-
Jakie składki powinien opłacać pracodawca od umowy zlecenia zawartej z własną pracownicą przebywającą na urlopie rodzicielskim
data dodania: 28.02.2018
PROBLEM Pracownicy przebywającej na urlopie rodzicielskim wypłacamy zasiłek macierzyński. Chcielibyśmy, aby w czasie trwania tego urlopu wykonywała u nas umowę zlecenia. Czy powinniśmy zgłosić ją do ubezpieczeń w ZUS jako zleceniobiorcę?
-
Czy pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, jeżeli dziecko urodziło się przed podjęciem zatrudnienia
data dodania: 08.02.2018
-
Czy należy oskładkować umowę zlecenia z własnym pracodawcą wykonywaną w czasie łączenia pracy i zasiłku macierzyńskiego
data dodania: 11.12.2017
PROBLEM Nasza pracownica przebywa na urlopie rodzicielskim i pobiera zasiłek macierzyński. Łączy urlop z pracą na pół etatu w naszej firmie. Dodatkowo nasz zakład zawarł z nią umowę zlecenia. Czy zlecenie w tym przypadku jest oskładkowane jak zlecenie zawarte z pracodawcą czy jak zlecenie z obcym podmiotem?
-
Kiedy pracownik niepodlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu w okresie urlopu bezpłatnego nabywa prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej
data dodania: 06.07.2017
PROBLEM Pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym od 1 stycznia do 30 lipca 2017 r. W tym czasie nie były za niego odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Pracownik wrócił do pracy 1 sierpnia 2017 r.
-
Jak ustalić podstawę wymiaru składki za osobę, która w czasie wakacji korzysta z urlopu wychowawczego
data dodania: 12.06.2017
-
Jak osoba prowadząca działalność gospodarczą może przekazać część zasiłku macierzyńskiego partnerowi zatrudnionemu na umowę o pracę
data dodania: 24.03.2017
Prowadzę od 2012 r. własną działalność gospodarczą. Obecnie jestem w 31. tygodniu ciąży. Chciałabym, aby zasiłek macierzyński za czas urlopu macierzyńskiego wziął za mnie mój partner. Jakich należy dopełnić formalności i w jakim terminie?
-
Jakie dokumenty należy przesłać do ZUS w przypadku przejęcia zakładu pracy wraz z pracownikami
data dodania: 24.03.2017
Od 1 czerwca 2017 r. zamierzamy przejąć w trybie art. 231 Kodeksu pracy inny zakład (lub jego część, co będzie zależeć od ostatecznych ustaleń). Jakie obowiązki informacyjne w stosunku do ZUS ma podmiot przejmujący oraz przejmowany?
-
Jakie wynagrodzenie wypłacić pracownicy, której ZUS zakwestionował podstawę wymiaru składek
data dodania: 02.03.2017
Podczas kontroli ZUS zakwestionował wynagrodzenie jednej z naszych pracownic i obniżył je o ponad połowę. Pracownica odwołała się od decyzji ZUS do sądu. Postępowanie w tej sprawie trwa. Zatrudniona pobiera obecnie zasiłek z ubezpieczenia społecznego obliczony od wynagrodzenia ustalonego przez ZUS.
-
Czy ojciec dziecka ma prawo do zasiłku, gdy matka dziecka korzysta z urlopu wychowawczego
data dodania: 23.02.2017
-
Do którego oddziału ZUS pracodawca powinien przekazać ZUS Z-3
data dodania: 21.12.2016
Jesteśmy spółką, która nie jest płatnikiem zasiłków. Jeden z naszych pracowników zachorował. Do którego właściwego dla nas oddziału ZUS powinniśmy przekazać ZUS Z-3 w celu wypłaty zasiłku chorobowego w trakcie zatrudnienia - według miejsca zamieszkania ubezpieczonego czy ze względu na naszą siedzibę?
-
Jakie obowiązki wobec ZUS ma pracodawca rozwiązujący umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia
data dodania: 12.10.2016
Rozwiązaliśmy z pracownikiem 5 października 2016 r. umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia ze względu na ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Jakie w tej sytuacji muszą zostać spełnione obowiązki wobec ZUS?
