-
Od kiedy należy ustalać na nowych zasadach podstawę wymiaru składek ZUS dla pracowników oddelegowanych za granicę
data dodania: 02.11.2016
Od 1 października 2016 r. obowiązują nowe zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników oddelegowanych do pracy za granicą. Po raz pierwszy na nowych zasadach płatnicy mają obowiązek rozliczyć przychody wykazane w dokumentacji rozliczeniowej przesyłanej do ZUS za październik 2016 r.
-
Czy zwrócona pracownikowi grzywna podlega oskładkowaniu
data dodania: 26.10.2016
-
Jak ustalić płatnika zasiłku na 2017 r.
data dodania: 26.10.2016
Ustalenie płatnika zasiłku na kolejny rok kalendarzowy zależy od liczby ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego (zarówno obowiązkowego, jak i dobrowolnego) według stanu na 30 listopada bieżącego roku.
-
Czy każde zwolnienie lekarskie uprawnia ubezpieczonego do otrzymania zasiłku chorobowego
data dodania: 12.10.2016
Jeden z naszych pracowników był niezdolny do pracy od 1 do 30 września 2016 r. Na skutek kontroli zwolnienia lekarskiego lekarz orzecznik skrócił to zwolnienie do 26 września br. Pracownik w następnym dniu, tj.
-
Jakie obowiązki wobec ZUS ma pracodawca rozwiązujący umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia
data dodania: 12.10.2016
Rozwiązaliśmy z pracownikiem 5 października 2016 r. umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia ze względu na ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Jakie w tej sytuacji muszą zostać spełnione obowiązki wobec ZUS?
-
Czy inny tytuł ubezpieczenia wpływa na wysokość zasiłku chorobowego z działalności gospodarczej
data dodania: 10.10.2016
-
Jakie składki należy zapłacić za zatrudnianego absolwenta, który nie podjął studiów
data dodania: 04.10.2016
Zatrudniamy na umowę zlecenia 19-letniego maturzystę - absolwenta liceum ogólnokształcącego, który w lipcu 2016 r. przedłożył nam zaświadczenie o przyjęciu od 1 października br. na studia. Dlatego nie zgłaszaliśmy go do ZUS i nie opłacaliśmy żadnych składek.
-
Jakie składki są należne za osobę, która zawarła umowę zlecenia w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego
data dodania: 08.09.2016
We wrześniu 2016 r. podpisaliśmy umowę zlecenia z osobą, która do 31 grudnia 2016 r. przebywa na urlopie rodzicielskim u innego pracodawcy i otrzymuje zasiłek w wysokości 1000 zł netto miesięcznie. Czy wysokość pobieranego zasiłku ma znaczenie przy ustalaniu obowiązku ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego z tytułu zawartego zlecenia?
-
Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika, aby nie zostało zakwestionowane przez ZUS
data dodania: 08.09.2016
Strony samodzielnie kształtują w umowie o pracę wysokość wynagrodzenia za pracę, w zakresie przyznanej im autonomii, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy i zasadą swobody umów wynikającą z Kodeksu cywilnego.
-
Jak zachować prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w okresie sprawowania opieki nad dzieckiem
data dodania: 08.09.2016
Osoby sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem i podlegające ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu nie mogą jednocześnie być zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne. Tę zasadę przypomina ZUS w swoich najnowszych wytycznych.
-
Co zrobić w razie niewydania przez ZUS decyzji dotyczącej prawa do zasiłku
data dodania: 26.08.2016
ZUS ma 30 dni od daty złożenia przez ubezpieczonego dokumentów na wydanie decyzji o prawie do zasiłku. Jeśli nie wyda decyzji ani nie wypłaci świadczenia, wówczas po upływie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku ubezpieczony może złożyć odwołanie na bezczynność organu rentowego.
-
Na jakich zasadach płatnik zgłasza do ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorcę
data dodania: 26.08.2016
Nasz zleceniobiorca, zgłoszony od 15 kwietnia 2016 r. do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, od września 2016 r. chce przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Kiedy powinien złożyć wniosek w sprawie objęcia ubezpieczeniem dobrowolnym?
-
Jakim ubezpieczeniom podlega przedsiębiorca będący jednocześnie wspólnikiem spółki cywilnej
data dodania: 26.08.2016
Od 2010 r. prowadzę działalność gospodarczą. Od 1 września 2016 r. będę także wspólnikiem spółki cywilnej. Z którego tytułu powinienem opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?
-
Czy ZUS może nie wypłacić zasiłku macierzyńskiego, jeśli płatnik zapłacił składki w ostatnim dniu terminu
data dodania: 01.08.2016
Prowadzę działalność gospodarczą od 2010 r. Składki na ubezpieczenia społeczne (z ubezpieczeniem chorobowym) zawsze opłacam w terminie, tj. zazwyczaj ostatniego dnia terminu płatności, ok. godz. 7-8 rano.
