-
Czy dziedziczenie udziałów w spółce cywilnej skutkuje powstaniem obowiązku ubezpieczeń społecznych
data dodania: 17.10.2024
Jesteśmy biurem księgowym i od kilku lat prowadzimy obsługę dwuosobowej spółki cywilnej (udziały po 50%). W październiku 2024 r. nagle zmarł jeden ze wspólników tej spółki. Jego udział w spółce odziedziczyli żona oraz ich dorosły syn (dziedziczenie udziałów dopuszczała umowa spółki).
-
Na jakich zasadach podlega ubezpieczeniom społecznym wspólnik spółki komandytowej po jej przekształceniu w spółkę z o.o.
data dodania: 21.08.2024
-
Czy z tytułu sporadycznie prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorca otrzyma zasiłek chorobowy
data dodania: 20.09.2023
Od 2 lat prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą wpisaną do CEiDG. Ze względu na profil tej działalności (organizacja uroczystości firmowych i rodzinnych – w zależności od zgłaszanego zainteresowania, głównie przez znajomych) nie ma ona stałego charakteru.
-
Czy pracujący wspólnik prostej spółki akcyjnej może skorzystać z ulgi na start oraz preferencyjnych zasad oskładkowania
data dodania: 17.09.2021
-
Do kiedy zleceniobiorca będący tegorocznym maturzystą jest zwolniony ze składek ZUS
data dodania: 20.05.2021
-
Czy w 2021 r. nadal nie opłaca się składek za członków zarządu działających wyłącznie na podstawie powołania
data dodania: 20.01.2021
-
Na jakich zasadach przedsiębiorca przebywający na kwarantannie może obniżyć podstawę wymiaru składek z działalności
data dodania: 18.12.2020
-
Czy należy oskładkować wynagrodzenie z umowy o dzieło wypłacone razem z wynagrodzeniem za zlecenie
data dodania: 19.11.2019
PROBLEM Nasza firma zawarła umowę o dzieło z osobą, dla której ta umowa była jedynym źródłem zarobkowania. Umowa o dzieło została wykonana w październiku 2019 r., natomiast wynagrodzenie z jej tytułu zostało wypłacone pod koniec listopada 2019 r.
-
Czy zatrudniając wyłącznie zleceniobiorców trzeba tworzyć PPK
data dodania: 19.03.2019
PROBLEM: Zatrudniam wyłącznie na umowy zlecenia 40 zleceniobiorców. Nie zatrudniam nikogo na umowę o pracę. Za 34 zleceniobiorców odprowadzam tylko składki zdrowotne. Za 6 zleceniobiorców odprowadzam obowiązkowe składki emerytalno-rentowe.
-
Czy przedsiębiorca może podwyższyć zadeklarowaną podstawę wymiaru składek z tytułu działalności gospodarczej
data dodania: 12.02.2019
PROBLEM Od 1 września 2018 r. zatrudniamy osobę na umowę zlecenia, która prowadzi działalność gospodarczą. Przy podpisywaniu umowy zleceniobiorca oświadczył, że z tytułu działalności gospodarczej opłaca „pełny ZUS”, więc od początku odprowadzaliśmy za niego tylko składkę zdrowotną.
-
Jakie składki należy opłacać za członka rady nadzorczej wykonującego jednocześnie umowę zlecenia
data dodania: 05.09.2018
PROBLEM W naszej spółce z o.o. zgłaszamy do ZUS członka rady nadzorczej. Otrzymuje on diety za posiedzenia rady - miesięcznie 1800 zł. Swoją funkcję pełni na podstawie powołania. Od 1 listopada 2018 r.
-
Czy aplikant po zdaniu egzaminu adwokackiego może opłacać składki z działalności na preferencyjnych zasadach
data dodania: 27.07.2018
PROBLEM Byłem zatrudniony na podstawie umowy o pracę w kancelarii adwokackiej do końca czerwca 2018 r. W tym roku zdałem egzamin adwokacki i od 1 października 2018 r. będę współpracował z kancelarią jako adwokat w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
-
Jak rozliczyć składki z tytułu równolegle wykonywanych umów o pracę i zlecenia w miesiącu zakończenia jednej z tych umów
data dodania: 27.07.2018
PROBLEM Jeden z naszych pracowników (zatrudniony na pełny etat) ma zawartą z naszą spółką także umowę zlecenia. Wynagrodzenie jest wypłacane 10. dnia kolejnego miesiąca za poprzedni miesiąc - z tytułu zarówno umowy o pracę, jak i umowy zlecenia.
-
Z jaką datą zgłosić do ubezpieczeń zleceniobiorcę – tegorocznego absolwenta
data dodania: 06.06.2018
PROBLEM W naszej spółce zatrudniamy zleceniobiorcę będącego tegorocznym maturzystą oraz studenta, który na początek lipca 2018 r. ma wyznaczony termin obrony pracy licencjackiej. Planujemy kontynuowanie zatrudnienia cywilnoprawnego w odniesieniu do tych osób.