-
Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika, aby nie zostało zakwestionowane przez ZUS
data dodania: 08.09.2016
Strony samodzielnie kształtują w umowie o pracę wysokość wynagrodzenia za pracę, w zakresie przyznanej im autonomii, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy i zasadą swobody umów wynikającą z Kodeksu cywilnego.
-
Czy dofinansowanie szkolenia odbywanego z inicjatywy pracownika podlega oskładkowaniu
data dodania: 16.05.2016
Pracownica zwróciła się do pracodawcy w kwietniu 2016 r. z prośbą o dofinansowanie szkolenia podnoszącego jej kwalifikacje zawodowe. W szkoleniu tym osoba zatrudniona uczestniczy z własnej inicjatywy. Czy jeśli zakład pracy zgodzi się na wypłatę dofinansowania, to powinno ono zostać wliczone do podstawy wymiaru składek ZUS?
-
Jak prawidłowo rozliczać zwolnienia lekarskie na przełomie roku
data dodania: 14.12.2015
O tym, kto od 1 stycznia 2016 r. będzie wypłacał świadczenia z tytułu niezdolności do pracy pracownikom, którzy chorują po 31 grudnia 2015 r., decyduje liczba osób zgłaszanych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego według stanu na 30 listopada 2015 r.
-
Czy po przejęciu zakładu pracy nowy pracodawca ma prawo kontynuować ulgę w opłacaniu składek na FP i FGŚP
data dodania: 14.12.2015
Od 1 stycznia 2016 r. przejmiemy inny zakład pracy wraz z jego pracownikami w trybie art. 231 § 1 Kodeksu pracy. Wśród przejmowanych pracowników są osoby, do których stosowane jest zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP po powrocie z urlopu macierzyńskiego/wychowawczego.
-
Czy zwrot kosztów dojazdu pracownika na szkolenie podlega oskładkowaniu
data dodania: 31.08.2015
Jeden z naszych pracowników został skierowany na tygodniowe szkolenie w zakresie marketingu i technik sprzedaży. Dofinansowujemy mu koszt samego szkolenia, a także zwracamy całość kwot wydanych na dojazd na szkolenie. Czy kwota dofinansowania dojazdu podlega zwolnieniu ze składek ZUS?
-
Czy ustanie zatrudnienia w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego skutkuje utratą prawa do zasiłku
data dodania: 12.08.2015
Z dniem 31 lipca 2015 r. nastąpi likwidacja firmy. W spółce zatrudnionych jest 100 zleceniobiorców i jedna pracownica, która obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy po likwidacji spółki pracownica nadal będzie pobierała zasiłek macierzyński?
-
Kiedy od łącznego przychodu ze zlecenia i z umowy o pracę należy opłacić składkę na Fundusz Pracy
data dodania: 19.06.2015
Pracownik był zatrudniony na umowę o pracę do 10 maja 2015 r., za wynagrodzeniem 1750 zł miesięcznie. Od 23 maja 2015 r. ma zawartą umowę zlecenia z miesięcznym wynagrodzeniem 500 zł. Wynagrodzenie ze zlecenia za maj, ustalone w wysokości proporcjonalnej do czasu, w którym umowa była realizowana, zostanie wypłacone 29 maja 2015 r.
-
Czy pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego w czasie urlopu wypoczynkowego
data dodania: 16.04.2015
Jedna z naszych pracownic w okresie od 1 do 14 marca przebywała na urlopie wypoczynkowym. W trakcie urlopu, 7 marca, poinformowała nas, że otrzymała zwolnienie lekarskie na chore dziecko, na okres od 3 do 16 marca. Czy pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego?
-
Jak wypełnić roczną informację ZUS IWA
data dodania: 19.01.2015
Informacja ZUS IWA jest dokumentem składanym do 31 stycznia za rok poprzedni. Powinni go złożyć płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych. Przekazywane do ZUS dane w większości przypadków posłużą do wyliczenia im przez Zakład wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.