-
Jakie są obowiązki płatnika, gdy ubezpieczony zgłosi mu nieprawidłowości w przesłanej z ZUS informacji o stanie konta ubezpieczonego
data dodania: 01.08.2016
Jedna z naszych ubezpieczonych zgłosiła w kadrach, że w informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS stwierdziła nieprawidłowości. Wydaje się nam jednak, że w przekazanych do ZUS dokumentach za tę ubezpieczoną nie ma żadnych błędów.
-
Jak utworzyć profil na platformie PUE ZUS bez osobistej wizyty w urzędzie
data dodania: 01.08.2016
ZUS udostępnił nowy sposób zakładania i uwierzytelniania konta na swojej Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Obecnie dokonanie rejestracji jest możliwe za pośrednictwem bankowego konta internetowego. Dzięki temu rozwiązaniu nowy użytkownik PUE nie będzie musiał udawać się osobiście do ZUS, aby potwierdzić swoją tożsamość i uzyskać dostęp do konta na PUE.
-
Czy abonamenty i karnety współfinansowane przez pracowników podlegają składkom ZUS
data dodania: 26.07.2016
Finansowane przez pracodawców pracownikom ze środków obrotowych abonamenty medyczne lub karnety na zajęcia sportowo-rekreacyjne stanowią rzeczowe świadczenia, zaliczane do przychodów ze stosunku pracy. Zasadniczo ich wartość wchodzi do podstawy wymiaru składek ZUS.
-
Czy umowa zlecenia wykonywana w ramach dodatkowej działalności pracownika podlega oskładkowaniu
data dodania: 26.07.2016
-
Kiedy pracownicy należy się zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorą matką
data dodania: 01.07.2016
Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie z tytułu sprawowania opieki nad chorą matką. Ojciec pracownicy jest na rencie inwalidzkiej. Pracownica nie mieszka z rodzicami. Czy przysługuje jej zasiłek opiekuńczy?
-
Na jakich zasadach obniżać składkę zdrowotną do wysokości zaliczki podatkowej, gdy pracownik otrzymał wynagrodzenie i zasiłek chorobowy
data dodania: 01.07.2016
Nasz pracownik chorował przez część czerwca. Za ten miesiąc otrzymał zasiłek chorobowy i wynagrodzenie za pracę. Czy w tym przypadku składka na ubezpieczenie zdrowotne powinna być obniżona do wysokości zaliczki na pdof ustalonej od wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca czy do wysokości zaliczki obliczonej od łącznej kwoty przychodu uzyskanego przez pracownika (wynagrodzenia za pracę i zasiłku)?
-
Jakie zagrożenia wynikają z uznania przez ZUS umowy zlecenia za wykonywaną na rzecz pracodawcy
data dodania: 01.07.2016
Pracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy zlecenia zawartej z podmiotem trzecim, jest płatnikiem składek ZUS z tytułu tej umowy. Oznacza to dla firmy zagrożenie, że zostanie obciążona składkami należnymi z umowy, o której osoby odpowiedzialne za rozliczenia mogły nawet nie wiedzieć.
-
Jak do 31 lipca 2016 r. można dokonać wyboru - ZUS czy OFE
data dodania: 01.07.2016
Tylko do 31 lipca 2016 r. ubezpieczeni mogą ponownie zdecydować, czy część składki emerytalnej ma być odprowadzana do ZUS czy do OFE. Osoby, które wcześniej dokonały wyboru i nie chcą zmieniać podjętej decyzji, nie muszą składać żadnego oświadczenia do ZUS.
-
Kiedy płatnik może wystąpić do ZUS o przywrócenie terminu opłacenia składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe
data dodania: 30.06.2016
Dla przedsiębiorcy ubezpieczenie chorobowe ma charakter dobrowolny. Opłacanie składek na to ubezpieczenie w terminie daje mu prawo do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli jednak przedsiębiorca spóźni się z opłaceniem składek albo opłaci je w zaniżonej wysokości, wówczas ubezpieczenie to ustaje.
-
Czy następca prawny pracodawcy może wystawić zaświadczenie ZUS Rp-7 dla przejętego pracownika
data dodania: 13.06.2016
Jestem księgową w prywatnej spółce, która w 1999 r. przejęła inną firmę. Kilku jej pracowników wkrótce przechodzi na emeryturę i żąda ode mnie wystawienia zaświadczenia na druku ZUS Rp-7 - również za okres sprzed przejęcia firmy.
-
Jak w podstawie wymiaru zasiłku uwzględniać wynagrodzenie roczne
data dodania: 13.06.2016
Nauczycielowi zostało wypłacone 2 marca 2016 r. dodatkowe wynagrodzenie roczne należne za 2015 r. Nauczyciel od listopada 2015 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim z przerwami trwającymi 1 miesiąc. Przez cały czas ma wypłacaną dniówkę chorobową z uwzględnieniem dodatkowego wynagrodzenia rocznego wypłaconego w marcu 2015 r.