pracownic, której przedłużyliśmy umowę do dnia porodu, przygotowujemy dokumenty do wypłaty zasiłku chorobowego i macierzyńskiego przez ZUS (nie jesteśmy płatnikami zasiłków).
-
Czy nowe zasady zawierania układu ratalnego są korzystne dla płatników
data dodania: 29.04.2015
Płatnicy składek, którzy nie regulują należności składkowych w terminie i mają z tego tytułu zadłużenie, będą mogli zawrzeć układ ratalny lub przesunąć termin płatności składek na korzystniejszych warunkach niż obecnie.