-
Jak podważyć ustalenia kontroli ZUS zmieniającej umowę o dzieło na umowę zlecenia
data dodania: 11.04.2018
PROBLEM W naszej firmie właśnie zakończyła się kontrola ZUS. Inspektor zakwestionował kilkadziesiąt umów o dzieło, wskazując, że w ich treści przedmiot umowy nie został precyzyjnie określony, a to oznacza, że była to umowa „starannego działania”, a nie „umowa rezultatu”.
-
Czy kierowca międzynarodowy zatrudniony przez polską firmę musi posiadać zaświadczenie A1
data dodania: 07.03.2018
PROBLEM Czy zatrudniany przez nas na podstawie umowy o pracę kierowca międzynarodowy, pracujący głównie za granicą, musi posiadać z ZUS zaświadczenie A1 o ustawodawstwie właściwym? Kierowca świadczy pracę na terenie całej Unii Europejskiej.
-
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego małżonka w separacji – najnowsze wyjaśnienia ministerstwa zdrowia
data dodania: 13.02.2018
PROBLEM Nasz pracownik pozostaje w separacji z żoną. Żona pracownika była dotychczas zatrudniona, ale straciła pracę i tytuł ubezpieczenia zdrowotnego, a urząd pracy odmówił jej zarejestrowania jako bezrobotnej.
-
Jakie składki ZUS są należne od wspólnika jednoosobowej spółki z o.o., który jest też pracownikiem
data dodania: 25.10.2017
PROBLEM Jestem zatrudniony na umowę o pracę w firmie „A” – tutaj jest odprowadzany pełny ZUS. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą „B”, z której odprowadzam ubezpieczenie zdrowotne.
-
Czy prezes zarządu zatrudniony jednocześnie na stanowisku specjalisty podlega ubezpieczeniom w ZUS
data dodania: 13.09.2017
PROBLEM W naszej spółce z o.o. od 2013 r. zatrudniamy na podstawie umowy o pracę inżyniera na stanowisku specjalisty ds. IT. Od 1 października 2017 r. osoba ta została powołana, na mocy uchwały wspólników, w skład zarządu spółki na stanowisko wiceprezesa zarządu.
-
Z jakimi obowiązkami wobec ZUS wiąże się przekształcenie płatnika-spółki jawnej w spółkę z o.o.
data dodania: 12.07.2017
-
Jak ustalić obowiązek ubezpieczeniowy za menedżera prowadzącego własną działalność i zatrudnionego w ramach stosunku pracy
data dodania: 04.05.2017
-
Czy członek rady nadzorczej podlegający ubezpieczeniu rolniczemu musi zostać zgłoszony do ZUS
data dodania: 12.04.2017
W skład rady nadzorczej spółki akcyjnej zostanie powołana osoba podlegająca ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie jako rolnik. Członkowie rady nadzorczej otrzymują wynagrodzenie za comiesięczne posiedzenia rady. Czy w przypadku osoby zgłoszonej do ubezpieczeń w KRUS przychody te będą oskładkowane?
-
Czy po zmianach od 1 stycznia 2017 r. ZUS może wszcząć w firmie kontrolę bez zapowiedzi
data dodania: 02.03.2017
Nasza spółka, prowadząca działalność w zakresie ochrony mienia, zatrudnia ponad 1200 zleceniobiorców. Słyszeliśmy, że od 1 stycznia 2017 r. obowiązują przepisy, zgodnie z którymi ZUS będzie mógł bez wcześniejszego zawiadomienia wkroczyć z kontrolą do każdej firmy, która zatrudnia wiele osób na podstawie umów cywilnoprawnych.
-
Jakim ubezpieczeniom podlega członek rady nadzorczej spółki z o.o. biorący udział w szkoleniu opłaconym przez spółkę
data dodania: 11.01.2017
W styczniu 2017 r. osoba została powołana uchwałą wspólników na członka rady nadzorczej. Spółka nie przyznała mu z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Członek rady weźmie jednak w marcu 2017 r. udział w szkoleniu dla osób pełniących taką funkcję w spółkach kapitałowych.
-
Czy przedsiębiorca skorzysta z preferencyjnych zasad oskładkowania, jeżeli nie prowadził zarejestrowanej wcześniej działalności
data dodania: 21.12.2016
Od marca 2017 r. planuję rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej. Chciałabym skorzystać z preferencyjnych zasad oskładkowania (tzw. mały ZUS). W 2014 r. zarejestrowałam w CEIDG działalność gospodarczą, ale nigdy jej nie podjęłam (zostałam wyrejestrowana).