-
Czy wynajmowane przez dostawcę pomieszczenie może być magazynem konsygnacyjnym
data dodania: 27.06.2016
Niemiecka spółka zamierza dokonywać dostaw towarów dla polskiej spółki za pośrednictwem magazynu konsygnacyjnego. W tym celu niemiecka spółka wynajmie od podmiotu trzeciego magazyn w Polsce, do którego będzie przywozić towary z Niemiec.
-
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży towarów i usług za pośrednictwem automatów
data dodania: 27.06.2016
W ostatnich latach coraz popularniejsze jest wykorzystywanie automatów do sprzedaży towarów i usług. Problematyczne jest jednak ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego w tym zakresie. Należy uznać, że dokonana wcześniej zapłata za żeton dotyczy konkretnych, nabywanych w przyszłości towarów i usług - obowiązek podatkowy powstaje już w chwili otrzymania zapłaty.
-
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku wystawiania faktur pro forma prognozujących zużycie gazu
data dodania: 09.06.2016
-
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu usług udzielania licencji
data dodania: 31.05.2016
Spółka udzieliła rocznej licencji na korzystanie z bazy danych na okres od 1 lutego 2016 r. do 31 stycznia 2017 r. Umowa przewiduje, że termin zapłaty za udzieloną licencję upływa 10 czerwca 2016 r. W jakiej deklaracji VAT-7 wykazać tę sprzedaż?
-
Czy przekazanie firmy synowi jest opodatkowane VAT oraz podatkiem od spadków i darowizn
data dodania: 06.05.2016
-
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży na odległość
data dodania: 28.04.2016
-
W jakich terminach rozliczyć WDT i WNT dokonane na podstawie umowy komisu
data dodania: 27.04.2016
Wydanie towarów do komisu jest stosowane zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. W przypadku wydania towarów w ramach WDT lub WNT rodzi się pytanie o sposób wyznaczania daty powstania obowiązku podatkowego oraz określenia podstawy opodatkowania.
-
Czy moment otrzymania rozliczeń decyduje o powstaniu obowiązku podatkowego
data dodania: 24.03.2016
Podatnik wykonał usługę pośrednictwa handlowego w grudniu, ale rozliczenie otrzymał dopiero w marcu, więc fakturę wystawił z datą marcową. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy - w grudniu czy w marcu?
-
Czy odszkodowania za nieruchomości przekazane pod budowę dróg są opodatkowane VAT
data dodania: 22.02.2016
Wywłaszczenie właścicieli (a także użytkowników wieczystych) gruntów zajętych na budowę dróg publicznych podlega opodatkowaniu VAT. Wywłaszczenie stanowi bowiem odpłatną dostawę towarów, a odszkodowanie za nie jest wynagrodzeniem.
-
Jak rozliczać świadczenia realizowane w związku z wykonaniem umów gwarancyjnych
data dodania: 29.12.2015
Świadczenia gwarancyjne polegające na usunięciu wad fizycznych rzeczy lub dostarczeniu rzeczy wolnej od wad mają charakter czynności z natury nieodpłatnych. Usługi wynikające z zobowiązania gwarancyjnego zostały już bowiem wcześniej wliczone w cenę towaru i opodatkowane na etapie sprzedaży produktu objętego gwarancją.
-
Czy w związku z wystawieniem faktury za usługę ekspozycji reklam powstaje obowiązek podatkowy w VAT
data dodania: 10.12.2015
-
Jakie są konsekwencje wystawienia faktury za usługę budowlaną
data dodania: 25.11.2015
-
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od sprzedaży usługi "dostępu do bazy danych"
data dodania: 14.10.2015
-
Jak rozliczać w VAT sprzedaż książek i czasopism
data dodania: 30.09.2015
Zasady opodatkowania sprzedaży książek czy czasopism prowadzonej przez wydawnictwa różnią się w zależności od tego, czy jest to publikacja elektroniczna czy publikacja wydana na nośniku (np. na papierze, CD).
-
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi architekta krajobrazu
data dodania: 26.08.2015
Prowadzę działalność w zakresie usług architektury krajobrazu. Wykonałem usługę w lipcu, protokół odbioru został sporządzony 31 lipca. Fakturę wystawiłem jednak dopiero 31 sierpnia. W którym miesiącu faktura powinna zostać zaksięgowana? Czy istnieje rozbieżność między PIT a VAT w tym zakresie?
-
Jak rozliczać usługi turystyczne - w pytaniach i odpowiedziach
data dodania: 29.07.2015
Problemy z ustalaniem podstawy opodatkowania, gdy wpłynęła zaliczka, kto musi rozliczać się od marży, jak ustalić marżę - to tylko niektóre problemy branży turystycznej z rozliczeniem VAT. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
-
Jak rozliczyć VAT od usług świadczonych okresowo
data dodania: 29.07.2015
Zasady ustalania obowiązku podatkowego dla usług o charakterze ciągłym mogą mieć zastosowanie również do innych powtarzających się świadczeń, jeżeli strony transakcji ustaliły ich okresowe rozliczanie.
-
Czy zatrzymany zadatek podlega opodatkowaniu VAT
data dodania: 30.06.2015
Zadatek ma zabezpieczyć interesy stron transakcji poprzez ich dyscyplinowanie w dotrzymaniu zawartej umowy. Otrzymanie zadatku powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Jeżeli jednak umowa nie zostanie zrealizowana, zadatek może zmienić swój charakter, spełniając rolę odszkodowawczą.
-
Kiedy rozliczyć zakup licencji za granicą
data dodania: 28.05.2015
Kupując licencję za granicą, polski podatnik musi rozliczyć VAT z tego tytułu za sprzedawcę, chyba że jest do tego uprawniony sprzedawca. Rozliczenie to przysparza wielu problemów, gdyż nie jest do końca oczywiste, kiedy powstaje obowiązek podatkowy.
-
Jak potraktować zaliczkę wpłaconą przez klienta bez uzgodnienia ze sprzedawcą
data dodania: 28.05.2015
7 maja klient wpłacił zaliczkę na usługę, która nie została zrealizowana. 1 czerwca zaliczka została mu zwrócona. Nie wystawiliśmy żadnej faktury ani paragonu, gdyż nie prosiliśmy o zaliczkę, a klient dokonał przelewu bez uprzedzenia. Jak z tego wybrnąć? Klient to osoba nieprowadząca działalności.
-
Kiedy należy wykazać WDT, gdy faktura została wystawiona przed dostawą towaru
data dodania: 24.03.2015
-
Czy zmieniają się zasady rozliczania VAT na karty prepaid - wyjaśnienia MF
data dodania: 19.01.2015
Obowiązek podatkowy przy sprzedaży doładowań powstaje na zasadach właściwych dla usług telekomunikacyjnych, czyli - w myśl art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) oraz ust. 7 ustawy o VAT - z momentem wystawienia faktury, nie później niż z chwilą upływu terminu płatności.